"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Estetiği Ameliyatlarında Yaş Sınırı Nedir, Neden Erken Dönemde Yapılmaz?

Burun estetiği ameliyatı olacak olan küçük yaştaki kız ve erkek çocuklarının ailelerinin yaş sınırını bilmesi çok önemlidir. Aksi durumda ilerleyen zamanlarda şekil bozukluğu ortaya çıkabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı bazı durumlarda burunun şeklinin kötü olduğunda, bazı durumlarda ise solunum sıkıntılarından kaynaklı olarak yapılan cerrahi işlemler arasında yer almaktadır. Burun estetiği ameliyatı yapılabilmesi için her yaş uygun değildir. Uygun olmayan kişilerde ve uygun olmayan yaşlarda yapılan ameliyatlar ilerleyen zamanlarda oldukça önemli sorunlara yol açabilmektedir. Hatta bazı kişilerde ideal yaş sınırlaması kapsamında yapılmayan burun estetiği ameliyatı ilerleyen zamanlarda tekrarlanmaktadır. Peki, burun estetiği yaşı ideal olarak kaçtır, uzmanlar gelişimin tamamlanması adına 18 yaşını uygun bulmaktadır. Çocukların gelişimlerinin tamamlanması 18 yaşını bulabilmektedir. Bu yaşa gelen çocuklar için urun estetiği ameliyatı uygun olacaktır.

Erkek çocukların ergenliğe geç girmesinden kaynaklı burun estetiği ameliyatı 18 yaşında, kız çocuklarında ise bu yaş 16’ya kadar inebilmektedir.

Burun estetiği ameliyatları kapsamında doğuştan gelen anomaliler mevcutsa, nefes alma sıkıntıları varsa ve farklı sorunlar bulunuyorsa ameliyatlar daha erken dönemde yapılabilir. Yalnız burun estetiği ameliyatı normal süreç şeklinde yapılacaksa verecek olan kararı erken dönemde bir kız ya da bir erkek çocuğunun vermesi çok iyi olmaz. Küçük yaşta cerrahi uygulama yapılıp yapılmayacağının kararına kesinlikle uzman hekim karar vermelidir. Küçük yaşta cerrahi uygulama yapılacak olan ameliyatlarda kemiklerin gelişim yapıları oldukça dikkatli şekilde incelenmeli, gelişimlerin gidişatlarını bozmayacak şekilde bir operasyon yapılmalıdır.

Birçok anne baba küçük yaşta olan çocuklarının var olan sıkıntılarından dolayı ve çocuklarının ısrar etmelerinden dolayı bu konuda aceleci davranabilmektedir. Bu konuda ailelerin acele etmemeleri uzman hekimin söyledikleri dışına çıkmamaları gerekir. Hatta çocuklarının ısrarından kaynaklı olarak burundan ameliyata izin veren ailelerin çocuklarında beklenen dışında sonuçlar doğmaktadır. Zaten gelişimi tamamlanmayan küçük yaştaki çocukların gelişimlerinin devam etmesinden kaynaklı olarak ilerleyen dönemlerde burun şekillerinde bozulmalar meydana gelir. Uzman hekimler erken olduğunu düşünüyorsa, yüz ile uyumlu bir burun olduğunu söylüyorsa, ameliyatın gereksiz olduğunu söylüyorsa kesinlikle bu görüşleri dikkate alarak yol almanız gerekir.

 Pop Star Kültürü Etkisi ve Yaşın Düşüşü

Erkek ve kız çocuklarda özellikle çevrenin ve pop star kültürünün etkisi ile yaş sınırı aşağıya düşmeye başlamıştır. Estetik ameliyatlardaki yaş sınırı kızlarda 15, erkeklerde ise 16 yaşına kadar düşmüştür. Görsel,  yazılı basın ve televizyon dizilerinin burun estetiği ameliyatların gençler arasında yaygınlaşmaya başlamasında etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Pop star kültürü olarak bilinen bu kültürden kaynaklı olarak genç kız ve genç erkeklerin birbirine benzemeye başladığı ortaya çıkmıştır. Özellikle televizyonda yayınlanan diziler, yıldız programları, pop starlar, stil yarışmaları ve benzeri programlardan kaynaklı küçük yaştaki çocuklar etkilenme yaşamaktadır. Bu programlardaki kıyafetler, makyajlar, takıları, hayaller ve diğer etkenler çocukların etkilenmesi konusunda önemli rol oynamaktadır. Yazılı gençlik dergileri, fotoğraflar bu anlamda oldukça etkilidir. Estetik operasyonlarda, cerrahinin girişimin hedefi,  şekilsel bozukluk, fiziksel olgunluk, ebeveynler ameliyatı ne kadar destekliyor gibi konularının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Yani ailelerin bu konuda çocuklarının önüne geçmesi ve uzman görüşü dâhilinde hareket etmesi daha uygundur. Önemli olan çocuğun isteği değil uzman hekimin görüşünün ne dediğidir. Ameliyat aşamasında burunun düzeltilmesi yapılan mutlu olan genç erkek ve kızlar ilerleyen zamanlarda gelişimin devam etmesinden kaynaklı şekil bozuklukları ortaya çıkınca fazlasıyla huzursuz ve mutsuz bir yaşama merhaba demektedir. Bu sürecin yaşanmaması için kesinlikle gelişimin tamamlanması beklenmeli ondan sonra hareket edilmelidir.

Erken yaşta burun estetiği ameliyatları konusunda ailelere büyük düzeyde görev düşmektedir. Bu görev dâhilinde ailelerin çocukları ile tüm detayları ve gerçekleri konuşmaları ve bu konuda onları ikna etmeleri gerekir.

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle