"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Ameliyatı İşlemlerinde En Önemli Komplikasyon Kanama mıdır?

Cerrahi işlemlerin çoğunda olduğu gibi bu uygulamada da birçok sorun meydana gelebilir. Bunlardan en önemlisi burun ameliyatı sonrası meydana gelen kanama durumudur. Tampon yardımı ile durdurulur.

Burun Ameliyatı Sonrası Kanama Neden Olur?

Burun ameliyatı sonrası meydana gelen komplikasyonlar içinde en sık kanama oluşmaktadır. Zaten estetik ameliyat denilince insanların aklına ilk olarak burun estetiği ve burun kemiği ameliyatı gelmektedir. Burunun yapısının düzgünlüğü geçmişten günümüze kadar güzellik kavramının içinde yer alır. Güzel bir yüze sahip olmak isteyen kişilerin mutlaka burun yapılarının da düzgün olması gerekir. Burun insanın yüz şeklini değiştiren önemli bir unsurdur. Bundan kaynaklı olarak da rinoplasti, burun estetiği ameliyatı fazlasıyla tercih edilir. Cerrahi işlemlerin çoğunda olduğu gibi bu uygulamada da birçok sorun meydana gelebilir. Bunlardan en önemlisi burun ameliyatı sonrası meydana gelen kanama durumudur. Ameliyatın bitmesinden sonra kanama meydana gelmesi kesinlikle hafife alınmamalıdır. Özellikle de rinoplasti estetiği ameliyatı sonrası burunun iç kısmında bulunan tıkanık sorununu ortadan kaldırmak için işlem yapılmışsa çoğunlukla kanama oluşur. Ayrıca burunda bulunan et ameliyatlarında sonra da kanamalar sık şekilde meydana gelir ve birkaç gün sürer. Rinoplasti ameliyatlarında burun kanatları, eti ve diğer uygulamalardan sonra oluşan basit kanamalar ciddi boyutlara kesinlikle ulaşmaz. Tampon desteği ile kısa süre içinde durdurulur. Burun ameliyatı sonrası kanama nedenleri içinde;

  • Ameliyatta atılmış olan kesiklerin derinliği
  • Cerrahi uygulamadan sonra burun kısmına gelen darbe
  • Cerrahi uygulamada sonrasında dikişlerdeki boşluk
  • Cerrahi uygulamada sonrasında oluşan enfeksiyon ve burun eti tıkanıklıkları
  • Cerrahi uygulamada sonrasında bu bölgenin kurcalanması başlıca neden ve sebepleri içinde yer alır.

Kanamalara Alınacak Olan Tedbirler

Yapılan uygulamadan sonra iki haftalık süreçte bölgede bulunan yaralardan kaynaklı olarak açık kırmızı renkli sıvının gelmesi çok normaldir. Ayriyeten bu süreç içinde göz bölgesinde morarmalar ve yüz bölgesinde şişliklerin olması da çok normaldir. Burun ameliyatı sonrası kanama sorunu ortadan kaldırmak adına uzman tarafından aksi bir duruma dikkat çekilmedikçe buz tedavisi uygulanmamalıdır. Rinoplasti estetiğinde sonra pıhtılaşmanın, kanamaların olmaması için ve iyileşme sürecinin hızlı şekilde tamamlanması adına uzmanların vermiş olduğu reçeteyi ve spreyleri harfi harfine uygulamak gerekir. rinoplastiği estetiği ameliyatından sonra sıcak duş alınmaz. Çünkü kanamalara neden olabilir. Bu süreçte ılık duşun tercih edilmesi gerekir. Hapşırmak ameliyatın yapıldığı bölgeye zarar vermez ama kanamalara neden olur. Meydana gelmiş olan kanamalar ve kanın pıhtılaşması tampon ya da diğer uygulamalar ile azalmıyorsa, kesinlikle uzman doktorunuza başvurmanız gerekir. Bu sayede gereken tüm incelemeler detaylı şekilde yapılır ve neden olduğu ortaya çıkartılır. Ayrıca ilk 3 aylık süreçte güneş gözlüğü kullanmak kesinlikle yanlış bir davranıştır. Bu sürenin bitmesinden sonra uzman doktor onay verirse güneş gözlüğü kullanmaya başlanılabilir. Özellikle bu bölgeye sert darbelerin alınması oldukça tehlikelidir. Bunun dikkatli olunmalıdır. Kanamaların durmasından sonra koku almak ile alakalı zorluklar çekilir. Bu sıkıntı zaman içinde kendiliğinden kaybolur ama kişileri rahatsız ederse gün içinde 3 ila 4 kez çekilmiş kahve koklamak gerekir. Burnunuz için bu egzersiz oldukça faydalı olacaktır.

Burun Tıkanıklığından Kaynaklı Yapılacak Ameliyatlar

Burunda var olan tıkanıklıklardan kaynaklı yapılan rinoplasti estetiği ameliyatları keyfi değildir. Bu tarz ameliyatlar yapılması gereken ameliyatlar içinde yer alır. Tıkanıklığın var olması insan vücudunun olumsuz şekilde etkilenmesini sağlar. Özellikle uyku konusunda sorunların yaşanmasına, dinlenmemiş bir bedene sahip olunmasına, nefes alıp verme sorunlarına ve ses tonunun kalınlaşmasına sebep olur. Uyuma esnasında insanların burundan sağlıklı şekilde nefes alamaması aşırı horlamaya neden olur. Tıkanıklıklar ile alakalı olarak ameliyat olan kişiler sanki yeniden doğduklarını ve yeniden nefes aldıklarını hissetmektedir. Tıkanıklık ameliyatının olunmasından sonra meydana gelecek olan önemli bir sorun da kanamaların meydana gelmesidir. Kanamalar orta kısmı delik, ameliyat bölgesine yapışma yapmayan ve plastikten üretilmiş olan tampon yardımı ile durdurulur. Cerrahi işlemlerin bitmesinden sonra kişilerin ağır hareketlerden kaçınması ve doktorun söylediği her detaya harfiyen uyması gerekir. Yapılacak olan işlemler insanların gözüne basit gibi dursa da cerrahi bir işlem olduğu için komplikasyonların göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Kanamanın ilk birkaç gün içinde hafif düzeyde olması normaldir. Hatta uygulamanın sonrasında ağızdan kusma ile hafif şekilde kan bile gelebilir.

Tamponların çıkarılmasından ve yaraların iyileşmeye başlamasından sonra burun ameliyatı kanamaları devam etmemelidir. Devam ediyorsa mutlaka uzmana başvurmak gerekir. Sağlıklı nefes almak adına tıkanıklık ameliyatlarının mutlaka yapılması gerekir. Ameliyat olan kişilerin sağlıklı yaşama adım attıkları da gözlemlenmiştir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle