"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Ameliyatında Kullanılan Tamponların Çıkartılması Nasıl Yapılmaktadır?

Burun estetiği ameliyatı sonrası konulan tamponlar uzman hekimler tarafından alınır. İşlem birkaç dakika içinde bittiği için ciddi ve yoğun bir şekilde ağrı hissedilmez.

Burun Ameliyatı Sonrası Tampon Nasıl Çıkarılır?

Burun ile alakalı ameliyat geçiren bir kişinin en çok sıkıldığı yaşayacağını düşündüğü durum tamponlardır. Tampon çıkarma işlemlerinde dayanılmaz bir acı olacağı senelerden bu yana halk arasında konuşulan bir konudur. 2000’li senelerden önce burun ile alakalı yapılan cerrahi işlemlerden burunun iç kısmına kalın ve gazlı bezlerin yerleştirilmesi yapılır, hiç boşluk kalmayacak şekilde tıkanırdır. Bu bezler zaman içinde sıvı kan ile şişerdir. Sonra baskı yapar, ağrı yapar ve kururdur. Çıkarma işleminden kuruyup yapışmasından kaynaklı olarak şiddetli düzeyde ağrı verirdir. Zaman içinde teknolojinin gelişmesi ile tampon ile alakalı olarak kalıcı ve acı vermeyen çözümler üretilmeye başlanmıştır. Yapılacak olan ameliyat türü baz alınarak hava geçişlerinin olanak sağlayan, şiddetli düzeyde ağrıların önüne geçen farklı tamponlar kullanılmaktadır. Bazı burun estetiği ameliyatından sonra tampon kullanımı yapılmaz. Deviasyon ismi verilen burun kemiği, kemik eğriliği ameliyatlarında hava kanallı olan modellerin kullanımı yapılır. Burun ameliyatı esnasında gerekli olan kremler ile yağlanmasından sonra çıkarma işlemlerinde şiddetli düzeyde ağrı hissedilmez. Burun eti için yapılan müdahale de ameliyattan sonra tampon kullanımı yapılmaz. Burunun eti ile alakalı yapılan işlemlerde kan sızmasının önüne geçmek adına sadece kısa süreli tamponun kullanımı yapılır. Cerrahi uygulamalarda kullanılacak olan tamponlar ameliyatın tipine göre ve kemiğin eğriliğine göre 1 ila 7 gün içinde çıkartılır. Bu süre zarfında tamponların büyük bir kısmında hava kanalları mevcut olduğu için nefes alıp verme işlemleri düzgün şekilde yapılır. Çıkartma işlemleri uzman hekim tarafından hızlı bir şekilde halledilmektedir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında silikon tampon çıktıktan sonra burunda kalan kabukları ve pıhtıları temizlemek adına spreyler ve nefes açıcılar kullanılır.

Silikon tampon çıkartılma işlemleri için ilk olarak burunun içine aspiratörler kısa ve hızlı şekilde biten temizleme uygulaması yapılır. Bundan sonra burun estetiği ameliyatı sonrası konulan tamponlar alınır. İşlem birkaç dakika içinde bittiği için ciddi ve yoğun bir şekilde ağrı hissedilmez. Alındıktan sonra yapılacak olan uygulamaları uzman hastasına anlatır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Neden Tampon Koyulur?

Burun estetiği ameliyatları memnun olunmayan burun yapısından kaynaklı olarak yapılmaktadır. Ameliyat esnasında nefes fonksiyonları korumak ve daha düzgün bir hale getirmek hedeftir. Burunun iç kısmındaki kıkırdak ve kemikte düzeltme ve oynama yapıldığı için dokuların kaynama evresi tamamlanana kadar bu yapıya yeterli düzeyde destek dışarıdan sağlanmalıdır. Destek burunun iç kısmından silikon tampon yardımı ile dışarıdan atel olarak isimlendirilen sert malzemeler ile sağlamak gerekmektedir. Bu sayede kıkırdaktan ve kemik dokularında en doğru kaynama sağlanmış olur. Son dönemlerde ve gelişen teknoloji desteği ile üretilen tamponların hepsi silikon malzemedendir. Takması kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirilir. Burun ameliyatı olan kişi tamponu taşıdığı süreççe rahatsızlık hissetmez. Çıkartma esnasında da tereyağından kıl çeker misali çıkartılır. En önemli özelliği de silikon tampon burun ameliyatı sonrasında kullanıldığında nefes alıp vermeye engel olmaz. Oluklu içyapısı nefes alıp verme konusunda destek sağlar. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli detay tamponun temizliğinin en doğru şekilde yapılmasıdır. Estetik ameliyatından sonraki süreçte bu bölgede normal düzeyden daha fazla salgı ve kan artışı olacaktır. Bu kan ve salgıların zamanında ve uzmanın söylediği şekilde temizlenmesi gerekir. Özellikle de kurumasına izin vermemek gerekmektedir. Kuruması sonucunda tamponun iç kısmında tıkanma yapabilir. Tıkanmalar sonucunda nefes alıp verme zorlaşır. Bu nedenden kaynaklı olarak ameliyatın bitmesinden hemen sonra uzmanın gerekli temizleme işlemlerini tarif ettiği gibi tamponların temiz tutulması gerekir. Özellikle ıslatılmış olan kulak çubukları ile temizlenmesi önerilir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle