"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Rinoplasti Ameliyatından Sonra Ödem Nasıl Atılır ve Nelere Dikkat Edilir?

Rinoplasti ameliyatından sonra hastaların uzman hekimin söylediği ve gösterdiği soğuk kompres uygulamasını aksatmadan yapması çok önemlidir.

Burun Estetiği Sonrası Ödem Nasıl Geçer?

Burun estetiği ameliyatından sonra ödem göz çevresinde meydana gelen morluk ve şişlikler ilk bir hafta içinde kendiliğinden yavaş yavaş geçmeye başlar. Cilt altındaki dokularda meydana gelen ödemden kaynaklı olarak burun estetiği ameliyatı sonrası şişlikler oluşmaktadır. Ödem ve şişlikler cerrahi işlemin bitmesinden sonraki 6 ay içinde azalmaya başlar. Bundan kaynaklı olarak hastaların iyileşme dönemi içinde oldukça sabırlı şekilde davranmaları gerekir.

Burun estetiği ameliyatından sonra burundaki ödem, burun sırtında sonra ortasında, burunun ucu kısmından son olarak burunla alının birleşmiş olduğu bölgeden atılır. Ödemi atmak için uzman hekimin söylediği masaj itina ile yapılmalıdır.

Burun ameliyatı sonrası ödem uzman hekimin önereceği masajı düzenli ve aksatmadan yapmak ile atılacaktır. Bu masaj morlukların ve şişliklerin azalması adına da yapılır. İyileşme dönemi tedavisi kapsamında oluşan ödemi soğuk uygulama kompresi söktürücü özelliği ile attırır. Soğuk kompres kanama yapabilecek olan ince damarlarında büzüşmesi sağlayarak oluşabilecek olan tüm morluklarında önüne geçer. Ödeme iyi gelen mekanizmalar aslında ağrıyı azaltma ektilerine de sahiptir. Soğuk uygulama özellikle burun estetiği ameliyatından sonra hasta kişinin odaya çıkması ile özel olarak tasarlanmış olan maske ve cihazlar ile yapılır. Bu uygulamaya hilo terapi adı verilmektedir. Özellikle dondurulmuş jel ve buz uygulamalarından farklı olarak 15 derece sabit bir biçimde ısı kontrolü yapar. Devamlı uygulamayı otomatik olarak yapacaktır. Buz uygulamaları ödem atmak için, oluşan şişliği indirmek için, burunun ucu kısmındaki sorunları yok etmek için kullanılır. Hastaneden çıkan hasta evde buz torbası uygulaması oluşan ödem, şişlik ve morluğu ortadan kaldırır. Evde buz torbası ile cilt arasına koyulacak olan bez ile sorunlar giderilir. Bu şekilde burun estetiği ameliyatı sonrası sorunların oluşmasının da önüne geçer.

Ödem ve Şişliklerin Oluşması Mutlaka Olur mu?

Burun estetiği ameliyatı esnasında ne kadar önem gösterilse gösterilsin ya da ne kadar ince teknikler kullanılırsa kullanılsın sonrası mutlaka ödem ve şişlikler meydana gelir. Ameliyat esnasında kullanılan anestezi, ödemler ile şişlikleri azaltıcı ilaçlar kullanılsa bile cerrahi bir işlem olduğu için bunlar kişilerde travma olarak meydana gelir. rinoplasti ameliyatı olunduğu zaman burunun ucu kısmında ve diğer bölgelerinde meydana gelecek olan ödem miktarı kişiden kişiye değişir. Estetik yapıldığı zaman ilk saatlerde içinde oluşan ödemler genelde az olur. Bu durum gitgide artar ve şişliğe dönüşmeye başlar. 48 saatlik zaman içinde oldukça yüksek düzeydeler kadar çıkar. Estetik ameliyatı olunduğu için vücudun travmaya vereceği tepkiye göre de ödemin ve şişliklerin düzeyleri değişir.  Operasyondan 1 hafta sonrasında burunun üst kısmında olan kalıp alçı alınır ve ödemlerin atmak için yapılan soğuk kompresin fayda ettiği gözlemlenebilir. Değişimi çevreden anlamak bu süreçte zordur ama kişi kendisi bunu hemen fark edebilir. Bu sorunlar ilerleyen zaman içinde düzelecektir. İlk aylarda şişliklerdeki azalmalar % 60 oranında geçer. Burunun ucu kısmı daha sonra geçer.

Bilinmesi Gereken Detaylar

Şişliklerin ve ödemlerin atılması için aşağıdaki detaylara dikkat edilmelidir.

 • Eve gelen hasta baş kısmı yüksekte uyumalı ve dinlenmelidir.
 • Soğuk uygulama yapıldığı zaman rinoplasti sonrasındaki sorunlar daha kolay çözümlenir.
 • Soğuk ve aşırı sıcak korunmak gerekir.
 • Jel ve krem uygulaması yapılmalıdır.
 • Operasyondan sonraki ilk 1 hafta sıcaklarda dışarıya çıkılmamalıdır.
 • Sıcak su buharı ve sıcak banyodan uzak durulmalıdır.
 • Yemek buharından da uzak durulması gerekir.
 • Sıcak havalarda güneş kremi kullanılmalıdır.
 • Gözlük kullanımı birkaç ay boyunca yasaktır. Bunun için uzman hekimden onay almak gerekir.
 • özellikle ilk haftalarda ödemlerin artmaması adına kan basıncını arttıracak olan aktivitelerden de uzak kalınmalıdır. Bu tarz aktiviteler kanamalara da sebep olabilir.
 • Uzman hekimin her söylediği öenmsenmeli ve uygulanmalıdır.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle