"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Estetiğinden Sonra İyileşmek İçin Gülmek Zararlı mıdır?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme döneminde burunu zorlamamak gerekir. Bundan kaynaklı ilk birkaç hafta gülmek sınırlanmalıdır. Bunu uzman hastasına zaten söyler.

Burun Estetiği Sonrası Gülmek Yasak mı?

Burun estetiği ameliyatı sonrası kişilerin aklına takılan sorular içinde gülmenin yasak olup olmadığı ile alakalı birçok soru takılmaktadır. Yüz bölgesinde bulunan burundan ameliyat olan kişilerde şişlik, ödem ve morarma meydana gelmektedir. Ayrıca iç ve dış kısımda var olan dikişlerde bulunur. İyileşme döneminde sabırlı olan ve gerekli bakımların yapılması çok önemlidir. Ayrıca belli başlı hareketlere de dikkat etmek gerekir. Bu hareketler içinde gülmekte yer alır. Burun estetiği ameliyatı sonrası en az düzeyde hareket ile iyileşme sağlamak fonksiyonel ve kozmetik anlamda daha iyi sonuçların elde edilmesini sağlar. Üst dudaklarda doğacak olan hareket, burunu etkileyeceği için kişinin mümkün olduğu kadar dudaklarını az düzeyde hareket ettirmesi gerekir. Aşırı düzeyde gülme, aşırı düzeyde konuşma, yüz hareketleri ile yemek yeme, sakız çiğneme ilk birkaç hafta boyunca tavsiye edilmemektedir. Özellikle de üst dudak seviyesinde dişlerin yumuşak uçlu fırça ile nazik ve dikkatli bir biçimde fırçalanması gerekir. Kahkahalar dolusu gülmek zaten ilk birkaç hafta mümkün olmayacaktır. Bu sızı ve ağrılara sebebiyet verir. Bunun için dikkatli olunması şarttır. Ayrıca aşırı düzeyde gülmek dikişlerin arasından kan sızıntılarına da sebep olabilir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Dönemi Şartları

 • Burun estetiği ameliyatı sonrası hastaların uzman hekim tarafından verilen tüm ilaçlarını, spreylerini ve kremleri düzenli bir şekilde kullanması gerekir. Bu düzen ameliyat sonrası iyileşme döneminin kolay ve hızlı şekilde geçmesine olanak sağlar.
 • Burun estetiği ameliyatı sonrası uzman hekim kontrolü için randevularının aksatılmaması gerekir. Bu ameliyatın başarısına destek sağlarken sağlığınıza kavuşmanızı sağlayacaktır.
 • Burun estetiği ameliyatı sonrası hastaların spor yapma konusunda uzman hekimden tavsiye alması gerekir.
 • Verilen sprey ile gün içinde uzmanın söylediği şekilde temizleme işlemleri yapılması ve bölge kesinlikle zorlanmamalıdır.
 • Alkol ve sigara kullanımından kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Kan basıncı yükseltecek olan her türlü hareketten uzak kalınmalı ve hastaların kendilerini burun estetiği ameliyatı sonrası zorlamamalıdır.
 • Uzman burun estetiği ameliyatı sonrası hastasına bir beslenme programı önermişse mutlaka buna uyulmalı ve dışına çıkılmamalıdır.
 • İyileşme döneminde bol bol sıvı tüketimi yapmak gerekir. Sıvı iyileşme dönemini destekleyen etkilere sahiptir.
 • Burun estetiği ameliyatı sonrası ateş, balgam, kuru öksürük, halsizlik, cilt döküntüsü, ishal ve farklı sorunlar meydana gelirse mutlaka uzmana başvurmak gerekir.
 • Ameliyat genel anestezi altında yapılacağı ilk birkaç gün ağız kuruluğu ve sersemlik yaşanabilir. Bunun içinde bol bol sıvı tüketimi yapmak gerekir.
 • İlk birkaç hafta boyunca baş bölgesi yukarıda kalacak şekilde uyumak ve dinlenmek gerekir.
 • İyileşme dönemi oldukça uzun bir süreçten meydana geldiği için bu dönemde psikolojik açıdan sabırlı olmak gerekmektedir.
 • Özellikle bu süreç içinde hapşırma gözlemlenir. Bunun için ağız açık şekilde hapşırmak gerekir. Ağzı kapatma kafa içindeki basıncın artmasına olanak sağlar. Bu da genel sağlık açısından oldukça zararlıdır.
 • Burunun içinde ilk birkaç gün içinde pembemsi sıvı gelebilir. Bu oldukça normaldir. Yalnız kırmızı renkli sıvı gelirse uzmana başvurulması gerekir.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle