"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

18 Yaşını Geçmeyen Çocuklar Burun Estetiği Uygulamaları Yapılır mı?

Burun estetiği ameliyatlarının çocuklara yapılabilmesi için kemik ve kıkırdak gelişimin tamamlanmış olması gerekir. Aksi durumda sorunlar yaşanabilir.

18 Yaş Altı Burun Estetiği Yapılır mı?

Estetik cerrahi uygulamalarına olan talep her geçen gün hızlı bir şekilde artmaktadır. Sosyal ve ekonomik durumdaki artışlarda güzellik olgusunun artmasına olanak sağlamaktadır. Özellikle sosyal çevrede kabul görme ve güven tazeleme adına tercih edilir. Estetik ameliyatlarında yazılı olan bir kural olmasa da uzmanlar 18 yaşından altında uygulamaları tavsiye etmemektedir. Kanuni olarak da 15 yaşın altında olan çocuklarda velisinin imzası gerekmektedir. Burun estetiği ve diğer estetik ameliyatı uygulamalarında 18 yaşından küçük kişilere yapılan işlemler toplamda % 10’luk dilimi ancak oluşturmaktadır.

Özellikle kulak, jinekomasti ve burun estetiği ameliyatı küçükler tarafından sık tercih edilir. Estetik ameliyatlarda yaşın yanında hastanın psikolojisi de oldukça önemlidir. Kişilerin bedenlerinde yapacakları ciddi değişimler psikolojik açıdan önemli düzeyde sorunlara yol açabilir. 18 yaşından önce burun estetiği ameliyatı için burunun kıkırdak ve kemik gelişimini tamamlamış olması gerekir. Bunun içinde hastanın belli bir yaşa gelmesi gerekir.

Özellikle genç kızlar ergenlik dönemlerini genç erkeklere göre daha hızlı şekilde tamamladıklarından dolayı 17 yaşında, erkeklerde 18 yaşında burun estetiği ameliyatı yaptırabilir. Kişilerde nefes alıp verme sorunları varsa, görüntüsü kendisini psikolojik açıdan zor duruma sokuyorsa ve günlük yaşamda zorluklar yaşanmaya başlanmışsa 18 yaşından önce burun estetiği ameliyatı olmak gerekir. Özellikle yapılacak olan burun estetiği ameliyatı esnasında kıkırdak ve kemiğe dokunmadan kişilerin sorunları ortadan kaldırılabiliyorsa yine 18 yaşından önce estetik ameliyatı yapılabilir. Özellikle yarık dudak ve yarık damak tarzında doğumsal olan sorunlarda ve travmalar sonucunda fonksiyonel kayıplar yaşayan kişilerde 18 yaşından önce estetik ameliyatı yapılabilir.

18 yaşından önce burun estetiği ameliyatı olabilmek için çocuğun sağlığının bu duruma el vermesi, anestezi almasında sorunların yaşanmaması gerekir. Üst yaş sınırı ise neredeyse yoktur, ilerlemiş yaşlarda ve sağlık sorunları olan kişilerde estetik olmak zaten uzmanlar tarafından da tavsiye edilmez.

Tavsiye Edilen Yaş Aralığı

18 yaş altında olan gençlerin burun estetiği yaptırması neredeyse moda haline gelmiş ve popüler olmuştur. Hatta birçok aile çocuklarının yaşamlarında güzel ve doğru bir şeyler yapması sonucunda karşılığında bu uygulamayı hediye edeceklerini bile söylemektedir. Bu tarz hediyeler ve vaatler oldukça sakıncalıdır. Özellikle kemik yapısı gelişmemiş bir yaşta yapılacak olan ameliyatlar ileride ciddi düzeyde sorunların yaşanmasını sağlar. Estetikler sadece bizim ülkemizde değil insanlar tarafından dünya çapında da küçük yaşlarda ve 18 yaşından önce sık şekilde tercih edilmektedir. Ameliyatların yapılmasında bazı hastaların bu genellemeden ayrılması gerekir. Örneğin;

  • Travma geçiren kişiler
  • Nefes alıp vermekte zorlanan kişiler
  • Burun kemiğinde eğrilik olan ya da kırılan kişiler
  • Burun içinde tıkanıklık olan kişiler

Bu tarz sorunlar çocukların fiziksel anlamdaki gelişimlerini, psikolojilerini ve yüz bölgesinin gelişimlerini olumsuz etkilemektedir. Sorunların var olması kronik sinüzit ya da kronik kulak iltihabı gibi farklı sorunlarında ortaya çıkmasına sağlar. Bu tarz sorunları olan çocuklarda yaş sınırına takılmadan velisinin de izni alınarak gerekli cerrahi müdahale yapılır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle