"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Ameliyatı Sonrası Nefes Alıp Verme Sorunları Ne Zaman Ortadan Kalkar?

Burun ameliyatlarından sonra bu bölgede meydana gelen tıkanıklık sorunlar genelde burun eti şişmelerinden meydana gelir. Bunların ameliyat ile alınması gerekmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı Ne Zaman Geçer?

Burun estetiği ameliyatı bilinen aksine ağrı, sızı ve sorun meydana getirmeyen işlemlerdir. Yapılan ameliyatlardan sonra en sık meydana gelen sorun nefes tıkanıklığıdır. Burun estetiği ameliyatından sonra nefes alma sorunu genelde hastaların % 30’luk bölümünde meydana gelmektedir. Burun eti ve kemiği ameliyatından sonra bazı kişilerde nefes alam sorunu bazı kişilerde hemen hemen 6 ay sonra düzene girer. Operasyonun bitmesinden sonra hastanın en doğru şekilde nefes alması adına her iki burun deliğine de oluklu olan silikon tampon koyulur. Bu tamponların asıl hedefi sümüklere ve kan pıhtılarına rağmen nefes alışverişini sağlamasıdır. Nefes alıp verme sorunu genelde en yoğun burun ameliyatından sonra 2. Gün gözlemlenir. Meydana gelen tıkanıklık hastalara kesinlikle ağrı, sızı ve sıkıntı vermez. Grip olmuş gibi devamlı olarak ağız bölgesinden nefes alınmasını sebep olur.

Burun estetiği ameliyatı sonrası meydana gelen tıkanıklık sorunu burun eti şişmesinden de kaynaklanır.

İnsanlar arasında burun eti büyümesi olarak adlandırılan bu durum bazı spreyler ve bazı ilaçlar ile küçültülmek istense de genelde doğru sonuç yakalanamaz. İlaç ve spreyler ile burun etinde gerekli küçülme sağlanmadığı zaman bu tedaviyi tamamlayıcı olan ameliyat uygulaması gerekebilir. Ayrıca hava kanallarını engellemiş olan şiddetli düzeydeki deviasyonlar veya sinüzit hastalıklarında gereken düzeltme ameliyatları ile bu tarz durumları ve bundan kaynaklı ortaya çıkan tıkanıklıkları düzetme imkânı bulunur. Burun estetiği ameliyatı başarı ile sonuçlanmadığında çevreden gözlemlenebilen burun eğriliği, burunda çökme ve burundaki asimetriler tarzındaki durumlar, ikinci kez yapılacak düzeltici olan burun estetiği ameliyatı ile beraber tıkanıklıklara neden olan sorunlar da düzeltilmektedir. Ameliyattan sonra tıkanıklık olduğu zaman uzman hekimle görüşmek gerekir. Bu görüşmede uzman gerekli kontrolleri yapar ve alınacak önlemleri belirler. Alınacak olan önlem ameliyat değilse farklı bir tedaviyse kesinlikle detaylara uyulmalıdır.

Ne Zaman Geçer?

Burundan yapılan ameliyattan sonra farklı bir durum meydana gelmezse tamponlar birkaç gün içinde çıkartılır. Bu süre uzman hekimin kullandığı tekniğe ve uzman hekimlerin kararlarına göre değişir. Tamponların çekilmesi oldukça kolay, basit ve hızlı bir işlemdir. Ortalama olarak burunun içinden çıkartılması 5 dakika sürer. Bu sürede hasta ağrı ya da acı duymayacaktır. Tamponların çekilmesinden sonra açılan burun delikleri için hastaya deniz suyu kullanımı yapılması uzman tarafından tavsiye edilir. Deniz suyunun kullanım dozu ve sıklığı ile alakalı belirlemeyi yine uzman hekim yapacaktır. 

Tamponların çıkmasından sonra belli bir süre nefes alma konusunda zorluklar ortaya çıkabilir. Bunun en önemli nedeni geniz kısmında biriken burun akıntıları ve kan pıhtılarıdır. Kan pıhtılarından ve burun akıntılarından kolay, hızlı ve basit şekilde kurtulmak için deniz suyunun kullanımın yapılması gerekir. Deniz suyu spreyinin düzenli ve aksatılmadan kullanılması dokuların canlanmasına olanak sağlarken nefes alma sorunlarının da önüne geçer.

Operasyon geçiren hastaların çoğunluğunda tamponların çıkarılması ile burunda meydana gelmiş olan tıkanıklıklar geçer. Devam edecek olan tıkanıklar 1 hafta ile 10 gün sürer ve bu süreçte nefesin alınıp verilmesi sorunu açılır. Nefisin alınıp verilmesi konusunda devam eden bir sorun mevcutsa gerekli olan fonksiyonun düzelmesi bazı kişilerde 6 ayı bulabilmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle