"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Açık ve Kapalı Rinoplasti Ameliyatları Arasında Bulunan Farklar Nelerdir?

Açık ve kapalı rinoplasti ameliyatları birbirinden farklı olan uygulamaları içermektedir. Bu işlemlerde önemli olan uzman hekiminin hangi teknikte tecrübesi olduğuna bağlıdır.

Burun Estetiği Ameliyatında Açık ve Kapalı Tekniklerin Arasındaki Fark

Burun estetiği ameliyatının açık mı yoksa kapalı teknikle mi yapılacağını uzman hekim karar vermelidir. Burunda var olan sorunlar, hastanın genel sağlık durumu ve uzman doktorun teknikler hakkındaki tecrübesi ameliyatın hangi teknikle yapılacağını belirler.

Açık burun estetiği ameliyatı; burun deliklerinin tam olarak orta kısmında bulunan deriden kesi atılır. Burunun deri kısmı iskeletin üstünden sıyrılır. Bu sayede burunun anatomisi tam anlamı ile ortaya çıkartılarak işlem yapılır.

Kapalı burun estetiği ameliyatı; bu işlemlerde kesi dışarıdan yapılmaz. Kesiler burunun iç kısmından yapılmaktadır. İki ameliyatın tekniği de birbirinden farklı stratejilere bağlı olarak yapılmaktadır.

Kapalı burun estetiği ameliyatı yapması oldukça zordur ve kontrolleri de zordur. Bu uygulamada şişlikler açık burun estetiği ameliyatına göre daha çabuk iner ve ciltte değişiklikler daha az olur. Açık teknikle yapılan rinoplasti ameliyatı görerek yapılırken kapalı teknik rinoplasti görülmeden yapılır. Ameliyatın kapalı ya da açık rinoplasti ile yapılıp yapılmayacağı uzman doktora bağlıdır. Bu bölgede sorunu büyük olan kişilerde kapalı teknik rinoplasti uygulamaları genelde yetersiz kalır, açık teknik rinoplasti uygulamaları daha net ve başarılı sonuçlar verir. Bu iki ameliyat tekniğinden birbirinden üstünlüğü söz konusu değildir. Arasındaki fark ve avantajları kişiden kişiye değişebilir. Cerrahi işlem esnasında hangi tekniğin kullanılacağı uzmanın tecrübesi ile alakalıdır. Kapalı olan rinoplasti ameliyatı dışarıdan bakıldığında herhangi bir iz bırakmaz ama önemli düzeyde deneyim ile teknik açıdan donanım gerektirir. Açık rinoplasti ile yapılacak olan her türlü işlem deneyimli ellerde kapalı şekilde yapılacak ameliyata göre daha eksiksiz gerçekleşir.

Burun Estetiği Ameliyatı Teknikleri Arasındaki Diğer Farklar

  • Açık biçimde yapılacak burun estetiği ameliyatı kapsamında burunun iç kısmından yapılan kesiler dışında koluma bölgesinden de kesiler yapılır. Bu sayede burun derisi yukarıya kaldırılarak kemik tamamen dışarı çıkartılır. Diğer uygulamada bu işlemler yapılmaz.
  • Açık burun estetiği ameliyatı kapsamında hasta uzun dönem şişlik, ödem ve yara izine maruz kalır. Diğer uygulama da ise şişlik ve ödem erken dönemde kaybolur. Yara izi ise sadece burun içinde olur ve dışarıdan kesinlikle belli olmaz.
  • Burunun uç kısmında önemli düzeyde bozukluklar mevcutsa açarak yapılan işlemler tercih edilir. Bu sayede asimetri sorunu tamamen ortadan kaldırılır. Burunun ucu kısmında miktar açısından hareketlendirme kapmak içinde kapalı teknik işlemleri tercih edilir.
  • En doğru sonucu almak için her daim burunun tamamen açılması daha başarılı sonuçlar verir ama iyileşme dönemi 2 seneye kadar uzayabilir. Açılmadan yapılan işlemlerde iyileşme dönemi daha kısadır. Hastalar daha çabuk istedikleri burun görüntüsüne sahip olur.
  • Kapalı cerrahi işlemlerde atılacak kesiler burunun kanat kısımlarının içine yapılır ve çalışma o şekilde gerçekleştirilir.
  • Açılmadan yapılan uygulamalarda uzmanın asistanı bile bazı durumlarda uzmanın ne yaptığını göremeyebilir.
  • Açılan ya da açılmadan yapılan operasyonlar süre açısından farklılık göstermeyebilir. Zaten süre sorunun ne olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle