"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Estetiklerinden Sonra Hapşırma Ne Gibi Zararlara Yol Açar?

Burun estetiği ameliyatı olan kişilere meydana gelen hapşırma sorunu için uzmanlar belli başlı ilaç kullanımı tavsiye eder ve düzenli kullanılmalıdır.

Burun Ameliyatı Sonrası Hapşırma Korkusu

Hapşırma eylemi burunda bulunan sinir uçlarının uyarılması sonucunda meydana gelen istemsiz bir harekettir. Hapşırma birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Burunun kaşınması, güneşe bakmak ve burun ameliyatları hapşırmaya neden olabilmektedir. Ayrıca alerjik sorunlardan kaynaklı olarak hapşırma sıklıkla insanların başına gelebilir. Hapşırma oldukça önemli olan ve sağlık ile alakalı bir reflekstir. Bu eylem esnasında basınç meydana çıktığı için kesinlikle ağız kapatılmamalıdır. Aksi takdirde basınçtan kaynaklı olarak beyin kanaması geçirme riski bulunur. Özellikle burun ameliyatı sonrası hapşırma sık şekilde meydana gelen bir reaksiyondur. Bu durumun belli başlı birçok sebebi bulunur. Burunun içinde bulunan tamponlardan kaynaklı ve burun içinde yer alan kurumuş kandan kaynaklı olarak burun ameliyatı sonrasın hapşırma meydana gelir. Hapşırma sık ve devamlı olarak meydana geliyorsa burun estetiği ameliyatı olan hastanın mutlaka uzman ile görüşmesi gerekir. Uzman hekim bu durumun önüne geçmek adına antihistaminik verecektir.

Hapşırma aşırı düzeydeyse uzman hekim bunun önüne geçmek adına tamponları çıkartabilir. Bunun sonucunda da kanama gözlemlenir. Kanamanın oluşmasında da uzman hekime başvurmak gerekmektedir.

Burun estetiği ameliyatından sonra bakım yapmak büyük bir önem taşır. Estetik işlemlerinden sonraki 1 aylık süreçte devamlı pansuman yapılması gerekir. Cerrahi işlemden sonra yapılacak olan ilk kontrolde burunun iç kısmında yer alan kabuklanmalar temizlenir ve tamponlar çıkartılır. Bundan kaynaklı olarak da hapşırmamak gerekir. Hapşırma bu süreçten sonra kanamalara sebep olacağı için uzman ilaç kullanımı bile tavsiye edebilir.

Burun Estetik Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar

 • Burunda bulunan tamponlar hastaya sıkıntı verebilir. Tamponların çıkarılmasından sonra rahatlama olacaktır ama sonrası kesinlikle hasta burun bölgesi konusunda dikkatli olmalıdır.
 • Yeterli düzeyde sıvı alımları yapmak, dudak bölgesini ıslak tutmak oldukça faydalıdır.
 • Kan sulandırıcı ilaçların burun ameliyatı sonrası kullanılmaması gerekir.
 • Uyurken baş bölgesinin yukarıda olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu sayede şişlik ve morluklarında önüne geçilir.
 • Burundan pembemsi sıvı gelebilir. Bu durum normaldir, kan gelmeye başlarsa mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır.
 • Buruna dışarıdan darbe almamaya dikkat edilmeli, burun ile oynamamalı ve bir yere çarpılmamalıdır.
 • Yumuşak uçlu diş fırçası ile dişleri fırçalamak gerekir.
 • Cerrahi işlemlerden sonraki 15 gün içinde kan basıncının yükselmesini sağlayacak olan her türlü faaliyetten uzak durulması gerekir.
 • Üst dudakta ve burunda uyuşukluk hissedilebilir. Bu durum zaman içinde kendiliğinden geçecektir.
 • Burunun iç kısmı genelde 2 ila 4 ay kadar tıkalı kalabilir. Bu durumda oldukça normal karşılanır. Bundan dolayı sümkürülmemeli, öksürülmemeli ve hapşırılmamalıdır. Hapşıran kişilerin ağız açık şekilde hapşırması gerekir.
 • Yaz döneminde mutlaka güneşe karşı koruyucu kremlerin kullanılması gerekmektedir.
 • Gün içinde 3 kez uzman tavsiyesi ile kulak çubukları yardımı sayesinde bölge temizlemesi yapılmalıdır.
 • Burunda var olan şişliklerden kaynaklı olarak kalkık şekilde gözlemlenebilir. Şişlik indikçe gerekli olan şeklini almaya başlayacaktır.
 • Burunun tam olarak şeklini alması 12 ayı bulur. İyileşme dönemi içinde sabırlı olunmalıdır.
 • Makyaj uzman hekimin söylediği zamanda yapılır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle