"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Rinoplasti Ameliyatlarından Sonra Tamponlar Nasıl Çıkartılacaktır?

Rinoplasti yani burun ameliyatı uygulamasından sonra takılan tamponlar genelde hafta sonra çıkartılır. Bunlar hızlı, basit ve saniyeler içinde uzman tarafından çıkartılacaktır.

Burun Ameliyatı Sonrası Tampon Ne Zaman Çıkarılır?

Burun estetiği ile alakalı olan her türlü detay hastaların ilgisini çekmektedir. Bu detayların içinde özellikle tampon çıkartılması ile alakalı sorular en sık okunan ve en sık sorulan sorulardır. Özellikle geçmiş dönemlerde kalan tampon burun estetiği ameliyatı sonrası tampon sorunları insanların akıllarında yer etmiştir.

Geçmiş zamanlarda burun içine tampon olarak konulan uzun gazlı bezler, koyma esnasında bir sorun, çıkartma esnasında bir sorun ve kullanma esnasında da farklı sorunlar meydana getirmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde bu bezler kullanılmamaya başlanmış ve yerini silikon tamponlar almıştır. Silikon malzemeden geliştirilmiş olan tamponlar içlerinin boş olmasından dolayı nefes alıp vermeye izin veren, çıkarması ve takması kolay olan hastaların yaşamlarını kolaylaştırmıştır. Tamponlar eriyen ve erimeyen olarak farklı özelliklere sahiptir. Eski dönemde kullanılan uzun tamponlar yüzünden insanlarda korku meydana gelmiştir.

Bunun değişmesi ile burun ameliyatından sonra silikon tampon kullanımı başlamıştır. Özellikle oluklu modeller içinde bulunan hava kanalları ve yapısı sayesinde oldukça yumuşak bir dokuya sahiptir. Burunun yapısına göre oluk üzerinde bulunan kısım şekillendirilir ve küçültülebilir. Bu sayede ameliyat sonrası dönemde içinde çıkarılırken kesinlikle ağrı yapmaz.

 Burun ameliyatı sonrası kişisel etkenlerde göz önüne alınarak var olan silikon tamponlar 1 haftalık süreçten sonra çıkartılır.

Zaten hastaların ilk kontrolleri de ameliyatın bitmesinden 1 hafta sonra yapılacaktır. Bu süre zarfında hem silikon tampon hem de alçı çıkartılır. Burunun üst kısmına suya dayanıklı olan bantlar takılır. Bu şekilde yaklaşık olarak 1 ay daha durulması gerekmektedir. Burun ameliyatı sonrasındaki zaman için hasta gerekli olan bakımlarını düzenli bir şekilde yaparsa, yapışma ve kabuklanmalar kesinlikle meydana gelmez. Burundan silikon tamponların nasıl çıkar, işlem esnasında tamponların tamamı saniyeler içinde ve acısız şekilde çıkartılır. Dikişlenerek yerleştirilen bu tamponların hepsi boğaz kısmında huzursuzluk oluşmasının önüne geçer. Dikişler kesildikten sonra serbest kalan tamponlar uzman tarafından çıkartılacaktır.

Burun Ameliyatı Sonrası Neden Tampon Koyulur?

Burun estetiği ameliyatı bu organdan memnun olmayan, nefes alıp vermede sorun yaşayan ve şekil düzeltmesi isteyen kişilere yapılmaktadır. Her daim asıl amaç düzgün ve sağlık nefes alıp vermeyi hedeflemek olmalıdır. Yapılacak olan cerrahi işlemlerde burunun iç kısımındaki kıkırdak ve kemik yapısında önemli düzeyde düzeltmeler yapılır. Bu düzeltmelerin birbirleri ile olan ilişkiler yeniden yapılandırıldığı için, dokuların tekrardan beraber kaynama süresi boyunca destek gerekmektedir. Bu desteğin sağlanması adına burunun iç kısmına tampon uygulaması, burunun dış kısmına da atel olarak isimlendirilmiş olan sert bir malzeme konulur.

Bu şekilde kıkırdak ve kemiklerin hareketine engel olarak en doğru şekilde kaynamalar sağlanacaktır. Son dönemlerde gelişen teknoloji desteği ile tamponların tamamı silikon malzemeden üretilmektedir. Takması kolaydır, hastanın tamponların taşıdığı süre zarfında rahatsızlık hissedilmez. Çıkarma esnasında hızlı ve saniyeler içinde çıktığı için hastanın tüm konforu göz önüne alınmıştır. Bu ürünlerin en önemli artısı burunun iç kısmında kaldığı sürece nefes almaya engel olmaması ve iç kısmının oluklu bir yapıya sahip olmasıdır. Bu aşamada dikkat edilecek olan en önemli nokta bunların temizliklerin en doğru şekilde yapılmasıdır. Ameliyatın yapılmasından sonra burunda normalden daha çok salgı ve kan akışı meydana gelir. Bu durum uzmanın anlattığı gibi gerekli şekilde temizlenmezse tamponda tıkanmalara sebep olur. Tıkanmadan kaynaklı olarak da nefes alıp vermek zorlaşabilir. Bu nedenle ameliyatın bitmesinde ile birlikte uzman genel bakım ile alakalı anlattıklarını unutmamak gerekir.

Özellikle hemen hemen tüm uzmanlar ıslak kulak çubukları ve spreyler ile temizleme yapılmasını önermektedir. Ne zaman ve nasıl yapılacağı gerekirse not alınmalıdır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle