"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Rinoplasti Ameliyatları Esnasından ya da Sonrasında Oluşan Riskler Nelerdir?

Rinoplasti ameliyatı olacak olan kişilerin ameliyata girmeden önce karşılaşabileceği riskleri ve sorunları tüm detaylarına göre öğrenmesi ve bilmesi gerekmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatında Risk Faktörü

Burun estetiği kemik ve kıkırdak dokusunda yapılan müdahale sonucunda gerçekleştirilen düzeltmelerdir. Estetik cerrahi uygulamasında doğuştan gelen sorunlar, beğenilmeyen burun ya da nefes alma sorunu yaşatan burunun düzeltilmesi ile uygulanır. Cerrahi uygulamaların tümünde olduğu gibi burun estetiği ameliyatı uygulamasında da belli başlı riskler bulunur. Bu tarz bir ameliyata girmeden önce burun estetiği riskleri konusunda detayları bilmeniz gerekir. Bu risklerin bilinmesi sadece burnunu beğenmediği için ameliyat olacak kişiler açısından önemlidir.  Doğuştan sorunu olanlar ya da nefes alıp vermede sıkıntı çekenlerin zaten cerrahi işlem olması gerekir. Yapılan tüm cerrahi işlemlerde anestezi uygulamasının belli başlı riskleri bulunur. Bundan kaynaklı olarak burun estetiği ameliyatı esnasında vücudun aşırı düzeyde soğuması veya ısınması, kalp ritminde oluşan bozulmalar, sinirlerde ya da hava kanallarında hasar meydana gelmesi oluşabilmektedir. Bunların yanı sıra anesteziden kaynaklı olarak ciğer iltihaplanması da oluşabilir. Burun estetiği ameliyatı konusunda yapılan araştırmalar sonucunda bu işleme karar vermeden önce iki kez düşünülmesi gerektiğini ortaya çıkartmıştır. Ameliyatın taşıdığı riskler kişiden kişiye göre farklılıklar göstermektedir. Yapılacak olan işlemlerin büyüklüğüne, uygulamanın genişliğine göre burun ucu estetiği ameliyatı riski ortaya çıkar.

Burun estetiği ameliyatı olacak olan kişiler şeker hastası ise, sigara ve alkol kullanımı yapıyorsa meydana gelecek olan riskler daha fazladır. Bundan dolayı burun ucu ameliyatı için önceden sigara bırakılmalı ve burun ameliyatı sonrası da içilmemelidir. Sigara genel sağlık açısından da zararlı olan ölüm riski taşıyan bir maddedir.

Burundan estetik ameliyat olacak kişilerin riskler ile alakalı olarak muayene esnasında uzman doktoru ile konuşması ve detayların tümünü öğrenmesi gerekir. Bu sayede sonradan meydana gelebilecek olan sıkıntılar ile karşılaşıldığında daha büyük sorunlar yaşanmaz.

Burun Estetiği Ameliyatı Riskleri

Doku ölümü; tüm estetik ameliyatlarında meydana gelen risk sıralamasında başı çeken bir sorundur. Dokuda meydana gelen ölümler bölgede bulunan derinin yeterli düzeyde oksijen almamasından kaynaklı olarak meydana gelir. Sigara kullanımı yapan hastalar bu sorun ile daha çok karşılaşır. Kozmetik anlamda estetik isteyenler bu sorun ile daha az düzeyde karşılaşmaktadır. Burun estetiği kapsamında özellikle sigara kullananlarda meydana gelir.

Yara izleri; estetiklerde en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de operasyon bölgesinde oluşan yara izleridir. Gelişen teknoloji sayesinde bu yara izleri eski dönemlerdeki gibi yüz bölgesinde kalmaz. Yara izlerinin iyileşmesi kişiden kişiye göre farklılıklar göstermektedir. Dikiş izleri için artık kremler, solüsyonlar ve farklı malzemeler satılmaya başlanmıştır. Bunların uzman kontrolünde düzenli ve aksatılmadan kullanılması fayda sağlar.

Asimetri; asimetri sorunu estetik ameliyatların içinde en çok burun estetiği ameliyatında gözlemlenir. Asimetri sıkıntısı cerrahi operasyon esnasında yolunda gitmemiş olan bir durum meydana geldiğinde, beklenmeyen sorunlar ile karşılaşıldığında oluşur. Yüz bölgesinde özellikle burunda yapılacak olan cerrahi uygulamalarda ufak tefek asimetri sorunları uzmanlar tarafından kabul edilebilir. Asimetri sorunu büyük düzeydeyse kesinlikle ikinci bir ameliyat yapılması gerekmektedir. Bunun kararını uzman ile hasta beraber verecektir.

Bu sorunların tümü burundan yapılacak olan estetik ameliyatlarda sık şekilde rastlanan sorunlardır. Bu sorunlar dışında meydana gelebilecek olan riskler arasında;

  • Deri sarkması
  • Aşırı kanamaya maruz kalma
  • Burun çökmesi
  • Burun düşmesi
  • Enfeksiyon kapma
  • Nefes alamama
  • Burunda eğrilik
  • Nazal valfin bozulması olarak sıralanabilir.

Ortaya çıkacak olan riskler kişiden kişiye göre ve ameliyatı yapan uzamana göre farklılıklar göstermektedir. Ameliyatı yapacak olan uzman hekimin tecrübesi ve kullandığı teknik bu anlamda çok önemlidir. İlk burun ameliyatını yapan bir uzmanın meydana getireceği riskler ile deneyimli bir uzmanda ameliyat olmanın riskleri oldukça farklıdır. Bunun içinde ameliyat olmadan önce uzman hekim konusunda detaylı bir araştırma yapılması gerekir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle