"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Kemiği Ameliyatlarından Sonra İyileşme Dönemi İçinde Nelere Dikkat Edilir?

Burun kemiği ameliyatlarından sonra iyileşme döneminde dikkat edilecek olan tüm noktalar tek tek yapılmalıdır. Bunların aksatılmadan yapılması çok önemlidir.

Burun Kemiği Ameliyatı Sonrası Bilinmesi ve Yapılması Gerekenler

Burun kemiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci sabır ve zaman gerektirmektedir. Ameliyat sonrası bakım işlemlerini aktif şekilde yapmak büyük nem taşır. Bunun içinde aşağıda bulunan önerilere dikkat edilmelidir.

 • Yeterli düzeyde ve bol bol sıvı alımı yapılmalıdır. Bu sayede tamponlardan kaynaklı ağız içi kurumasının da önüne geçilir. Tamponlar burun kemiği estetiğinden 1 hafta sonra alınır.
 • Dikkat edilmesi gereken ve bakım için önemli olan detaylar arasında ilaç kullanımı da yer alır. Uzman hekimin verdiği ilaçlar düzenli ve aksatılmadan kullanılır. Aspirin tarzında kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmaz.
 • Burun üzerinde bulunan atel burunun düzeltme amaçlı koyulur. Bunun içinde ıslanmaması için ve yerinden çıkmaması için dikkat edilmelidir.
 • Dinlenme ve uyuma esnasında baş bölgesinin dik durması gerekir. Bunun için 2 yastıkla yatılmalıdır. Bu sayede kan dolaşımı korunur ve şişlikler azalır.
 • Burun eti, kemiği estetik ameliyatı sonrası bu bölgenin silinmemesi gerekir. Ellerin burun bölgesinden olabildiğince uzak kalması gerekir. Dışarıdan gelecek olan darbeler konusunda dikkat edilmesi gerekir. Bunlar burunun şekli konusunda bozulmalara yol açar.
 • Diş bölgesi fırçalamasında özellikle yumuşak uçlu fırçalar tercih edilmelidir. Dudakların bu esnada büzülmemesi ve üst dudak kısmının olduğundan daha çok büzmemek gerekir.
 • Burun kemiği ve eti ameliyatı sonrası ilk zamanlarda bakım ve düzeltme adına ağır işlerden kaçınmalı, ıkınmadan kaçınmalı ve basınca sebep olacak olan etkenlerden uzak kalınmalıdır. Bu tarz hareketler kanama meydana getirebilir.
 • Burun kemiği ve eti düzeltme ameliyatı kapsamında güneş ışınlarından 1 ay boyunca uzak durmak gerekir. Mecburi şekilde güneşe çıkılması gerekirse güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.
 • Burun eti büyümesi ve kemik çıkıntısı için yapılan ameliyatlarda ve burundan yapılan diğer ameliyatlarda şişlik, ödem ve morarmalar meydana gelir. Bunlar için dikkat edilecek en önemli nokta soğuk komprestir.
 • Burunun içi kısmında uç kısmında uyuşukluk meydana gelebilir. Bu durum sonradan geçecektir.
 • İki ay boyunca gözlük kullanılmaz.
 • Burun eğriliği, burun eti büyümesi gibi yapılan ameliyat sonrası burunun içi kısmında yapılacak temizleme işlemleri kulak çöpü ile yapılmalıdır.

Normale Dönüş

Burun estetiği ameliyatı sonrası genelde hastaların çoğunluğu 2 gün içinde ayağa kalkar ve dolaşmaya başlar. Hemen hemen 1 hafta sonra tamponların alınması ile iş yaşamına da geri dönebilirler.

Günlük yaşamın koşuşturmacalı haline ayak uydurmak ise kişiden kişiye göre değişir. Genelde birkaç hafta sonra da burunun şekli oturmaya başladıkça bu koşuşturmaya başlanabilir. Ameliyat sonrasında oluşumu meydana gelen kanama, ağrı, sızı ve diğer sorunlar ile alakalı neler yapılacağı konusunda uzman hekim detaylı açıklamalar yapar.

 Yüzme, halter, jimnastik tarzında yüksek düzeyde efor gerektiren işlerden ve kan basıncı yükseltecek işlerden uzak kalınmalıdır. Bunların yapılması kanama sorununa yol açar ve ağrı meydana getirir. Sekiz hafta boyunca da burun bölgesine dışarıdan darbe gelmemesi gerekir.

Makyaj yaparken, duş alırken, yüz bölgesi yıkanırken mutlaka nazik ve dikkatli şekilde hareket edilmelidir. Gözlük kullanımı yerine uzmanın tavsiyesi ile kontak lens kullanımı yapılmalıdır. Burunda bulunan atelin çıkarılması sonradan yapılır. Bunun çıkarılması ile iyileşme süreci boyunca kesinlikle gözlük kullanılmaz. Uzman hekim ameliyattan sonraki 1 aylık süre zarfında et büyümesi oluşumu için, ağrı için ve genel sağlık açısından kontroller çağırır.

Yeni Tarz, Yeni Görünüm

Operasyonun bitmesinden sonraki dönemde şişler, morluklar ve ödem gitmeye başladıkça daha iyi bir görünüm yakalanacaktır. Birçok kişi şişliklerden ve ağrı sıkıntısından kaynaklı olarak kendini iyi hissetmez ama bu durum kısa süre içinde kaybolur. Sonrasında yeni görünüm mutlu ve huzurlu edecektir. Zaman geçtikçe burundaki güzel görünüm kişilerin özgüvenlerini de tazeleyecektir. Birkaç hafta sonra zaten hasta yorumları da dikkate alınırsa yüz bölgesindeki ameliyat belli bile olmaz. Bu da ameliyatın ne kadar başarılı olduğunun bir göstergesidir. Ağrı geçse bile burunun içi ve ucu kısmında şişlikler aylar boyunca geçmez.

Estetik ameliyatın tam anlama ile gerçek sonucunun ortaya çıkması 1 ya da 2 seneyi bulabilir.

İlk haftalarda çevreden farklı reaksiyonlar almakta mümkündür. Bu durum zaman içinde güzel tepkilere dönüşmeye başlar. Zaten zaman geçtikçe kişi kendinde olan farkı hemen hissedebilir. Ayrıca burundan yapılacak olan cerrahi işlemlerde nefes alıp vermenin de sağlıklı şekilde yapılması çok önemlidir. Cerrahi işlemin başarısını nefes alıp vermekte belirler. Bunun için burunun genel şeklinin oturmasını ve cerrahi başarının ne düzeyde olduğunu zaman içinde görmek gerekir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle