"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Masaj Nasıl Yapılır ve Nelere Dikkat Edilir?

Cerrahi işlemlerin bitmesinden sonra masajların uygulanması yüz bölgesinde meydana gelen şişlik, ödem ve morlukların azalması adına gerekli olan detaylar arasında yer alır.

Burun Ameliyatı Sonrası Masaj Ne Zaman Yapılır?

Burun estetiği ameliyatından sonra bu bölgede özelliklede burun ucu kısmında şişme meydana gelir. Meydana gelen burunun ucu kısmındaki şişliklerin hemen hemen % 80’lik kısmı bir hafta içinde inmeye başlar. Geriye kalan kısmı da 1 senelik bir zaman dilimi içinde iner. Yapılan işlemlerden kaynaklı olarak şişlik hissedilir ve dokunulduğunda sertlik bulunur. Bundan dolayı ilk 3 ay içinde kesinlikle dışardan darbe alınmamalıdır. Şişliklerin, ödemin ve morlukların kısa süre içinde geçmesi adına hastanın uzman tarafından gösterilen masaj uygulamasını yapması gerekir. Burun estetiği ameliyatından sonra masaj düzenli, aksatılmadan yapılmalı ve kontroller aksatılmamalıdır. Hatta birçok uzman masajın şişliklerin inmesinde ve burunun şekil alması konusunda önemi ile ehemmiyetini vurgular. Buruna yapılacak olan masaj ile alakalı olarak bazı uzmanlar yapılmasını, bazıları yapılmamasını, bazıları da erken dönemde kemik ile kıkırdakların yer değiştirilmemesi adına dokunulmaması gerektiğini söyler. Uzmanların çoğunluğu ilk 3 aylık süre içinde buruna herhangi bir masaj uygulamasının yapılmamasını tavsiye etmektedir. Ayrıca bu sürede özellikle çarpmalara ve darbelere karşı da dikkatli olunması taraftarıdır. Bu aşamada bu bölgeye nazik davranışlarda bulunmak, burun estetiği ameliyatından sonra kaba masajlardan kaçınmak gerekir. Bunların yapılması dikişlerin açılmasına, kıkırdakların kaymasına ve kanamalara neden olabilir. Bölgedeki kan dolaşımından kaynaklı olarak ve sorunların yaşanmaması adına kesinlikle burun ameliyatından sonra yapılacak olan masajın teknikleri bilinmelidir.

Yüzün iki bölgesine, göz kapaklarının alt kısmına parmakların konulması ile yüz bölgesini aşağıda doğru boyunun köprücüklerine doğru sıvazlama yapmak işe yarar. Bu sayede var olan şişlik, ödem ve morlukta kolay şekilde geçer.

Nasıl Yapılır?

Burun ameliyatından sonra ameliyatın neden olduğu şişlik, ödem ve morlukların geçmesi adına yapılan masajların nazik ve bilinçli şekilde yapılması gerekir. Bu aşamada önemli olan masajın tekniklerinin en doğru şekilde öğrenilmesidir. Yüz bölgesini her iki tarafından masajın yapılması uygun olacaktır. Ayrıca göz kapaklarının alt kısmından boyun bölgesine de uygulamanın yapılması gerekir. Parmak uçları ile yapılacak olan işlemlerde çok baskı uygulanmaması gerekir. Baskı uygulanmadan ve tekniği bilinen şekilde yapılan işlemler ile şişlikler ve ödem kısa zaman içinde ortadan kalkar. Masajın ne zaman yapılacağı, nasıl yapılacağı, uygulamanın hangi zaman dilimleri içinde yapılacağı konusunda uzman hastasına gerekli olan tüm detayları verir. Bu detayların ve söylenenlerin dışına çıkılmaması iyileşme döneminde en önemli olan kuraldır. Masajların zamanında yapılması ve aksatılmaması burunun tam anlamı ile şekil alması açısından da gereklidir. Masajların yapılmasından sonra belli bir dönem burun bölgesine soğuk kompres yapılması da bazı hastalarda gerekebilir. Soğuk kompres uygulaması genelde ameliyatın bitmesinde sonraki ilk 72 saat içinde yapılan bir işlemdir. Bu işleminde düzenli ve aksatılmadan uygulanması gerekmektedir.

Buruna Yapılacak Olan Masaj Faydalı mıdır?

Cerrahi işlemlerin bitmesinden sonra masajların uygulanması hemen hemen her hastaya tavsiye edilir.

Bu uygulamanın düzenli yapılması ödemin önüne geçen lenf drenajı sağlar. Yalnız işlemler buruna şekil vermek adına kesinlikle uygulanmaz. Eğri burunlara yapılan uygulamalar ise bunlardan daha farklıdır. Çünkü eğri burunda şekil destekli olan işlemler yapılır ve istisnai bir durumdur. Operasyonda kıkırdak ve kemiklerde düzeltmeler yapılır ve sonrasında yumuşak dokuların bu işleme uyum sağlaması beklenir. Bu bekleme sürecinde dokuların esnetebilmesi adına masajların yapılması gerekir. İşlemlerin hangi açı eşliğinde ve nasıl bir şiddetli yapılacağı oldukça önemlidir. Çok şiddetli şekilde yapılması ödemin ve morlukların artmasına neden olur. Bunlara neden olacak olan detaylardan kaçınmak için mutlaka uzmanın söylediklerini dinlemek gerekir. Operasyondan sonra uygulama sınırlı şekilde yapılmaktadır ve yapılan her burun estetiği ameliyatından sonra masaj gerekli değildir. Bu konuda uzman hekime danışılmalıdır. Zaten uzman hekimin bu konuda detay vermesi gerekir. Göze hoş gelecek ve sağlıklı bir buruna sahip olmak adına uzman hekimin masaj konusunda söylediği her ince ayrıntıya dikkat edilmelidir. Özellikle iyileşme dönemini destekleyen masajların teknikleri en ince ayrıntılarına kadar öğrenilmelidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle