"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrasında Spora Ne Zaman ve Nasıl Başlanılır?

Rinoplasti estetiği ameliyatı olan kişilerin yapmış oldukları spordan belli bir süre uzak kalması gerekir. Bu süreyi uzman kontrolleri dâhilinde kişiye göre belirler.

Burun Estetiği Sonrası Spor Ne Zaman Başlar?

Burun estetiği ameliyatı kolay şekilde algılansa bile zorlu bir cerrahi işlemdir.  Bu cerrahi işlem 1 ila 2 saat kadar sürer. Ameliyatın bitmesinden sonra hastaların iyileşme dönemlerinde kendilerine fazlasıyla dikkat etmesi gerekir.  Dokuların tam anlamı ile yerine oturması için burun estetiği ameliyatı sonrası dikkatli olunması şarttır. Uygulamanın bitmesinden sonra burunun düzgün bir hal alması adına 1 hafta alçı kullanılır. Bu 1 haftalık süre zarfında şişlik, morluk ve ödem oluşma durumu oldukça normaldir. Bundan korkmamak gerekir ve tedavisi konusunda mutlaka soğuk kompres uygulaması yapılmalıdır. Özellikle şişliklerden kurtulmak adına kişilerin yüksek yastıkta yatması da çok önemlidir. Anestezinin etkisinin geçmesi ile birlikte ağrılar meydana çıkmaya başlar. Uzman hekimin önerdiği ilaçların düzenli şekilde kullanılması ağrıların dindirilmesi açısından gereklidir. Burun estetiği ameliyatından sonra ağır sporların ve öne eğilmeli hareketlerin kesinlikle yapılmaması gerekir.  Spor yapma konusunda uzman hekim gerekli olan detayları verir. Özellikle hastanın hangi spor ile uğraştığı kapsamında bu süre değişkenlik gösterir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında bir koşucu hemen ringlere geri dönemez.  Bunun belirlemesi yapılan kontroller ve iyileşme döneminin bitmesi dâhilinde yapılır. Spor yapan kişilerin ne zaman sporuna geri döneceği, burun estetiğinden kaç gün sonra yürüyüşe başlayacağı, kaç gün süre ile spordan uzak duracağını da uzman hekim belirler. Ayrıca tamponların ve atelin alınmasından sonra spor kapsamına yavaş yavaş yürüyüş yapılabilir. Burada önemli olan kan basıncını yükseltecek olan hareketlerden uzak kalınmasıdır. Aksi takdirde kanamalar meydana gelir ve sorunlar ile karşı karşıya kalınır.

 Özellikle kan basıncının yükselmesine sebep olan basketbol, halter kaldırma, body, futbol gibi sporlardan uzak kalınmalıdır.

Dikkat Edilecek Diğer Noktalar

Uyuşukluk ve halsizlik; burun estetiği ameliyatı sonrası hastalar birkaç gün boyunca anesteziden kaynaklı olarak uyuşukluk durumu oluşur. Bu sorun doktorun belirlediği dinlemen süresi ve içinde geçer.  Bu süre ve zaman içinde mutlaka dinlenilmelidir. Kaç gün olduğunu uzman belirler.

Uyku ve yatış pozisyonu; estetik ameliyatı sonrası tamponlar çıkartılana kadar hastaların baş kısımlarını yukarıda tutacak şekilde dinlenmeleri ve uyumaları gerekir. Birkaç gün sürecek olan bu pozisyon sayesinde şişlik, ödem ve morarma kısa süre zarfında atılır. Ayrıca rahat şekilde uyumaya da olanak sağlar.

Sıvı alımı; tamponların burun içinde kalmasından kaynaklı olarak ağız içinde kuruluk yaşanır. Yaklaşık olarak 7 gün sonra alınacak olan tamponlardan kaynaklı sıvı alımları düzenli yapılmalıdır. Özellikle içeceklerin yudum yudum şeklinde tüketilmesi çok uygundur.

Kanama; ameliyat sonrası 3 gün boyunca pembemsi bir sıvının burundan gelmesi çok normaldir. Sıvı koyu kırmızı şeklinde gelirse mutlaka uzmana başvurulması gerekir.

Diş fırçalama; diş fırçalama işlemleri yumuşak uçlu fırçalar ile yapılır. İlk birkaç gün ağız çevresini çok hareket ettirmemek gerekir.

Güneş; ameliyatın bitmesinden sonraki 1,5 ay boyunca güneşten korunmak gerekir. Yaz planları olan kişilerin ameliyatları daha sonra olmaları daha uygun olur.

Gözlük; 2 ay boyunca gözlük kullanımlarından uzak kalınır. Bu süreçte lens kullanılması gerekmektedir.

Burun temizleme; burunun iç temizliğinin yapılması pamuklu kulak çöpleri ile gerçekleştirilir. Temizleme abartılmamalı ve hafif şekilde işlem yapılmalıdır.

Burun spreyi; hızlı şekilde iyileşmek ve rahatlamak adına hasta uzman hekiminden burun spreyi istemelidir. Spreyi kesinlikle uzman tavsiye etmelidir. Aksi takdirde sorun yaşanabilir. Uzman hekim bilgisi olmadan bitkisel karışım ve sprey kullanılmaz.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle