"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Estetiği Ameliyatlarından Sonra Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?

Burun estetiği ameliyatından sonra hastaların dikkat edeceği noktaları, kullanacağı ilaçları ve yapacağı masajları uzman hekim detaylı bir şekilde anlatır ve uyulması gerekir.

Burun Ameliyatından Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme döneminde mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Bu detaylara dikkat etmek iyileşme dönemine katkı sağlayacak olan faktörlerdir. Estetik burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler;

 • Burun estetiği ameliyatı sonrası ameliyat olanlar ilk gece baş kısmını yüksekte tutacak şekilde dinlenmesi ve uyuması gerekir. Bunun iki yastık kullanımı yapılmalıdır.
 • Düzenli ve doğal şekilde beslenmek ve düzenli bir şekilde uyumak burun eğriliği ameliyatı sonrası iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Dişlerin oldukça yumuşak bir fırça ile fırçalanması gerekir. Sert bir biçimde diş fırçalamak burunun taban kısmında hassasiyete sebep olacaktır.
 • Eğilmek gereken ya da güç gerektiren aktivitelerden en az 3 hafta boyunca uzak kalınması gerekir. Devamlı olarak hareket gerektiren ve güç gerektiren işlerden uzak kalınmalıdır.
 • İlk 6 ay boyunca ve uzman hekim tamam demedikçe kesinlikle gözlük kullanılmamalıdır. Burun estetiğinden sonra burunun üstüne yüklenecek olan ağırlıklar şekil bozulmalarına, çökmelere ve kıkırdakların zedelenmesine sebebiyet verir.
 • Burun estetiği sonrası futbol, hentbol, voleybol, halter tarzında spor faaliyetlerinden uzak kalınmalıdır. İlk dönemlerde buruna alınacak olan darbeler şekil bozulmalarına sebep olur.
 • En az 3 aylık zaman dilimi içinde güneşten korunmak gerekir. Bunun içinde yüksek faktörlü olan güneş kremlerinin kullanımlarının yapılması gerekir. Dışarı çıkarken şapka takmayı da ihmal etmemek gerekmektedir. Güneş ışınlarına maruz kalmak burun bölgesinde kalıcı renk değişimlerine sebebiyet verir.
 • Sauna, hamam, deniz ve havuzdan burun estetiği sonrası uzak kalınması gerekir.
 • Burun sümkürerek temizlenmemelidir. İlk 2 hafta burun bölgesi uzman hekimin tavsiye ettiği okyanus suları ile temizlenmelidir.
 • Sigara ve alkol gibi zararı alışkanlıklardan burun ameliyatı sonrası ve genel sağlık açısından da uzak kalınmalıdır. Sigara ve alkol dokuların yenilenmesine zarar verir ve iyileşme sürecini oldukça olumsuz şekilde etkiler.
 • Yemek yeme esnasında çok çiğnenecek olan yiyeceklerden uzak kalınmalıdır.
 • Burun ameliyatı sonrası kafa üzerinden kolay şekilde geçecek olan kıyafetler kullanılmalıdır. Hatta öncen düğmeli olan gömlekler bu süreç için çok uygundur.

Yara Bakımı ve Doktor Ziyaretleri

Estetik ameliyatı sonrasında sümkürme işlemleri 1 hafta sonra yapılmalıdır. Uzman hekim zaten estetik ameliyatından sonra hemen kullanmanız için tuzlu bir sprey verecektir. Bu sprey her gün 4 kez 2 fıs fıs şeklinde kullanılır. Burunun içinde var olan kurumaların önüne geçer ve rahat şekilde nefes almanıza olanak sağlar. Sprey konusunda dikkat edilmesi gereken nokta aksatılmadan kullanılmasıdır. Ameliyatın tekniği baz alınarak ve kesi yapılmışsa uzman krem önerimi yapar. Bu krem kesi bölgesine kulak pamuğu çubuğu ile düzenli şekilde sürülmelidir. Burunun iç kısmında yapılan kesilerde ise kendinden erime özelliği bulunan dikişlerin kullanımı yapılır. Bu bölge içinde uzman hekim krem kullanımı isteyebilir. Operasyon esnasında hastanın vücudunun herhangi bir bölgesinden kıkırdak alımı yapılmışsa bu bölgeye uzman hekimin verdiği krem düzenli şekilde sürülür.

 Burunun üzerinde bulunan atel yine uzman hekim tarafından çıkartılır. Yalnız atel buruna şekil verme konusunda destek sağladığı için kesinlikle ıslanmaması gerekir.

Cerrahi işlemlerin bitmesinden sonra uzman hastaların durumları konusunda değerlendirme yapar. Sorun mevcut değilse hasta kısa süre içinde taburcu edilir. Taburcu edilmesinden sonra hasta tamponların çıkarılacağı gün ve atelin çıkarılacağı gün uzmanı ziyaret etmelidir. Bu ziyaretlerden sonraki ziyaret tarihi 1 ay sonradır. Kontroller aksatılmamalıdır.

Uzun Süre Burun Bakımı ve Kullanılacak İlaçlar

Burunda ve yüzde meydana gelen şişlikler zaman içinde kendiliğinden kaybolmaya başlar. Burunun üzerinde bulunan atelin alınmasından sonra şişlikler hızlı şekilde yok olmaya başlayacaktır. Yanakların ve üst dudakların şişliğinin etkisinin azalması yaklaşık olarak 2 haftayı bulur. Burun ucunda var olan şişliğin geçme süresi ise kullanılan tekniğe göre değişir. Burunda, yüzde ve göz bölgesinde meydana gelen morarmalar oldukça normaldir. Bunlarda 2 hafta içinde azalmaya başlar. Çalışan kişiler bunları makyaj malzemeleri ile kolay şekilde kapatabilir. Burunun iç temizliğin yapılması düzgün ve sağlıklı nefes almaya olanak sağlar.

Hastalar operasyon sonrasında ağrı ve sızı hissediyorsa uzman bunun için ilaç kullanımı tavsiye eder. Yalnız gerek görmüyorsa ilaç tavsiye etmeyebilir. Genelde operasyon sonrası verilecek olan ilaçlar baş dönmesine sebep olduğu için hastaya verilmez. Uzman hekimin önerisiyle bazı kişilerde antibiyotik kullanımı yapılabilir. Antibiyotik kullanımı da en fazla 5 gün yapılır. Morarmaların önlenmesi içinde krem kullanımı tavsiye edilir. İlaçların ve kremlerin uzman hekim tavsiyesine uygun şekilde, dozunu aşmadan ve saatinde içilmesi çok önemlidir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle