"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Meydana Gelen Morluklar Nasıl Geçer?

Ameliyattan sonra meydana gelen morlukları azaltmak için soğuk kompres uygulaması ve krem kullanımı yapılır. bunların nasıl uygulanacağı konusunda uzmanlar detay vermektedir.

Burun Estetiği Sonrası Morluklar Ne Zaman Geçer?

Burun estetiği ameliyatı sonrası kemiklerin kırılması ve törpülenmesi sonucunda kan damarlarında zedelenmeler meydana gelir. Bundan kaynaklı olarak dokulara belli miktarlarda kan sızar ve bunun sonucunda morarma meydana gelir. Morluk düzeyini azaltmak adına ve morlukların en az seviyede oluşması adına anestezi uzmanı operasyon sırasında kişilerin tansiyonunu düşürür. Ayriyeten burun estetiği ameliyatı öncesinde uzman kontrolünde C vitamini kullanımı yapmak da morlukları azaltan etkenler arasında yer alır. Ameliyata girmeden önce kesinlikle E vitamini, aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kullanımın bırakılması gerekmektedir. Yüz ve gözaltı kısmında morlukları azaltmak adına burun estetiği ameliyatı sonrası soğuk kompres yapılması gerekir. Yapılacak olan soğuk kompres uygulamaları dokuların arasında var olan kan sızmalarının önüne geçer ve morluklar konusunda azalmalara olanak sağlar. Ayrıca yüz ve gözaltı bölgesinde morluklar oluşmaması adına mutlaka baş kısmının yüksekte tutulması gerekir.

 Burun estetiği ameliyatı sonrası göz ve yüz bölgesinde morluklar konusunda uzmanlar krem tavsiye eder. Krem kullanımı günde kaç kez yapılacak, nasıl uygulanacak, ne zaman yapılacak ve uygulanırken masaj yapılması gerekir mi gibi detayların hepsini hastasına uzman anlatır.

Özellikle burun estetiğinde ameliyatı sonrası kadınlarda morluk daha çok gözlemlenir. Bunun için uzmana sorarak makyaj ile kapama işlemleri yapılabilir. Kadın ve erkeklerin morarma olan bölgelerin kesinlikle güneşten korunması gerekir. Bunun içinde krem kullanımı yapılmalıdır. Özellikle güneşe çıkarken kaç kez sürüleceği bilinmelidir. Özellikle de koyu tenli olan kişilerde morluk bölgelerinin iyileşmesi için kremlerin düzgün ve aksatılmadan kullanılması gerekmektedir. Burun ameliyatlarından sonra morarma durumunun geçmesi için ameliyattan sonra 12 ila 13 günlük bir zaman geçmesi gerekir. Operasyondan sonra morluk ve diğer komplikasyonların geçmesi için zaman gerekir. Yapılacak olan işlemler konusunda uzman hekimden mutlaka detay öğrenilmelidir.

Morluk ve Şişliklerin Arttıracak Yanlış Uygulamalar

Morlukların ve şişliklerin geçmesi için yapılacak olan uygulamaların doğru şekilde yapılması gerekir. Bunun için aşağıda bulunan yanlışlardan uzak durulması gerekir ve zaman içinde geçeceğini unutmamak gerekir. Bu yanlışlar;

  • Operasyonun bitmesinin sonra odaya alınan kişiler genelde titreme ya da üşüme gibi belirtiler kendinde hisseder. Bu sorun genel anestezi altında verilmiş olan ilaçlardan kaynaklı olarak meydana çıkacaktır. Kişilerin üstlerini örtmekte sıkıntı bulunmaz ama odanın ısıtılması morarmaları çoğaltır.
  • Ameliyatın bitmesinden sonraki süreçte kişilerin baş kısımlarını kalp hizasında tutmaması gerekir. Kalp hizasının üstünde tutulmalıdır. Kalp hizasında tutulması ile morluklarda artış gözlemlenir. Bunun için dikkatli olunmalıdır.
  • Ağrı eşiği düşük olduğu için kişiler cerrahi işlemlerin bitmesi ile ağrı yaşamaya başlar. Bunun içinde verilen dozdan daha çok ağrı kesici ilaç alırlar. Ağrı kesici ilaçların aşırı düzeyde kullanılması da morarmaların artması konusunda etkendir.
  • Kanama ve pıhtılaşma konusunda etkili olan sarımsağın da erken zaman içinde tüketilmemesi gerekir.
  • Operasyondan sonraki süreçte kan basıncının yükselmesine sebep olacak spor faaliyetleri ve egzersizleri kesinlikle yapılmamalıdır. Spora başlamak için uzman onayı alınması gerekir.
  • Cerrahi işlemlerin bitmesi ile sıcak yemeklerin tüketilmemesi gerekmektedir. Özellikle yemek buharlarının yüze temas etmemesi, güneş altında kalınmaması, banyoda buhara maruz kalınmaması çok önemlidir. Bunlar morarmaları artıran etkilere sahiptir.
  • Ameliyatın bitimi ile ilk 2 ya da 3 gün soğuk kompresin yapılması oldukça önemlidir. Soğuk uygulama işlemleri aralıksız şekilde sıfır derecede yapılmamalıdır. Yani devamlı buz uygulamasının yapılması oldukça yanlış olacaktır. Sıfır derecelik uygulama olduğunda kanamaya sebep olmasa da iyileşme döneminde dokuları olumsuz şekilde etkiler. En ideal soğuk uygulama 10 ila 15 dakika ara verilerek yapılan uygulamalardır.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle