"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Oluşan Şişlikler Ne Zaman Tamamen Geçecektir?

ir. Uzman hekimin söylediği genel bakım kurallarına uyan kişilerde morluk ve şişlikler 2 hafta içinde yeşererek kendiliğinden kaybolacaktır. Şişliklerin tamamı ile ortadan kaybolması için uzun süreler geçebilir.

Burun Estetiği Sonrası Şişlikler Ne Zaman Geçer?

Burun estetiği sonrası şişlik ve morluk kişiye göre az ya da çok düzeyde gözlemlenen komplikasyonlar arasında yer alır. Aslında burunun kemik kısmına yapılmış olan müdahalelere, kanın pıhtılaşma özelliğine, kişinin cildinin özelliklerine bağlı olarak burun estetiği ameliyatı sonrası şişlik ve morluklar değişkenlik gösterir. Yüzde, göz bölgesinde ve burunda morarma burun kemiğine yapılacak olan işlemlere, törpüleme uygulamasına göre meydana gelir. Burun estetiği ameliyatı sonrası özellikle ince cildi bulunan ve burun bölgesinde kemeri fazla olan kişilerde şişlikler fark edilebilir hale gelir. Uzman hekimin söylediği genel bakım kurallarına uyan kişilerde morluk ve şişlikler 2 hafta içinde yeşererek kendiliğinden kaybolacaktır. Şişliklerin tamamı ile ortadan kaybolması için uzun süreler geçebilir. Özellikle burun derisi kalın olan kişilerde burun estetiği ameliyatı sonrası morluk ve şişliklerin inmesi uzun sürecektir. Burun estetiği ameliyatı sonrası şişlik ve morluk durumunun ortadan kalkması adına aşağıda bulunan süreçlerin tamamlanması gerekir.

  • Ameliyat uygulamasının bitmesinden sonra hastada üşüme ve titreme meydana gelebilir. Bu sorun genelde anestezi uygulamasının yapılması ve kas gevşetici ilaçların verilmesinden kaynaklı meydana gelir. Hasta kişinin bu tarz bir durumda üstünü örtmesi gerekir. Yalnız hasta odasının ısıtılmaması gerekmektedir. Isıtma sonucunda yüz ve göz bölgesinde şişlik ile morluklar da hızlı şekilde değişimler meydana gelir. Bunun için uzman hekime danışılması gerekir.
  • Ameliyat sonrası eski zaman içindeki gibi ağrılar gözlemlenmez. Yalnız ağrı eşiği düşük olan kişiler için ağrı kesici ilaçların kullanımının uzman hekim kontrolünde yapılması gerekir.
  • Kanama konusunda ve kanın pıhtılaşması konusunda etkili olan sarımsağın da bu süre zarfında kullanılmaması gerekir.
  • Ameliyat sonrası şişlik ve morlukların geçmesi için sıcak sudan uzak durulması gerekir. Ilık duş ve buhardan uzak durmak şişliklerin inmesi için lazımdır.
  • Rinoplasti estetiğinden sonra mutlaka soğuk kompres yapılması gerekmektedir. Buz uygulaması yüz, göz ve burunda bulunan sorunları ortadan kaldırmak için kullanılır. Düzenli yapılması ile sorunlar ortadan kalması kısa sürer.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Şişlik ve Morarmayı Arttıran Durumlar

Bu uygulama burun ile kemik için yapılan fonksiyonel ve kozmetik bir işlemdir. Yaşam kalitesine ve görünüme olumlu etkileri olan bir işlemdir. İnsan vücudu bu uygulamayı bir travma olarak algılamaktadır. Yapılacak olan rinoplasti ameliyatı kapsamında insan vücudu onarma için devreye girer. Sıcak mevsimlerde özellikle de Ağustos ayı gibi sıcaklarda ameliyat olan kişilerin şişlik açısından dikkatli olması gerekmektedir. Sıcaklarda damarlarda genişlemeler meydana gelir. Bundan kaynaklı olarak ödem artar ve kanamalarda oluşabilir. Bu sorunları yaşamamak adına rinoplasti ameliyatı planlama işlemleri en doğru dönemde yapılmalıdır.

Ameliyatın bitmesinde sonraki 3 gün yatay biçimde yatmak, kafa kısmının kalp seviyesine hatta daha altına inmesi basıncı arttırır. Bundan dolayı da ödem meydana gelir ve şişliklerde artmalar oluşur. Başın kalp seviyesinden daha yüksek olması, sırt arkasına yastık konularak yatılması bu anlamda uygun olacaktır. Devamlı olarak yatma pozisyonunda dinlenmek, burunun kenar kısmında toplanmış olan lenf sıvılarının tekrardan dolaşıma katılmasını azaltır. Ayrıca kan sirkülasyonunu ve dokuların iyeleşmesini de olumsuz şekilde etkiler.

Yapılan işlemlerden sonra kişilerin akşam geç saatlere kadar uyumamaları ve rüzgârlı havalarda yürümemeleri gerekmektedir. İlk dönemlerde özellikle sıcak yemeklerde ve bu yemeklerin yüz ile göz bölgesine yakınlaştırılmasından uzak durmak gerekir. Aksi durumda şişlikler ve morluklarda kısa süre içinde artışlar meydana gelir.

Ayrıca vücudun sıcak su ile yıkanması, su buharının göz ile yüz bölgesine gelmesi de aynı sorunların yaşanmasına sebep olur. Bunların yapılmaması sorunları giderir.

Soğuk Uygulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yapılacak cerrahi işlemden sonra soğuk uygulama işlemleri ilk 24 saatlik zaman dilimi içinde ve sonraki günde mutlaka yapılmalıdır. Soğuk uygulamanın yapılması cerrahi açıdan ödemi, şişlikleri, morarmayı ve kanamayı azaltır. Ayrıca ağrının azalmasına da olanak sağlar. Bunların yanı sıra soğuk uygulamanın yanlış şekilde yapılması lenfatik dolaşımın bozulmasına,  yaraların iyileşmesine ve iskemik hasarlara sebep olacaktır.

Soğuk uygulamanın ideal süresi 15 ila 20 dakikalık bir süredir. Özellikle 5 derece ve daha altında olan uygulamaların yanlış yapılması olumsuz etkilere sebep olacaktır. Ameliyatın bitmesinden sonra hemşire tarafından hastanın başı yüksek şekilde tutulur ve soğuk uygulama yapılır. Buzun uygulanması için buz eldivenin içine doldurulur ya da soğutma jelleri kullanılır. 45 dakikalık uygulamalar arasında 15 dakika ara verilmelidir. Bu işlemlere hilo terapi ismi verilir. Rinoplasti ameliyatlarından sonra dokulardaki ödemeleri ve morarmaları azalmak amacı ile geliştirilmiştir. Sabit sıcaklıkta olan soğuk uygulamalarına olanak sağlayan bir sistemdir. Bu işlemlerde yüz kısmına oturan maskenin içinden sabit bir sıcaklık ve devamlı olarak su geçmektedir.

Eve çıkan hastaların nasıl uygulamalar yapacağı konusunda uzman hastasına detaylı şekilde bilgi verecektir. Bu bilgilerin dışına çıkılmaması iyileşme sürecinin hızlı ve kolay şekilde atlatılmasını sağlar. İyileşme dönemi uzun bir süreç olduğu için dikkatli olmakta fayda bulunur.

Rinoplasti ameliyatından sonra dışarıdan darbe almamak ta en önemli iyileşme dönemi kuralları içinde yer almaktadır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle