"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Saç Dökülmelerinde Uygulanan Bölgesel Saç Ekimi Operasyonları Hakkında Bilinmesi Gerekenler.

Saç dökülmeleri; genetik veya diğer nedenlere bağlı olarak özellikle erkeklerde sıkça karşılaşılan bir sorundur. Ancak bölgesel ekim operasyonları sayesinde bu doğal sorundan kurtulmak mümkündür. Peki bölgesel saç ekimi nedir ve nasıl yapılır?

Bölgesel Saç Dökülmesi

 Bilindiği üzere saç dökülmeleri kişilerin genetik özelliklerine ve yaşayabileceği sağlık problemlerine göre bölgesel farklılıklar gösterebilir. Dökülmeler büyük oranda kafanın alın ve tepe bölgesinde meydana gelmektedir. Bunun en geçerli nedeni ise kafanın yanlarında ve arkalarında bulunan köklerin alın ve tepe bölgesindekilere oranla daha güçlü olmasıdır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmeleri, genetik, saçkıran, enfeksiyonlar, alopesi (geçici dökülme) çeşitleri, genel olarak stres, bayanlarda hamilelik ve doğum, anemi gibi birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebilir. Aynı zamanda bilinçsiz kullanılan kozmetik ürünler ve doğum kontrol ilaçları, antidepresan ilaçlar, kortizon içeren ilaçlar da saç dökülmesinin önemli nedenlerinden bazılarıdır. 

Bölgesel Saç Ekimi Uygulanması

Bölgesel saç ekimi, en anlaşılır haliyle; dökülme olmayan bölgelerdeki güçlü ve canlı köklerin alınarak döküldüğü bölgelere nakledilmesi operasyonudur.  

Tepe bölgesinde kayıp yaşayan ancak kenar bölgelerdeki saçları sağlam olan bir hastanın kafa yan bölümlerinden alınan kökleri tepe bölgesine nakledilerek burada canlı kökler oluşması sağlanmakta ve bu şekilde saçın o bölgede de çıkmasına olanak sağlanmaktadır.

Ancak istisnai bir durum olarak eğer alın bölgesinde bir açılma varsa burada tedavi yöntemine direk olarak geçilmez, bunun sebebi de alın bölgesindeki açıklığın ne kadar ilerleyeceğinin saptanamamasıdır. Bu sebeple tedavi alın bölgesindeki dökülme tamamlanana kadar ertelenir ve dökülme sonlandıktan sonra alın çizgisi belirlenerek tedaviye başlanır. Bu şekilde ekimin kafa bölgesinde orantılı bir hal alması sağlanır.

Saç Ekimi Aşamaları

Bu aşamalara geçmeden önceki en önemli husus planlama ve anestezi görüşüdür. Planlama esnasında hastaya kaç greft ekileceği, hangi bölgelere ekileceği, bu ekimin kaç seansta yapılacağı, saç çizgisinin nereden başlayacağı, başka bir doktor görüşüne ihtiyaç duyulup duyulmayacağı gibi kritik etkenler belirlenir. Bu aşamada özellikle şeker hastaları gibi sürekli ilaç kullanmak zorunda olan veya ilaç alerjisi olan  hastalar için anestezi uzmanının konsültasyonunun önemi çok büyüktür, olası riskler planlama aşamasında gözden geçirilerek egale edilir. Bu süreç tamamlandıktan sonra ekim operasyonu aşamalarına geçilebilir. Bu aşamalar;

  • Lokal Anestezi; Operasyon esnasında ve sonrasında hastanın ağrı çekmemesi için hem köklerin alınacağı, hem de uygulanacağı bölüme lokal anestezi uygulanır, 
  • Greftlerin Alınması; Yüzey genişletici özel bir sıvı sayesinde anestezi uygulanan alan şişirilir ve bu şekilde köklerin serbestleşmesi ve daha fazla kök elde edilmesi sağlanır. Daha sonra FUE…motoru denilen cerrahi alet yardımıyla greftler alınır.
  • Kanal Açma İşlemi; Bu İşlem planlama esnasında belirlenen adette kanal açma işleminin ekim yapılacak bölgeye uygulanmasıdır. Ekimin yapılacağı bölgedeki kanal sayısının ekilecek greft sayısıyla aynı olmasına dikkat edilir. 
  • Greftlerin Ekilmesi; Operasyonun bu son aşaması; alınan greftlerin açılan kanallara ekilmesi işlemidir. Greftler, alındıktan sonra içinde bekletildikleri özel sıvıdan alınarak kanallara yerleştirilir.  Hastanın yarı oturur pozisyonda televizyon izleyerek ve ağrı çekmeden atlatacağı bu en kolay aşama operasyonun son aşamasıdır. 

 

Saç Ekimi Fiyatları

Operasyon fiyatları, ekilecek greft sayısı, ekim öncesinde bir tedavi uygulanacak olup olaması gibi durumlara göre değişkenlik göstermektedir. Fiyat belirlemeleri için doktorlara ve saç ekim merkezlerine başvurarak tahliller ve muayeneler sonucunda fiyat tespitleri yapılabilmektedir. Birim greft fiyatı ortalama olarak 1 euro civarında uygulanmakta, toplam ücret belirlemeleri ise genellikle dökülmenin düzeyine ve uygulamayı yapacak sağlık merkezlerinin fiyatlandırmalarına göre değişkenlik göstermektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle