"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Saç Ekiminde Kök Hücre Hesaplama Yöntemi Nedir?

Saç ekimi yapılırken bir takım hesaplama yöntemlerinden yararlanılır. Greft hesaplama olarak bilinen bu yöntemle birlikte başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Greft Hesaplama 

Saç dökülmesi her bireyde farklı etkiler yaratabilir. Yıllardır bu konu üzerine yapılan birçok araştırma, saç dökülmesinin hastalar üzerinde yarattığı negatif etkileri ortaya koymuştur. Kişilerin en çok etkilendiği durumlar ise gençliğin sona ermesi gibi algılama ve yaşlanma kaygısı içerisine girmedir. Çünkü saç kaybı çoğu kişide canlılığın, gençliğin, çekiciliğin bitmeye başladığı algısını oluşturmaktadır. Bir sonraki aşamada ise saçlara şekil verme zorluğu, iş, sosyal ve aile hayatından kopmalar yaşanması gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu konuda bireylerin yardımına greft saç ekimi uygulaması yetişmektedir. Çünkü saç dökülmesinden kurtulmakta tıbbın geliştirdiği en etkileyici metotlardan biri greft saç ekimi yöntemidir. Bu yöntem sayesinde kişi dökülen saçlarının yerine yenilerini kazanarak, sosyal ve kültürel olarak kendini tam hissetmeye başlar. Saçlarının varlığı gençliği ile özdeşleştiği için de özgüven artışı yaşar. Saçımızın uzunluğu, kısalığı, rengi, niteliği hayattaki duruşumuz, beğenilerimiz ve zevklerimiz hakkında ipuçları verir. Bireyler üzerindeki tüm olumsuz etkilerden kurtulmak için greft saç ekim yöntemini kullanarak, dökülen saçların yeniden çıkması sağlayabilir.

resim-823

Saç Ekiminde Greft Nedir?

Saç ekimi operasyonu kısa tanımıyla; başın arka bölümünden saç köklerinin alınarak saç dökülmesinin oluştuğu alanlara aktarılmasıdır. Saç ekiminde greft için bir çeşit yer değiştirme operasyonu da denilebilir. Çünkü saç nakliyle nakil edilen yapılara greft ismi verilmektedir. Greft içerisinde bir miktar deril ile saç kökleri bulunur. Köklerin içerdiği deri miktarına ve saç köklerinin sayısına bağlı olarak greft türleri değişir. Saç kökleri ile saç ekimi kök hücresi birbirinden farklıdır. Saçı üreten ve uzatan canlı hücrelerin bulunduğu bölgeye saç kökleri denilmektedir. Greft içerisinde saç kökleri tekli-ikili-üçlü-dörtlü olarak bulunmaktadır. Saç ekimi ise bir tür greft ameliyatıdır.

Bu yöntemde yaklaşık 30 dakika süren işlem sonunda, bireyden alınan doku laboratuvara gönderilerek analiz edilmektedir. Çoğaltılması ise birkaç haftayı bulmaktadır. Normal saç ekim uygulamaları arasındaki en büyük farkı da budur.

Kişinin kendisinden alınarak yapılan saç nakil operasyonu da denilebilir. Başkasından alınarak ekilen greftler ise yaşayamayacağı için yeni saçlar çıkmaz. Bu nedenle saç nakil operasyonunda mutlaka greftler kişinin kendisinden alınmalıdır.

Saç Ekiminde Kök Hücre Hesaplama Yöntemi

Saç ekimi greft hesaplama, ekim işleminin doğru yapılabilmesi için gerekli olan önemli bir etkendir. Greft hesaplama işlemi saç kökünün alınacak olduğu bölgenin incelenmesi sonucunda yapılmaktadır. Amacı ise ekilecek bölgedeki açıklığı kapatacak uygun kök sayısının tespit edilmesidir. Saç ekimi greft hesaplama alanında uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır. Tespit için hekimin incelemesi gereken alanlar ise saç ekimi yapılacak bölge ve kişinin donör bölgesi yani saç alınacak kısımdır. Saç dökülmeleri tiplere göre ayrılmakta ve birinci tip dökülmelerde 1500 greft ekim işlemi yapılmaktadır. İkinci tip dökülme sorunlarda 1500 ila 3000 arası greft ekim yapılır. Diğer iki türe göre daha nadir görülen üçüncü tip dökülmelerde ise en az 3000 greft ekim yapılmaktadır.

Ortalama bir greft içerisinde 2 veya 3 saç teli mevcuttur. Saç ekimi yaptıracak olan kişilere greft ile saç teli arasındaki farklılık, saç ekiminde kök hücre hesaplama yöntemiyle aktarılabilir.

Örneğin birinci tip dökülmeler için saç ekimi greft hesaplaması yaptığımızda 2000 greft yaklaşık olarak 4000-6000 saç kökü anlamına gelmektedir.

Saç Ekiminde Greft Fiyatları

Saç ekimi fiyatlandırması yaparken tamamen greft sayısına göre belirleyen merkezler bulunmaktadır. Ancak greft saç ekimi yapacak merkez, saç ekim işleminin uygulanacağı sahanın büyüklüğünü esas almalıdır. Çünkü saç ekiminde greft fiyatlarının belirlenmesi adil bir fiyatlandırma tablosu çıkmasına engel olabilir. Önemli olan başın arkasındaki saçların yoğunluğuna ve saç ekimi ihtiyacı olan sahanın büyüklüğüne göre fiyat belirlemektir. Hatanın durumuna göre bir ya da iki seansta doğal saç ekimi sonucu tatminkâr bir yoğunluğa ulaşılabilir.

Özetle, greft saç ekimi hastadan alınan ve nakil edilen temel yapıdır. Bu yapıların çok narin ve hassas olduğu bilinmektedir. Greftlerin ekim sahasında yeniden saç üretmesinde, cerrah hangi tekniği kullanırsa kullansın itinayla uygulama yapması gerekmektedir. Çünkü doğal saç ekim başarısının etkileyen en önemli unsur greftlerin işlem sırasında zarar görmemesidir. 1 greft ekim fiyatı 3 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Saç kökleri enseden dahi alınsa bu fiyatla hizmet sunulmaktadır. 

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle