"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Deviasyon (Burun Kemiği Eğriliği) Ameliyatı Hangi Aşamalarda Yapılır?

Burun kemiği eğriliği ameliyatı yani deviasyon hastanın rahat şekilde ve sağlıklı şekilde nefes alıp vermesine olanak sağlamaktadır. Bu ameliyat ile hasta kişilerin yaşam kaliteleri artacaktır.

Burun Kemiği Eğriliği Düzeltme Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Deviasyon insanlar tarafından burun kemiği eğriliği olarak bilinmektedir. Burun septumu burunu 2 adet hava pasajına ayıran ön kısımda bulunan deliklerin orta kısmından başlayarak genze kadar uzanmakta olan arka ile ön yapılardan meydana gelir. sağlıklı olan burunda ön bölgedeki hava giriş deliği arka kısma doğru genişler. Bu bölümden giren hava ısıtılır, nemlenir ve burunun tavanında koku alma bölgelerine yönlenir. Havadan buruna girmiş olan partiküller burunun içinde mukozasının üstünde tutularak filtre edilmektedir. Bu sayede akciğerlere sabit şekilde ve kaliteli bir biçimde hava gönderilir. Burun eğriliği olan bir kişide tam orta kısımda yer alması gerekli olan kemik duvar ve kıkırsak orta kısımda değil bir taraf doğru oluşur. çıkışta ya da giriş kısmında eğrilik bulunan kişilerde tıkanıklık meydana gelir ve hava geçişleri engellenir. Hasta kişiler burunun bir kısmından ya da her iki kısmından nefes alma konusunda sorun yaşar. Deviasyon katılımsal nedenlerden doğuştan meydana gelebileceği gibi, yaşamın ilerleyen zamanlarında genelde küçüklük döneminde dışarıdan alınan darbelerden kaynaklı da meydana gelebilmektedir. Küçüklükte buruna alınacak olan travma sonucunda 1 mm’lik kaymalar ilerleyen dönemlerde burun gelişimde sorun yaşanmasına ve ergenlik döneminde eğriliklere sebep olmaktadır. İnsanlarda bu organın gelişimi 18 yaşına kadar sürer. Septum deviasyonunun meydana getirdiği burundaki tıkanıklar kişilerde öncelikli olarak yaşamsal açıdan konforun kaybolmasına sebep olur. burun eğriliği olan kişiler ağızdan nefes alır, soğuk ve kirli hava direkt olarak solunum yolu ile akciğerlerine gider. Alt solunum yollarından ve gırtlaktan akciğere gidecek olan kirli hava zaman içinde ciltte tahrişlere yol açar, alerjik sorunların yaşanmasına sebep olur.  burun kemiğinde eğrilik sonucunda sorun yaşanmaması adına mutlaka tedavisi yapılması gerekmektedir. ağızdan yapılacak olan solunumun meydana getirdiği olumsuzlukların içinde;

  • Ağızda kuruluk
  • Ağız kuruluğu
  • Horlama huzursuzluk
  • Kalitesiz uyku
  • İştahsızlık
  • Hapşırık nöbeti
  • Yorgun kalkma
  • Koku alamama
  • Sık tekrarlayan akciğer ve alt solunum yolu hastalıkları

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Karar Süreci ve Ameliyatı

Burun yumuşak dokudan, kıkırdaktan ve kemikten meydana gelir. burunun iç kısmındaki eğrilik sorunlarının tedavisi yapılmazsa büyük sorunlar yaşanmaya başlanır. Eğri burun ameliyatı öncesinde mutlaka burunun içi ve dışı ile alakalı olarak detaylı şekilde değerlendirmeler yapılmalıdır. Uzman hekim tarafından yapılacak olan burunun içi detaylı bir şekilde değerlendirme yapılır. ayrıca bu değerlendirme esnasında hastanın ameliyatı isteyip istemediği konusunda da detaylı şekilde konuşma yapılmalıdır. Uzmanın ve hastanın burun eğriliği tedavisi konusunda akıllarına takılan tüm soruları ve detayları net şekilde konuşması da oldukça önemlidir. burun kemiği eğriliği ameliyatı hem genel hem de lokal anestezi altında yapılır. uzman hekimlerin bazıları hastanın tedavisi süresinde konforunu da göz önüne alarak genel anestezi altında yapayı tercih eder. Hasta bir gün önceden yapılacak olan ameliyatta sorun yaşamamak adına herhangi bir yiyecek ve içecek içmemesi gerekmektedir. yapılan anestezi sonrasında kişinin burnunun üzerinde kesi yapılır, kıkırdak zarı kaldırılır ve eğri olan kıkırdaklar yerinden çıkartılır.  Burunda var olan desteği sağlamak ve burundaki kıkırdakları korumak için mutlaka en doğru şekilde ameliyat yapılmalıdır. Estetik tedavisi ameliyatı açısından kemiğin bağlantı noktalarının hasar görmemesine dikkat edilmesi gerekir. yapılan cerrahi işlem yaklaşık olarak 1,5 saat ile 2 saat arasında uygulanır. Bu estetik ameliyatı bakımından önemli olan sürenin uzun sürmesi değil hasta kişinin sağlıklı ve nefes alabilen bir duruma getirilmesidir. Ayrıca yapılan işlem ile sinüzit sorunları da ortadan kaldırılır.

 Burun eğriliği ameliyatı fiyatı yapılan olan işlemlerin toplamına göre değişkenlik göstermektedir. eğri burun estetiği fiyatı ayrıca ameliyatı yapacak olan uzman hekimin tecrübesine göre de değişkenlik göstermektedir.

 İşlem esnasında kıkırdak, burun sırtı ve kemiğin düzeltmesi işlemleri lazer desteği ile de yapılabilir. Bu da fiyatı değiştirebilmektedir. Bebeklerde yapılacak olan ameliyatlar da fiyat değişkenlik göstermektedir.

Ameliyat Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Deviasyon ameliyatları genelde genel anestezi uygulaması altında yapılır. kapalı teknik ile cerrahi uygulama yapılacaksa 20 ila 30 dakika içinde tamamlanır. Açık teknik ile yapılacaksa hasta kişide bulunan sorunların derecelerine, kulak veya kaburgadan alınacak olan kıkırdak dokusuna ihtiyaç olup olmadığına göre 1,5 ila 2 saat içinde tamamlanır. Hasta kişiler genelde cerrahi işlemin yapılacağı gün hastanede kalır. 1 gün sonra burunun temizliği yapılır, sonrasında kontroller yapılır ve hasta kişi hastaneden taburcu edilir. Hasta kişiler cerrahi işlemden sonra 2 veya 3 sefer hastaneye uzman hekime kontrole gider ve sorun olup olmadığına dair kontroller yapılır. burunun içinde bulunan mukozanın iyileşmesi tamamen düzelene kadar, yaklaşık olarak 3 hafta boyunca meydana gelecek olan kabuklanmalar ve kurumalar meydana gelebilir.  kabuklanma ve kuruma için tuz ile su karışımından meydana gelen spreyler ve yumuşatıcı damlalar kullanılması gerekir. bu sayede burun içinde rahatlamalar meydana gelir. bu ameliyat ile birlikte estetik anlamda uygulama yapılırsa burunda, gözde ve yüzde şişmeler meydana gelir. yalnız dış görünüşü etkilemeyecek şekilde bu işlem yapılmışsa gözlerde, yüzde ve burunda renk değişimleri ile şişmeler meydana gelmez. Estetik ile cerrahi uygulama yapılmışsa şişlikler, morluklar ve renk değişimleri için mutlaka sonrasında buz uygulaması yapılmalıdır.

Deviasyon yani burun eğriliği ameliyatı yapıldıktan sonra hasta kişilerin 6 hafta boyunca burunlarını darbelerden korumalıdır. Bu detay ameliyatın başarılı kılınması adına oldukça önemli bir detaydır. Aksi takdirde sorunların önüne geçmek oldukça zor olacaktır.

Cerrahi uygulama sonrasında 2 hafta boyunca spor yapılmaz. 2 haftalık sürecin atlatılmasından sonra ağır ve kan basıncını arttırmaya yönelik olmayan sporların yapılması gerekir. uzman hekimin de onay vermesi ile 1 ay geçtikten sonra yüzmeye başlanabilir. Cerrahi uygulamada sadece ama sadece deviasyon ameliyatı yapılmışsa hasta kişilerin gözlük kullanmalarında sakınca bulunmaz. yapılacak olan her aktivite ile alakalı olarak uzman hekimden onay almak gerekir. hasta kişilerin kendilerine göre spora ya da farklı bir aktiviteye başlamamaları oldukça önemli bir noktadır. Ayrıca oluşabilecek olan aksi durumların hepsinde mutlaka uzman ile iletişime geçilmesi gerekir. Cerrahi uygulamalarda hastanın sorunları kendi başına çözmemesi çok önemlidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle