"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yamukluklar Nasıl ve Hangi Yöntemle Düzeltilir?

Burun estetiği ameliyatlarından sonra burun ucunda yamukluk sorunu hastalarda en sık karşılaşılan bir sorundur. Bunun içinde uzman hekimin tecrübeli olması gerekmektedir.

Burun Estetiği Sonrası Yamukluk Geçer mi? – Normal mi?

Burun estetiği ameliyatı bazı kişilerde burunda yer alan kıkırdak ya da et sorunundan ötürü gerçekleştirilirken, bazı kişilerde estetik amaçlı gerçekleştirilir. Burun estetiği ameliyatından sonra hastalarda en sık şekilde rastlanan sorunlar içinden burun kemiğinin yanlış şekilde yönlenmesi bulunur. Bu sorun kişinin nefes alıp vermesine sıkıntı yaratmanın yanı sıra estetik açıdan da sıkıntılara sebep olur. Burun ucu yamukluğu ya da burun kemiği yamukluğu ile alakalı sorunlar rinoplasti ameliyatından sonra hastaları psikolojik anlamda fazlasıyla rahatsız edecektir. Yamukluktan kaynaklı olarak kişiler özellikle geceleri nefes alıp verme konusunda sorun yaşarken tiz şekilde de ses çıkartılar. Bu aşamada burundaki yamuk kemik ses tellerine bası uygulayacaktır. Burun estetiği ameliyatı sonrası burunun ucu kısmında meydana gelen bu sorun için ikinci bir ameliyat yani deviasyon ameliyatı yapılır. Deviasyon ameliyatı halk arasında gelende rinoplasti olarak da adlandırılmaktadır. Burun ucu yamukluklarının oluşmasının belli başlı nedenleri bulunur. Özellikle hastaların durumları ve uzman hekimin yaptığı ameliyat buna etki edebilir. Bundan dolayı estetik ameliyatının kimin yapacağı ve bu konudaki tecrübesi çok önemlidir. Burun ucu yamuklukları görülmesinin nedenleri arasında;

  • Estetik ameliyatından sonra meydana gelen kanamalar bu tarz sorunlara neden olabilir. Kanamalar birkaç gün veya haftalar boyunca devam ediyorsa şişliklerde artmaya başlar. Şişliğin düzensizliğinden de kaynaklı olarak ameliyat sonrası burunun ucu kısmında yamukluklar meydana gelir.
  • Kemik ve kıkırdak ile alakalı yapılan operasyonlarda burunun ucu kısmında meydana gelen sorunlar genelde ameliyatın hatalı şekilde yapılmasından kaynaklı meydana gelir. Kıkırdakların açılması sonrası düzeltilmemesi veya kesilerin yanlış şekilde açılması da burun ucu yamukluklarına sebep olur.
  • Bazı hastalarda yüz asimetrisinden kaynaklı ortaya çıkar. Bu aşamada uzman hekimin yapabileceği çok bir şey bulunmayabilir.

Eğrilik ve Yamukluk Nasıl Tedavi Edilir?

Estetik ameliyatından sonra yamukların ve eğriliklerin tanısının koyulması gerekir. Bu tanının koyulması için uzman hekime muayene olunması gerekir. Muayene esnasında estetikten sonra ya da önce ile alakalı detaylı bir inceleme yapılır ve planlama gerçekleştirilir. Hatta uzman hekim rinoplasti ameliyatı için ve eğriliklerin derecesini belirlemek adına endoskopi muayene ya da tomografi çekimi bile isteyebilir. Var olan eğrilikler estetik açıdan hasta için sıkıntı değilse ve nefes alıp verme konusunda sorun çıkartmıyorsa ameliyat gerekmeyebilir. Tam tersi ise ameliyatın yapılması gerekir. Burunun şekillendirilmesi için 2 tarz cerrahiş işlem uygulaması bulunur. Bunlar rinoplasti ve septoplastidir.

Rinoplasti; hastaların burunlarının şeklinin ve konturunün değiştirilmesi için uygulanan estetik bir ameliyattır. Rinoplasti ameliyatları kolay ve basit işlemlerden meydana gelir. Rinoplasti ameliyatları sinüzit ameliyatları ile birlikte yapılabilmektedir. Ameliyatın bitmesinden sonra burunun üst kısmına atel ve iç kısmına tampon uygulaması yapılır. Tamponların çıkartılması ile hasta daha sağlıklı bir şekilde nefes alıp vermeye başlar.

Septoplasti; burunun fonksiyonlarının yerine getirilmesi adına yapılan ameliyatlardır. Kemik yapılarının olgunlaşmasının sağlanması ile kadınlarda 15 ila 16 yaşında, erkeklerde 17 ila 18 yaşlarında yapılmaktadır. Yaklaşık olarak 20 ila 40 dakika aralığında sürecek olan ameliyatlarda kemiklerdeki ve kıkırdaklardaki şekil bozukları ortadan kaldırılır anestezi sonrasında ve ameliyat esnasında düzeltilmeyecek olan kısımlar dışarıya çıkartılır, dışarıda düzeltilirse düzeltilir ve tekrardan yerine koyulur. Ameliyat esnasında hem psikolojik hem de fiziksel açıdan sorun yaşamak adına genel anestezi tercih edilir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle