"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Gençlerde Burun Estetiği Ameliyatları Kaç Yaşlarında Yapılır?

Burun estetiği ameliyatlarının yapılabilmesi için gençlerin kıkırdak ve kemik dokularının gelişimlerini tamamlaması gerekir. Aksi taktirde uzun vadede istenilen sonuç alınmaz.

16 Yaşında Burun Estetiği Yapılır Mı?

Burun estetiği için insanların kıkırdak ve kemik ile alakalı gelişimlerini tamamlamış olması gerekir. Bunun için belli bir yaşa gelmiş olmak gerekmektedir. Bayanlar ergenlik dönemlerini erkeklere göre daha önce tamamlar. Bunun için bayanlar en az 17 erkekler ise burun estetiği için en az 18 yaşında olmalıdır. Yalnız hastaların ciddi düzeyde nefes alma sorunları olduğu, görüntülerinde psikolojik bir sorun olduğunda daha erken yaşlarda burun estetiği ameliyatı tercih edilebilir. Tabii ki bu duruma uzmanın karar vermesi gerekmektedir. Yapılacak olan cerrahi işlemlerde kıkırdak ve kemiğe müdahale işlemleri bulunmuyorsa 17 yaşından önce müdahale etmek daha kolaydır. Ayrıca 16 yaşında ya da 16 yaşından daha küçük olan kişilerde yarık dudak ya da yarık damak sorunları ve travmalardan kaynaklı fonksiyon kayıpları bulunuyorsa burun estetiği ameliyatı erken yaş aralıklarında yapılır. Bu tarz durumlarda kişilerin genel sağlık durumu oldukça önemli bir kriterdir. Burun estetiği ameliyatı işlemlerinde yine kişilerin sağlıkları el verdikçe ameliyat yapılabilmektedir. Yani üst yaş sınırı diye bir kriter bulunmaz. Sadece çok ilerlemiş yaşlarda olan kişilerde ciddi düzeyde sağlık sorunları mevcutsa cerrahi operasyon uygulaması yapılmaz.

Tavsiye Edilen Yaş Aralığı

Genel anlamda estetik ameliyatlar gençler arasında sık şekilde tercih edilmeye başlanmıştır. Özellikle sosyal çevreye adapte olmak ve kendi güvenini tazelemek adına gençler bu tarz ameliyatları tercih eder. 16, 17 ya da 18 yaşında olan kişiler özellikle yağ aldırma, kepçe kulak düzelttirme, jinekomasti ve burun estetiği ameliyatı konusunda oldukça sevecen bir ruh haline sahiptir. Estetik ameliyatlarında özellikle burun estetiği ameliyatında belli başlı etkenlere bağlı olarak ameliyat olan kişilerin yaş sınırı aşağıya düşmektedir. Kızlar 15 yaşında, erkekler ise 16 yaşında uzmanlar tarafından ameliyat edilebilmektedir ama birçok uzman 18 yaşından önce burun estetiği dâhil olmak üzere bu tarz ameliyatlara sıcak bakmamaktadır. Bunun iki sebebi bulunur.

  • Bu yaş aralığında olan kişiler fiziksel anlamda gelişimlerini tamamlamamıştır. Uygulama ile uzun vadede ve ideal bir sonuç elde etmek oldukça zordur. Ameliyat olanlar buna örnek olabilir.
  • Bu yaş aralığında olan gençler ruhsal açıdan yeterli olgunluğa oluşmaması kişilerdir. Ruh hallerindeki iniş ve çıkışlar ile beden algıları devamlı değişir. Bugün beğendikleri bir detayı yarın beğenmeyebilirler.

Küçük yaşlarda uzmanlara başvuran kızlar ya da erkekler genelde ellerinde bir ünlünün fotoğrafı ile uzmana başvuru yaparlar. Bu aşamada önemli olan burun bölgesinde yapılacak olan işlemlerin doğal olmasıdır. Yani dışarıdan bakıldığında ameliyat olduğu anlaşılmayan bir buruna sahip olmak en önemli detaydır.

Burun Estetiği İçin En İdeal Yaş Kaçtır?

Burun bölgesinden yapılacak cerrahi uygulamalarda ideal olan yaş aralığı yoktur. Ameliyatın öncesinde hasta detaylı bir şekilde genel sağlık açısından değerlendirilmelidir.  Bu bölge ile alakalı şikâyetler uzman tarafından not alınmalı, burunun iç ve dış kısmı detaylı şekilde muayene edilmeli, detaylı ölçümler ve hesaplamalar yapılmalı, fotoğrafları detaylı şekilde çekilmeli, riskler değerlendirilmeli ve iyileşme dönemi ayrıntılı bir şekilde hesaplanmalıdır. Genelde gelişen teknoloji sayesinde ameliyatları yapacak olan uzmanlar çekilen fotoğraflar üzerinde hasta ile alakalı gerekli tasarımları yapmaktadır. Hatta birçok uzman hastasına bu aşamada simülasyon yaparak ne tarz bir burun ortaya çıkartacağını göstermektedir.

Yapılacak olan cerrahi uygulamalarda önemli olan hastanın aklında kesinlikle soru işaretlerinin kalmamasıdır. Yani hastanın uzmana gerekli olan tüm soruları sorması ve uzmanında hastasına tüm ayrıntıları detaylı bir şekilde vermesi gerekir.

İşlemlerin en doğru şekilde ilerlemesi adına uzman tercihinde dikkatli olunmalıdır. Konusunda tecrübeli olan uzmanlar tercih edilmeli, uzmanların önceki hastaları ile alakalı araştırma yapılmalıdır. Ayrıca hastanenin hastaya her türlü desteği vermesi çok önemlidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle