"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Estetiği Komplikasyonları İçinde Şişlik Bulunur mu, Nasıl Geçer?

Burun estetiği ameliyatı sonrası meydana gelen burunun ucu kısmındaki şişlikler belli bir zaman sonra kendiliğinden iner. Hasta kişilerin bu süre zarfında ve geçecek zaman içinde sabırlı olması gerekmektedir.

Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Şişliği Ne Zaman Geçer?

Burun estetiği ( rinoplasti ) ameliyatından sonra hastaların karşılaşabileceği komplikasyonlar içinde burun ucu şişliği yer alır. Hatta hekimler ameliyat öncesinde bu konuda hastasını bilgilendirir. Burun ucu şişliği ile alakalı meydana gelen durumlar hekimler tarafından normal bir tepkime olarak karşılanır. Burunun ucu kısmında var olan bu sorun kişiden kişiye göre değişmektedir. Bazı kişilerde rinoplasti ameliyatı sonrası yoğun şekilde yaşanırken bazı kişilerde kısıtlı düzeyde meydana gelir. Burun estetiği ameliyatı sonrası meydana gelen burunun ucu kısmındaki şişlikler belli bir zaman sonra kendiliğinden iner. Hasta kişilerin bu süre zarfında ve geçecek zaman içinde sabırlı olması gerekmektedir. Estetik ameliyatı sonrası ilk 48 saat içinde burunun ucu kısmında var olan şişlikler en yüksek noktaya kadar ulaşır. Estetik ameliyatı işleminden 10 gün sonra burunun ucu kısmındaki yavaş yavaş geçer. Yalnız bu ameliyatı hafife almamak gerekir. Ameliyatın iyileşme dönemi oldukça uzundur. Burunun genel anlamdaki şişlikler geçse bile uç kısmındaki hemen geçmez. Bundan kaynaklı olarak iyileşme dönemi uzun sürer. Burun ucundaki şişliğin tamamen geçmesi hemen hemen 1 seneyi bulur. Özellikle burunun ucuna dokunulduğu zaman şişlik ve ağrı hissedilebilir. Bu halde korkulacak ve endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır. Bu durumun geçmesinin hemen hemen 1 seneyi bulacağı kesinlikle unutulmamalıdır. Bu sürenin belirlenmesini sağlayan birçok faktör bulunur. Bunların arasında ameliyatın tekniği, cilt yapısı ve hastaların yaşı önemlidir.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Burun Ucu Şişliği İçin Soğuk Uygulama

Rinoplasti ameliyatı sonrasında gözlerde ve yüzde morluklar ile şişliklerin meydana gelmesini engellemek adına doğru uygulamanın ve kontrollü bir soğutmanın yapılması gerekir. Soğuk şekilde yapılacak olan uygulamalar bölgede ödemin oluşmasının, hücresel olan mekanizmaların önleyecektir. Ayrıca kanamaya sebep olan incecik damarlarında büzülerek kapanmasına olanak sağlar. Ödemin azalmasını sağlayan mekanizmaların var olan ağrıları azaltma özelliği de bulunur. Soğuk uygulama işlemleri ameliyat esnasında uygulanmaya başlanır. Hastanın hastane odasına çıkışı ile birlikte özel olarak üretilmiş cihazlar yardımı ile kontrollü ve düzenli şekilde soğutma uygulaması da yapılır. Soğuk uygulama işlemlerine hilo terapi ismi verilmektedir. Uygulamaların tamamı dondurulmuş jel, buz ve diğer seçenekler ile ısının kontrollü şekilde yapılır. Bu aşamada ısıyı kontrollü şekilde ve sürekli olarak kontrol altında tutmak gerekir. Buz uygulamasının yapılmasında ısının ani şekilde ve sıfır derecenin altına düşmesi soğuk anlamda hasara sebep olur.  Sonrasında reaksiyoner şekilde damarlarda genişleme meydana gelir. Bundan kaynaklı olarak cilt ile buz torbası arasına temiz, kullanılmamış bir bez konulmalıdır. Bu sayede oluşabilecek olan risklerinde önüne geçilir.

Burun Ucu Ameliyatı Sonrası Şişlikler Mutlaka Olur mu?

Rinoplasti ameliyatı esnasında ne kadar detaylı teknikler kullanılırsa kullanılsın, anestezide modern teknikler kullanılırsa kullanılsın ve şişlikleri önleyici ilaçlar kullanılırsa kullanılsın bu uygulama cerrahi bir işlemdir. Mutlaka kişiden kişiye göre değişkenlik gösteren şişlikler meydana gelir. Operasyonun bitmesinden sonraki il zamanlarda şişliklerin durumu oldukça azdır. Bu zaman içinde giderek artan şişliklere dönüşecektir. 48 saatlik zaman dilimi içinde bu sıkıntı artmaya başlar. Sonrasında vücudun bu travmatik duruma vereceği tepkiye karşı da şişliklerde azalmalar başlar. Operasyondan 1 hafta sonra burunun üstünden alınacak olan alçıların alınması ile şişliklerdeki azalmalar hemen fark edilir. Çevredekiler bunu fark etmese de hasta bunun farkındadır. Operasyonun bitmesi ile geçen 1 aylık zaman diliminde şişliklerde % 70 oranında azalmalar meydana gelir. Yeni yapılan burunun tam anlamı ile algılanması için 1 senenin geçmesi gerekmektedir. Bundan dolayı rinoplasti ameliyatı yaptıran kişilerin uzun sürede sabır göstermeleri gerekir. Hatta bazı kişiler bu dönemde psikolojik destek bile almaktadır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle