"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Estetiği Olduktan Sonra Sigara ve Alkol Kullanılır mı?

Burun ameliyatından sonra sigara içmek oldukça zararlıdır. Bu zararlı madde vücutta bir sorunun ile komplikasyon oluşmasına sebebiyet verecek ve zor bir sürece neden olacaktır.

Burun Estetiği Sonrası Sigara İçilir mi?

Burun bölgesinden ameliyat olan kişilerin en çok merak ettikleri detaylar arasında ameliyattan sonra sigara içilip içilmeyeceğidir. Burun ameliyatından sonra sigara içmek oldukça zararlıdır. Burun bölgesinden tampon bulunduğundan dolayı sigara kullanmak oldukça yanlış olacaktır. Sigara içildiğinde buruna sigaranın dumanı baskı yapacaktır. Bundan kaynaklı olarak da kılcal damarlarda çatlama ve yırtılma tarzında sorunlar meydana gelir. Bunun sonucunda ödem oluşumu hatta telafisi olmayacak sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Burun estetiği ameliyatından sonra iç kısımda var olan yaraların iyileşmesi için belli bir zaman gerekir. Zararları olan bu maddenin kullanımı ile bu süreç uzar. Sigara kullanımı kaç gün sonra ya da ne kadar zaman sonra yapılır, tiryaki olanların bile burun estetiği ameliyatından 1 ay sonra içmeleri gerekir.

Sigaranın içilmesi sonucunda burunun şekil alması daha uzun sürer ve doğru şekil alması konusunda sorunlar ortaya çıkabilir.

Estetik ameliyatı öncesi sigarayı bırakan kişilerde ve hiç kullanmamış kişilerde farklar bulunur. Uygulamadan kısa süre önce zararlı olan maddeyi bırakan kişilerde ameliyat etkileri belli düzeyde gözlemlenir ama hiç içmeyen kişilerde genelde gözlemlenmez. Özellikle sigarayı bırakmadan ameliyata giren kişilerde komplikasyonların yanama riski oldukça yüksektir. Sigara kullanımı yapan kişilerin vücutlarında zarar gören en önemli organlardan bir tanesi kalp ile damar sistemidir. Sigara kullanıldığı zaman damarlarda sertleşme olur ve daralmalar yaşanır. Kandaki oksijen miktarında önemli ölçüde azalmalar meydana gelir.  Sigara kullanmayan kişilerin girmiş oldukları burun estetiği ameliyatında var olan sorunların ortadan kaldırılması ile alakalı başarı oranı % 70 ila % 80 civarındadır. Bu oran diğer hastalıkların ameliyatı ile alakalı da daha yüksektir.

Sigara genel sağlık açısından oldukça büyük zararlara yol açan bir maddedir. Bundan dolayı kullanılmaması gerekir. Burun estetiği ameliyatından sonra da büyük sıkıntıların yaşanmasına sebep olur.

Estetik Ameliyatında Sigaranın ve Alkolün Etkisi

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılan uygulamalardan meydana gelir. İnsan vücudunun tamamen uyutulması ile yapılan işlemlerde zararlı olan bu maddenin etkisi tamamen ortaya çıkmaktadır. Genel anestezi yapılan bir kişide vücut solunumu tamamen durur ve solunum belli başlı cihazların yardımı ile gerçekleştirilir. Bunun sonucunda akciğerlerde farklı bir çalışma sistemi ortaya çıkar. Sigara kullanımdan kaynaklı olarak akciğer solunum sistemini kaplamış olan epidel doku zarar görmüşse, ciğerlerin genel fizyolojisinde değişimler meydana gelir. Bundan kaynaklı olarak hastaların uyandırılması esnasında sorunlar yaşanır. Hatta bazı hastalar uyanmaz, bunun için zararlı maddenin bırakılması en doğrusu olacaktır.

Estetik olunan dönem içinde sigaranın içilmesi kadar alkol alımının da zararı bulunur. Alkol insan vücudunda su tutulmasını, cildin kurumasını, ameliyattan sonra işlem yapılan bölgedeki ödemin çözülmesini ve bağışıklık sisteminin çökmesini sağlar. Ameliyattın öncesi ve sonrası kesinlikle alkol alınmamalıdır. Özellikle cerrahi işlemlerden sonra 48 saat içilmemelidir. Alkol ile hastaya verilen anestezi ilaçları etkileşim yaşayacağı için çok zararlıdır. Ameliyattan 10 gün önce ve 20 gün sonra sigaranın içilmemesi gerekir. Bırakması zor olan kişilerin ise kendi iradelerine sahip olabildikleri kadar sabır etmeleri gerekmektedir. Operasyon öncesinde ve sonrasında kesinlikle alkolde alınmaması gerekir. Sigaraya benzer olan nikotin bantlarının da kullanılması yasaktır. Operasyonu biten kişilerin bulunduğu ortamda kesinlikle sigara içilmemeli ve hastaların bu tarz ortamlara kesinlikle girmemesi gerekir. Sigarada yaklaşık olarak 4000’den daha fazla toksit kimyasal maddeler bulunur. Bu toksit maddelerden 60 adeti ciddi düzeyde kansorejen içeriklidir. Kanserojen içeren maddelerin en tehlikeli olanları propilen glikol, amonyak, toluene, hidrojen siyanid, kadmiyum, benzin ve arsenikdir. Bundan dolayı sigara genel sağlık açısından da burun estetiği ameliyatları açısından da zararlı içeriklere sahiptir. dikkatli olmak gerekir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle