"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Estetiği Ameliyatlarından Sonra Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

Burun estetiği ameliyatında yapılan işlemler dahilinde iyileşme döneminin süresi de değişir. Yalnız burun şeklinin oturması adına kesinlikle 1 senenin geçmesi gerekmektedir.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci bölgede yapılan operasyonun çeşidine göre değişmektedir. Gelişen teknoloji eski döneme göre iyileşme dönemi burun estetiği ameliyatında daha hızlı şekilde ilerlemektedir. Burun estetiği ameliyatından sonra iyileşme süreci nasıl ilerler?

Şişlikler ve Ödem;  yeni teknoloji desteği ile yapılan ameliyatlarda eski döneme göre hastalarda şişlik ve ödem meydana gelmez. Ödem ve şişliğin ortadan kaldırılması adına özellikle göz çevresine ameliyattan sonra hemen ve 3 gün boyunca 1 saat içinde 10 ila 15 dakika soğuk hidroterapi yapılır. Bu şişliğin ve ödemin kısa süre içinde kaybolmasına olanak sağlar. Yaklaşık olarak 7 gün sonra belirgin düzeyde şişlikler iner.

Morluklar; burunda meydana gelen morluklar artık 5 hastadan 1 tanesinde gözlemlenmektedir. Burun estetiği ameliyatı esnasında ya da sonrasında dokuların içinde kanama sebebiyle olur. Göz ile burunun çevresinde özellikle ince ve hassas olan derili bölgelerde morluklar daha sık şekilde gözlemlenir. Özellikle burun estetiği ameliyatı sonrası için kimlerde morluk olacağını söylemek mümkün değildir. Meydana gelen morluklar burun estetiği ameliyatı sonrası başarısı için herhangi tehlikeli bir durum ortaya çıkartmaz. Bunlar kendiliğinden düzelir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl İşler?

Yapılan uygulama sonrasında iyileşme için zaman gerekir. Bunun içinde olduktan sonra sabırlı olunmalıdır. İşlemlerin bitmesinden 10 gün sonra ilk kontrol yapılır. Zaten bu süre zarfında önemli düzeyde iyileşme meydana gelir. Bu kontrolde burunun iç kısmında bulunan tamponlar yerinden alınır. Şişliklerin inmemesinden kaynaklı olarak tamponların alınmasından sonraki zamanda burun bölgesi garip gelebilir. Zaman içinde şişliklerin inmesinden sonra şekil almaya başlayacaktır. Morluklar 2 haftalık süre zarfında kendiliğinden geçer. İlk 2 aylık zaman dilimi içinde kesinlikle normal gözlük ve güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Burnun tam olarak şekil alması 1 yılı bulur. Ameliyattan sonra başarı nasıl anlaşılır;

 • Ameliyat sonrasında hastayı görenler burundaki değişiklikleri fark etmiyorsa
 • Hastayı uzun senelerdir tanıyan kişiler değişik olduğunu seziyor ama ne olduğunu anlayamıyorsa
 • Daha rahat şekilde nefes alıp verilmeye başlanmışsa
 • Ayna karşısına geçildiğinde hasta kendisine baktığında daha mutlu ve huzurlu hissediyorsa

Burunun ucu ya da farklı bölgesinden yapılacak olan ameliyatlardan sonra iyileşme döneminde bakım çok önemlidir. Yapılan uygulamadan sonra ilk gün, ilk üç gün,  ilk 1 ayda uzmanın söylediklerine dikkat edilmelidir.

İyileşme Döneminde Nasıldır?

 • Ameliyattan çıkan kişilerin burunlarının üst kısımlarında atel olur. Bunun olması ve desteği ile burunun korunması ve şekil alması sağlanır. Bundan dolayı çıkartılasıya kadar dokunulmamalıdır.
 • Dinlenme ve uyuma anında başın gövdeden yukarıda olması gerekir. En az iki yastık koyularak dinlenilmelidir.
 • Burundan ilk zaman içinde pembemsi ve açık renkli sızıntılar gelebilir. Bu sorun kısa süre içinde kendiliğinden geçer. Korkulacak bir şey yoktur.
 • Yeterli düzeyde sıvı almak çok önemlidir. Sıvı almak ağız içinde meydana gelen kuruluğunda önüne geçecektir.
 • Dişlerin yumuşak diş fırçası ile fırçalanması önemlidir.
 • Yemek konusunda yumuşak gıdalar tercih edilmelidir. Bu sayede çene ve burun bölgesi kesinlikle zorlanmaz.
 • Operasyondan sonraki ilk 3 gün göz bölgesine buz uygulaması yapılması gerekir. Uygulamanın nasıl yapılacağı konusunda uzman hastasına gerekli olan tüm detayları verecektir. Soğuk uygulama en fazla 10 ila 15 dakika aralığında yapılmalıdır. Gece uyuma esnasında uygulama yapılmaz. Soğuk uygulama sayesinde kanama ve ağrıların önüne geçilir.
 • Operasyonda sonra ilk 72 saat göz çevresinde ve yanak bölgesinde morluklar meydana gelebilir. Bu morlukları şişlik ve ödem takip eder. 2 ila 3 hafta içinde morluklar kaybolur, ödem ile şişlik kendiliğinden yavaş yavaş iner.
 • Uyanıldığında hemen yataktan kalkılmaması gerekir. İlk olarak yatak kenarına oturulmalı, sonra yere basılmalı, baş kısmı dik tutulmalı ve karşıya bakılmalıdır. Bu pozisyona vücut uyum sağlayana kadar beklenilmelidir. Yavaş kalmak çok önemli bir detaydır. Mide bulantısı ya da baş dönemsi gibi bir sorun mevcutsa hemen uzanmak ve ayakaltına yüksek yastık koymak gerekir. Hastanın kendini iyi hissedene kadar kalkmaması çok önemlidir.
 • İyileşme döneminde kusma, mide bulantısı, baş dönmesi ve baş ağrısı meydana gelebilir. Yutulan kanlardan kaynaklı olarak kanlı şekilde kusma ve siyah şekilde dışkılamada meydana gelebilmektedir. Sıvı alımını dengede tutmak bu sorunların hızlı şekilde düzelmesine olanak sağlar.
 • İyileşme dönemi içinde ilk 3 gün kesinlikle ağır işlerden uzak durulması gerekir. Televizyon seyrederek ya da kitap okuyarak vakit geçirilebilir. Yalnız bunlarında fazlası zarardır. Belli bir süre ara verip dinlenmek gerekir.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle