"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Banyo Ne Zaman ve Nasıl Yapılmalıdır?

Burun estetiği ameliyatından sonra herhangi bir komplikasyon meydana gelmemişse 1 gün sonra hasta vücudunun tamamını yıkayabilme lüksüne sahiptir.

Burun Ameliyatı Sonrası Banyo Ne Zaman Yapılır?

Burun estetiği ameliyatından sonra sık şekilde sorulan ve en çok merak edilen sorular içinde banyo almak ile alakalı sorular bulunur. Yapılan cerrahi işlemden sonra banyo yapmak konusunda birkaç gün dikkat edilecek olan detaylar bulunur. Bu detaylar;

  • Burun estetiği ve burun eti ameliyatından sonra herhangi bir sorun meydana gelmemişse 1 gün sonra hasta vücudunun tamamını yıkayabilir. Bu aşamada dikkat edilecek olan nokta saçların tamamının kuaförlerde olduğu gibi arkaya doğru atılmasıdır. Ameliyat esnasında hastanın burnuna koyulmuş olan alçı veya flasetler ıslanmaması gerekir. Bunların yüz bölgesinden ayrılmaması çok önemlidir. Bunlar yüz bölgesinden ayrıldığı zaman burunun şekilde alması konusunda sorun yaşanır. Bundan dolayı buhar olan ortamlardan da uzak kalınır.
  • Burun estetiği ve burun eti ameliyatından sonra duş alma konusunda çekinen ve zaman açısından sıkıntısı olan kişiler sabunlu ve nemli bir bez yardımı ile yüz bölgesini de silebilir. Bu işlemde de alçı veya flasetler ıslanmaması gerekir.
  • Burunda bulunan alçı veya flasetler kaç gün sonra çıkartılır, 1 hafta içinde alınır. Bunların alınmasından sonraki zaman içinde tüm vücut şeklinde duş alınabilir.
  • Duş alma esnasında kesinlikle sıcak su kullanılmamalıdır. Ilık su ile duş alınması uygundur.
  • Şampuan ya da sabun ile alakalı olarak burun eti ve kemiği estetiği ameliyatı sonrası bir kısıtlama bulunmaz.
  • Banyo yapan kişilerin burun bölgesini yumuşak bir havlu yardımı ile küçük dokunuşlarla kurulması gerekir.

Bandajlar Alınması ve Banyo İle Alakalı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatından 1 hafta sonra bandajlar alınır. Bu süreçte rahatlıkla duş alımı yapılabilir. Tamponlar ise uzman hekimin istediği doğrultusunda bandajlar ile ya da daha önceden çıkartılmıştır. Bu süreç içinde de banyonun yapılmasına herhangi bir sakınca bulunmaz. Zaten tamponun ve bandajların çıkmasından sonra burun bölgesinde bulunan şişlikler direkt olarak göze çarpar.  Şişliklerin ve ödemin artmaması için de banyonun sıcak su ile alınmaması gerekir. Sıcak su ve buhar şişlikler ile ödemi arttıran en önemli faktördür.

Burun eti ve kemiği estetiği ameliyatından kesinlikle banyo ile alakalı kurallara uyulması gerekir. Aksi durumda sorun yaşamak kaçınılmaz olacaktır. atel yani bandajın çıkmasından sonra şişlikler birkaç ay içinde kendiliğinden ve masaj yardımı ile iner ama burunun tam olarak şeklini alması için 1 senelik bir zaman dilimi gerekir. atellerin alınmasından sonrada burundaki şişliğin inmesine destek sağlayacak olan ve koruyucu özelliği bulunan ten rengi bandaj takılır. Bunlar suya dayanıklı değildir. Bundan dolayı bu bandajlar takılmadan önce banyo yapılması gerekir. 3 gün boyunca burunun üzerinde kalacak olan bandajlar kesinlikle ıslanmamalıdır ve buhara maruz kalmamalıdır. 3 günlük sürenin sonunda uzman hekim ya da hastanın kendisi bandajları kolay bir şekilde çıkartabilir. Burunun üst kısmını ve iç kısmını su yardımı ile temizlemekten korkmamak lazımdır.

Banyonun bitmesinden sonra burunun iç kısmına su çekilip bırakılmalıdır. Bu şekilde burunun iç kısmının da temizliği sağlanmış olur.

Cildin su ile temizlenmesinden ve ameliyattan kaynaklı olarak cilt üzerinde pullanmalar ilerleyen süreçte meydana gelecektir. Bunun içinde nemlendirici etkisi olan güneş kremi ya da uzman hekimin tavsiye ettiği kremler düzenli şekilde kullanılır. Güneş kremi kullanılması cildi ve burun bölgesini zararlı ışınlardan da korumuş olur.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle