"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Estetiği Sonrasında Yatış ve Dinlenme Pozisyonu Nasıl Alınmalıdır?

Burun estetiği ameliyatı sonrası 30 ila 45 derece arasında ve sırt üstü olacak biçimde yatıldığında baş bölgesi kalp hizasına doğru üstte olmalıdır.

Burun Estetiği Sonrası Uyuma Şekli Nasıl Olmalı?

Burun estetiği ameliyatı sonrası yatış pozisyonu oldukça önemlidir. Hasta vücudunun üst kısmı açılı bir şekilde, sırt üstü pozisyonda yatılmalıdır. Yaklaşık olarak 30 ila 45 derece arasında ve sırt üstü olacak biçimde yatıldığında baş bölgesi kalp hizasına doğru üstte olmalıdır.

Bu sayede baş bölgesindeki kan basıncı hasta vücudunun diğer bölümlerine nazaran daha düşük bir hale gelir. Buna bağlı cerrahi işlem sonrasında kanama, şişlik, ödem ve morlukların oluşma riski de oldukça azdır. Bunların yanı sıra bu pozisyonda kalmanın diğer bir faydası da burun estetiği ameliyatı sonrası meydana gelebilecek travma risklerinin azalmasıdır. Ameliyattan sonra ideal yatış pozisyonunu ayarlamak adına yastık, battaniye ya da yorgan kullanımı yapılabilir. Baş kısmının arkasına iki yastık, başın alt kısmına battaniye ya da yorgan koyarak ideal yatış pozisyonu yakalanabilir. Bu tarz bir şey ile uğraşmak istemezseniz piyasada satılan ve reflü için üretilmiş olan yastıklar burun estetiği ameliyatı sonrası size yardımcı olacaktır. Özellikle yurtdışında bu tarz ameliyatlardan sonra kullanılmak üzere kum torbası şeklinde yastıklar üretilmiştir ve bu yastıklar ortopediktir.

Uyuma dışında dinlenme esnasında oturur pozisyonda olmak, baş içindeki basıncı en az düzeye indirecektir. Açılı yatış pozisyonuna göre daha büyük avantajı bulunur.

Dikkat Edilecek Diğer Noktalar

 • Burun ameliyatı sonrası burun üstünde olan atel ve burun içinde olan tamponun çıkartılması için 1 hafta beklemeniz gerekir. Bunların çıkartılması işlemleri genel kanının aksine tamamen ağrısızdır. Atel kaldırılmasına hasta burnundan nefes almak daha kolay hale gelir.
 • Burun bölgesinde meydana gelen kaşıntılar konusunda hastanın sabırlı olması gerekir. Kaşıma ve zorlama yapıldı an deformasyona yol açılabilir ve rinoplasti sonucunu bozabilir.
 • Burun bölgesinde bulunan atel ve diğer bandajlar çıkarıldıktan sonra şişlikten kaynaklı olarak tam anlamı ile burunun şekli anlaşılmaz. Bu aşamada uzman hekimin söylediği masaj ve soğuk buz uygulaması yapılmalıdır.
 • Aktif yüz ifadeleri, özellikle kahkaha kaçınılmalıdır. 1-2 hafta boyunca bir burunda ses olabilir. Bu endişe normaldir ve bir şey değildir. 
 • Kan basıncını yükseltecek olan ağır işlerden ve spordan uzun bir dönem uzak kalınması gerekir. Egzersiz hareketlerine geri dönmek 3 ayı bulabilir.
 • 2-3 ay boyunca sauna, hamam, deniz ve havuza girmek yasaktır. Bu enfeksiyon riskinde artış ile ilişkilidir.
 • Soğuktan ve sıcaktan hastanın kendisini koruması şarttır. Özellikle güneşe çıkarken renk değişimleri meydana gelmemesi adına mutlaka güneş kremi kullanmalıdır.
 • İlk birkaç hafta yüz bölgesini yıkama işlemleri yaparken nazik olmak gerekir. Yüzün yıkanmasından sonra kurulama işlemleri yumuşak bir havlu yardımıyla ve hafif dokunuşlar ile yapılmalıdır.
 • Uzman hekimin verdiği ilaçlar, burun spreyleri düzenli şekilde kullanılmalıdır. Bu aşamada burun içi temizliği oldukça dikkatli ve nazik şekilde yapılır.
 • Alkol ve sigara burun estetiği ameliyatlarında başarı oranını düşüren sağlıksız maddelerdir. Bunun için öncesinde sigara ve alkol kullanımı bırakılmalı, sonrasında da içilmemelidir.
 • Gözlük kullanımı hemen hemen 3 ila 6 ay boyunca yasaktır. Burun üzerine baskı yapacağı için kullanmadan önce uzman hekim ile görüşülmesi gerekir.
 • Operasyondan sonra kontroller aksatılmamalıdır.
 • Soğuk algınlığı ve grip benzeri hastalıklar tamamen kaçınılır. Bu hastalıklara yakalanan kişilerin uzmana başvurması gerekmektedir.
 • Yüz bölgesi için kozmetik ürünlerinin kullanımları 2 ay boyunca yapılmamalıdır. Daha erken yapacak olan kişiler uzman hekiminden onay almalıdır.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle