"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burunda Bulunan Etlerden Nasıl Kurtulunur, Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Buru eti ameliyatı sorunlarından kurtulmak isteyen kişilerde yapılacak olan işlemler lazer uygulaması ile radyo frekans uygulaması ve soğuk cerrahi işlemleridir. Yöntemi uzman hekim belirler.

Burun Eti Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır, Aşamaları ve Şartları

Burun içi eti sol ve sağ burun boşluklarında 3 adet olmak üzere toplamda 6 adettir. En fazla çalışma yapan alt burun eti verilen organdır. Havaların sıcak ya da soğuk olması, kirli olması burun etlerinin yani konkaların büyümesine ya da küçülmesine sebep olur. Özellikle alerjisi olanlarda solunan hava ile beraber şişer. Sigara, havadaki kirlilik, sinüzit, burundaki kemik eğriliği ve burun iltihapları da burunun içindeki etlerin şişmesine sebep olur. Burun eti şişmesi en çok alerjik bünyelere sahip olan kişilerde ve sigara kullanımı yapan kişilerde gözlemlenir. Ayriyeten burun kemiğinde eğrilik ve kırık olan kişilerde, devamlı olarak tıkanıklık yaşayan kişilerde burunda bulunan etler sürekli olarak çalıştığından dolayı şişme yapar. Budan kaynaklı olarak belli bir süre sonra her iki delikte de tıkanmalar meydana gelir. Burunda bulunan konkalarda sorun olduğunun en önemli belirtisi burun içindeki tıkanıklıklardır. Burundan alınacak olan havanın yetersiz kalması sonucunda ağız istem dışında açılır ve nefes alınır. Bundan kaynaklı olarak üst solunum yolu ve ağız bölgesinde kuruma meydana gelir. Bu sorun uyku esnasında da belirginleşir, solunum da yeterli olmadığından dolayı akciğerler yeterli düzeyde hava alamaz. Hava alınmamasından dolayı da vücut yeterli düzeyde oksijen alımı yapmaz. Oksijenin yeterli miktarda alınmamasından dolayı organlarda vücutta gerektiği kadar dinlenmez. Sabahları yorgun kalkmanın da en önemli sebebi burdur. Burunda bulunan etler konusunda yapılacak olan teşhis işlemleri oldukça kolaydır.

 Hasta kişinin uzman hekime vereceği bilgiler, yaşamı, çalışma ortamı ve sigara kullanımı ile alakalı olan hikâyesi teşhisin yapılması adına önemlidir. Yapılacak olan endoskopik muayene teşhis koyulması için gerekir. Ayrıca belli başlı testler ile alerjik durumların olup olmadığına da bakılır.

Burun Eti Tedavisinde İlaçların Etkisi

İlaçlar ile yapılacak olan tedavilerde burundaki etlerin küçültülmesi işlemleri oldukça uzun süre gerektirir. Özellikle kortizon içerikli olan burun spreylerinin uzun dönem kullanılması şarttır. Uzun dönem kullanımlar burun içinde kuruma ve kanama gibi belli başlı yan etkilere sebep olur. Genelde ilaç ile yapılacak olan tedavilerde çok sonuç alınmaz. Bundan dolayı da bunu tamamen önleyici olan tedbirlerin alınması daha mantıklıdır. Yapılacak olan tedaviler ve ameliyatlar etin şişmesine sebep olan nedenlere göre belirlenir. Alerji sorunu olan kişilerde neden olan sıkıntılar maddeler şeklinde belirlenirse bunlardan uzak kalınması gerekir. Ayriyeten sigara dumanından, tozlu ortamlardan, toz üretimi yapan halı ve perdelerin kullanımından, yünlü olan kıyafetlerin kullanımından, evcil hayvanları sahiplenmekten uzak kalınması gerekir. Bunlara maruz kalmak burundaki etlerin şişmesine sebep olarak daha büyük sorunların yaşanmasına sebebiyet verir.  Hatta cerrahi işlemlerinin bile yapılmasını gerektirebilir. Bu şikâyet ile uzman hekime başvuran kişilerde ilaç tedavisi yapılabilir düzeyde ise doktor vakit kaybetmeden işlemlere başlar. İlaç ile tedavi edilemeyecek düzeyde ise zaten burun eti ameliyatı uygulaması tercih edilecektir.

Burun Eti Ameliyatı Nasıl Temizlenir?

Burun eti ameliyatı uygulamaları lazer uygulaması ile radyo frekans uygulaması ve soğuk cerrahi ile yapılır. Soğuk cerrahi uygulamadan etlerin kesilmesi yapılarak burun eti ameliyatı yapılır. Bu uygulama artık sık şekilde tercih edilmez ve uygulanmaz. Etin büyümesinin aşırı olduğu zaman arka kısıma taşma yapar. Bundan kaynaklı olarak da kısmi çıkartma işlemleri tercih edilir. Radyo frekans uygulamasında büyüme yapan etin iç kısmına yerleştirilecek olan elektrotlar ile radyo dalgaları sayesinde ısı verilir. Yaklaşık olarak 80 derece ısıtılır ve dokularda küçültme yapılır. Lazer uygulamasında lazer ışını ile burun eti küçültme işlemleri yapılmaktadır. Eski dönemlerde burunun iç kısmındaki etler kesilerek tamamen çıkartılma işlemleri ile ortadan kaldırılırdır. Bu tarz işlemlerde etlerin tamamı ile çıkartılması burunun iç kısmında kabuklanma, kuruma, nefes eklinde alınan havayı hissedememe ve burun açık olduğu halde devamlı olarak tıkanıklık hissetmelere yol açardı. Bu sorunlardan kaynaklı olarak gelişen teknoloji desteği ile yaşamımıza giren radyo frekans uygulaması ve lazer uygulaması küçültme işlemlerinde tercih edilmeye başlanmıştır. Burun eti sorunun oldukça büyük olduğu durumlarda bir kez yapılacak olan uygulamalarda tamamen sorundan kurtulmak mümkün olmayabilir. Tamamen kurtulmak için birkaç seans daha uygulanması gerekebilir. Tek seferde yüksek enerji verilerek burunun etlerinde küçültme yapmak yanmaya ve etin kömürleşmesine sebep olur. Bundan kaynaklı olarak sorun yaşanmaması adına birkaç seans daha uygulanması daha sağlıklı olacaktır.

Burun Eti Ameliyatı İşlemlerinin Riski Nelerdir?

Yapılacak olan ameliyat sonrası meydana gelen olan sorunlar kullanılacak olan yönteme göre değişkenlik gösterir. Tamamen uyutma yani genel anestezi uygulaması ile yapılan işlemlerde anesteziden kaynaklı olarak meydana gelen riskler oldukça nadir şekilde meydana gelir. Meydana gelecek olan riskler var olan hastalıklara ve yaşa göre değişkenlik göstermektedir. Şeker, kalp ve kanser olan kişilerde risk daha çok meydana gelir. Ameliyatın bitmesinden sonraki dönemde nadir şekilde kanama oluşabilir. İyileşme dönemi içinde burunun içinde kabuklanma ve kuruluk mutlaka gözlemlenir. Ameliyatın bitmesinden sonraki dönemde 4 ila 8 hafta boyunca sürer. Bu dönem içinde şiddetli düzeyde sümkürme kesinlikle kanamaya sebep olur.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle