"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Estetiği Yaptırmanın Günah Olup Olmadığı Daha iyi Öğrenmek İster misiniz?

Burun estetiğinin caizliğini aslında kendimiz belirliyoruz yani bu estetigimizin içimizde uyandırdığı niyetin rahmanimi şeytanimi olup olmadığına karar verdikten sonra dinen hiçbir sakıncasının olup olmadığına bu bilinçle çok kısa bir şekilde karar vermiş olacağıs,

Dini Açıdan Burun Estetiği

Meseleye dini açıdan baktığımızda karşımıza şöyle bir fetva çıkmaktadır; bu işlem şeytani bir vesveseden gelmektedir.  Ancak bunun islami olarak meşru görülmemesinde ki en temel sebep vücuda zarar vermesi sonucunda islami alimler bu olayın güzellik, güzelleşme açısından yapıldığı takdirde caiz olmayacağını belirtmişlerdir. Allah Bakara Suresi 195. Ayetinde ” Kendi elinizle kendinizi tehlikeye atmayın” diye buyurmaktadır.

Eğer ki burun ameliyatı vücutta ki bazı problemleri düzeltmek amacı ile yapılıyorsa yani nefes almayı zorlaştıran bir kusurunuz varsa bu ameliyatı gerçekleştirmeniz de herhangi bir sebep görmüyor alimler ve Allah.

Örneğin burunda et varsa aldırmak caizdir diye bir sohbetinde bu konuya yer veren `nihat` hocanın tanımına göre Allah`ın yarattığını değiştirmek isteyenler ilahi rahmetten uzak bırakılacaktır diye bir cümle kullanmış herkesi ikilemde bırakmıştı sonuna şu cümleyi ekleyen Nihat hoca; estetiği hangi niyetle yaptırmanıza bağlı olmak koşuluyla bunun tartışması yapılabilir. herkese ne demek istediğini anlatmıştı. Diyanet işleri başkanlığı, `nihat` hoca ve Cübbeli gibi bu konularda bilgili insanlar ve kurumların ortak görüşü günah olmakla birlikte birlikte bazı hususlarda vardır. Onlarda şöyle ki;

Bu işlemlerin hangi niyetle yapılıp yerine getirildiği en önemli husustur.

Öte yandan ülkemizin en güvenilir kurumu olan Diyanet işleri başkanlığının en üst kurullarından biri olan Din İşleri Yüksek Kurulunun bir kararında Hile aldatma veya karşı cinse benzememek kaydıyla, hukuk işlerinde karışıklık yapmamak kaydıyla vucuttaki bozuklukları gidermek sağlık açısından yaptırılan estetik ameliyatların her birinin geçerliliği dinen caizdir caiz olmamak günah işlemek gibi kavramların insanın kendi niyetiyle ölçülü olacağını dile getirmiştir.

Yani iki farklı kurul, kurum din adamları alimler devlet idarelerinin ilgililerin büyük ortak çıkarı bize şunu göstermiştir ki yaptırmak istenen ameliyatın dinen günah olacağına karar merceği biziz diyen Cübbeli ve `nihat` hoca bunu bize farklı kelimelerle aynı anlamlara gelecek şekilde aktarıyor biz bu ameliyatı sadece burnumuzun bize yaşattığı sağlık problemleri için yaparsak bizim ameliyatımızın hiçbir günahı olmayacaktır lakin biz bu ameliyatı nefsimizin vesvesesi ile yapacaksak hem dinen caiz değildir hem günah işlemiş oluruz. Bu konuda `nihat` Hatipoğlu ve Cübbeli hocanın detaylı ve ayrıntılı sohbet ve bilgilendirmeleri mevcuttur.

Ne Kadar Günah İşlemiş Oluruz.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da bir basamak ve günah seviyesi vardır. Ama ortak nokta şudur ki; Bir İkisinin de günah olmasıdır. Burada sizin için önemli olan hangi niyetle yapmış olmanızdır. Eğer gerçekten sağlık sorunları ile baş edemeyecek hale gelmiş iseniz ve bu sizi ciddi anlamda zorluyor ise Allahu Teala size bu konuda müsade etmektedir ve içinizin rahat olması için Kuran-ı Kerimde bu konu ile ilgili birçok ayet ve hadis bulunmaktadır. Siz bu konuda dini araştırmaları en iyi şekilde Kerim Kitabımız Kuran-ı Kerim`e göre yaptıysanız eğer demek odur ki doğru olanı yapmışsınız bu konuda içiniz rahat olsun herhangi bir gunah işlemediniz demektir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle