"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Biyonik Kulak Ameliyatı Kimlere Hangi Durumlarda Yapılır

Biyonik kulak ameliyatı çok ciddi kulak bir rahatsızlık olmakla birlikte hastanın işitme kaybının ileri seviyelerine kadar gitmesinde ve bu durumun kötü sonuçlar doğurarak hastanın hayatını olumsuz etkilemesi hasta açısından kötü bir durumdur

Biyonik ameliyatı çok ileri derecede işitme kaybı olan ya da hiç işitemeyen hastalar için ses duyusunu sağlayan cerrahi olarak yapılan operasyon da iç kulağa yerleştirilen elektronik aygıttır. Bu aygıtın adı ise biyonik kulak denir. İleri derecede işitme kaybı yaşayan kişilerin ses duyması için yapılan ameliyattır.

Ameliyat Yapım Durumları

İşitme cihazından yeterince yarar göremeyen ileri derecedeki işitme kaybı sorunu yaşayan kişiler için yapılan ameliyattır. 3 aydan başlayarak tüm yaş gruplarına yapılabilen bir ameliyat türüdür. Yeni işitme kaybı yaşayan kişiler için biyonik operasyon en büyük yarar sağlayan ameliyattır. İşitme kaybı ile doğan bebekler de bu ameliyatı en erken şekilde yapılması planlanmalıdır.

  • Erken ameliyatın faydası erken dönemde ses uyarısı olan çocuklar 2 – 3 yaşlarında konuşmaya başlayabilirler.
  • 2 yaşından önce takılan biyonik kulak diğer yaş gruplarına göre daha etkilidir.
  • 2 – 4 yaşında biyonik kulak ameliyatı geçiren çocukların konuşması biraz bozuk olabilir.
  • 9 yaşından ve üstünde yapılan bu biyonik ameliyatında çocukların ya da yetişkinlerin konuşma olasılığı hiç yok denebilecek kadar azdır.

Dolayısı ile işitme kaybı yaşayan çocuklarda en erken biyonik kulak ameliyatı gerçekleştirilmelidir.

Ameliyat Aşamaları

Bu ameliyatlar da deri ve kas dokuları açıldıktan sonra implantın iç parçaları kemik içinde yer hazırlanıyor. Bu ameliyatlar da orta kulak kısmına ulaşabilmek mastoid kemik içinden ve fasial siniri üzerinden pencere açılıyor. Ve daha sonra iç kısma kadar uzanan pencere açılıyor. Sonra açılan pencereye iç kulağa elektrot yerleştirilir. İç sinir liflerine teması sağlanmaktadır. Yüz sinirinden pencere açılırken sinirlerin hasar görmemesine dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrasında çekilen bilgisayarlı tomografi filminde yerleştirilen elektrot’un kulak boyunca uygun kıvrımlar içine yerleştiği görülür.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Bu ameliyatı geçiren kişiler ameliyat sonrası hasta bandajlı olarak uygulanır. Ameliyattan sonra bulantı, kusma, baş dönmesi gibi sorunlar ile karşılaşabilir. Doktor gözetimi altında kalması ve takibi yapılması için 1 ve ya 2 gün sonra hasta taburcu edilebilir. Hastanın ateşi ve durumuna bağlı olarak taburcu olması süresi uzayabilir. Bandaj hemşire tarafından değiştirilir. Taburcu edildikten sonra doktorun vermiş olduğu ağrı kesici ve antibiyotikler aksatılmamalıdır. Bir iş yerinde faaliyet gösteriyorsanız 15 gün rapor verilebilir. Ameliyat sonrasında kulak arkasında küçük bir kesik izi görülmektedir. Dikişler kedi bağırsağından yapılmaktadır ondan dolayı kendiliğinden vücutta eriyip kaybolacaktır. 15 gün içerisinde dikişler kaybolur. Dikiş izleri birkaç ay sonra belirsiz bir çizgi şeklini almaktadır. Ameliyattan 1 hafta sonra duş alınabilir. Ameliyattan sonra baş dönmeleri olacağından dolayı yatmanız ani hareketler yapmamanız önerilir.

Biyonik Ameliyat Yapan Hastaneler

Bu ameliyatı yapan hastaneler Adana’da yaşayan kişiler için Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı ve Başkent Üversitesi Adana Uygulama Hastanesi biyonik kulak ameliyatı yapan hastanelerdir. Ankara’daki Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı, Başkent Üniversitesi KBB Anabilim Dalı, Gülhane Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı ve SB Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB klinikleri biyonik kulak yapan hastanelerdir. Bursa’da Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı hastanesi biyonik kulak ameliyatı yapan yerdir. Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı hastanesi yapmaktadır. Eskişehir’de Eskişehir Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı hastanesi yapmaktadır. Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı hastanesi yapmaktadır. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı hastanesi yapmaktadır. İstanbul’da Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı hastaneleri yapmaktadır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle