"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Eti Lazer Desteği İle Nasıl Ameliyat Yapılır ve Neler istenir?

Burun etlerinin tedavisi ve yakılması için yapılacak olan işlemler lokal anestezi ile yapılır. Uygulama sonrası tampon kullanımı yapılmaz, 30 dakikalık dinlenme sürecinden sonra hasta olanlar taburcu edilir.

Lazerle Burun Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır – Aşamaları ve Amaçları

Burun insan vücudundan nefes almayı sağlayan bir organdır. Bu işlemin yapılması esnasında alınan hava ısııtılır ve nemlendirilme işlemleri de yapılır. Isıtma ile nemlendirme işlemlerini burun içinde bulunan etler yani konkalar yapar. Zaman içinde ve çevresel faktörlerden kaynaklı olarak bazı kişilerde burunda bulunan etlerde büyümeler meydana gelir. Burunda bulunan konkaların büyümesinden kaynaklı olarak kişilerde nefes durması, salya akması, uyku esnasında horlama ve burun tıkanıkları meydana gelmektedir. Bu sorunlar kişilerin bazılarında sadece gece meydana gelirken, bazılarında hem gece hem de gündüz meydana gelir. Özellikle sabahları uyanıldığında yorgun kalkmak, boğaz ağrısı yaşamak ve yoğun düzeyde balgam sorunu ile karşı karşıya kalmak tarzında sıkıntılar meydana gelir. Burun eti büyümesi olan kişiler sıklıkla franşit atakları da geçirir. Burunda bulunan konkaların büyümesinden farklı kişinin hastalığı bulunmuyorsa mutlaka bu sorun tedavi edilmelidir. Konka büyümesi ile birlikte şeker hastası ise lazerle yapılacak olan burun eti küçültme işlemlerinde diğer uzman hekim ile görüşmelidir. Burun eti ameliyatı lazerle uygulanmadan önce burun spreyleriyle burun etlerini küçültme çalışması yapılır.  Artık eski dönemlerdeki gibi burun eti kesme işlemleri yerine lazer ile uygulama yapılmaya başlanmıştır. Lazerle burun eti büyümesi sorunun önüne geçmek için küçük bir delikten girilir. Konkaların asıl amacı olan temizleme, nemlendirme ve ısıtma görevlerini yapan mukozaya herhangi bir zarar vermeden burun etinin büyümesi ameliyatı yapılarak ortadan kaldırılır.

Burun etlerinin tedavisi ve yakılması için yapılacak olan işlemler lokal anestezi ile yapılır. Uygulama sonrası tampon kullanımı yapılmaz, 30 dakikalık dinlenme sürecinden sonra hasta olanlar taburcu edilir. Hastaneler de bulunan doktor tarafından 10 gün sonra gerekli olan ilk kontrol yapılır. Uygulamayı yapan uzman hekimin konusunda tecrübeli olması çok önemlidir.

Burun Eti Ameliyatı Sonrası

Konkaları aldırma ameliyatı sonrasında, bazı kişilerde mukoza hasarı meydana gelebilir. Ameliyatın bitmesinden sonraki birkaç hafta boyunca deniz suyu spreyi uygulaması ile nemlendirici olan damla kullanılması gerekir. konkaların alınması ile hastanın sıcak ve soğuk yemeklerden uzak kalması gerekir. Özellikle güneş ışınlarından 10 gün boyunca kaçınılması uygundur. Ameliyatın ardından birkaç gün boyunca konkalarda şişme meydana gelerek tıkanıklıklara sebep olur. Bu sorun geçicidir ve bu sürede sabırlı olmak gerekir. İşlemlerden 1 ila 2 hafta sonrasında burunun içindeki kabuklar düşmeye başlar. İki hafta sonra denize girilebilir, deniz oldukça faydalıdır. Yapılan cerrahi işlem sonucunda nadir de olsa kanama gözlemlenebilir. Meydana gelecek olan kanama kısa süre içinde kendiliğinden geçer.

Özellikle cerrahi uygulama sonrasında gece uyurken ve gün içinde dinlenme esnasında 2 tane yastık kullanılması gerekir. Bu sayede baş kısmı yüksekte tutulur ve kafa içindeki basınçta önlenmiş olunur. Kafa içinde basınç olmadığında kanamanın da önüne geçilir. Her ameliyatta olduğu gibi burun eti ameliyatlarından sonra da sportif faaliyetlerden belli bir dönem uzak kalınması gerekir. Uzman hekim bu konuda izin verene kadar kesinlikle egzersiz ve ağır sporlar yapılmaz. Burundan et aldırma işlemleri sonrasında burunun iç kısmında kabuklanmalar oluşur. Bu kabukların kesinlikle kopartılmaması gerekir. Kendiliğinden düşmesi çok önemlidir. Burun etlerinin büyük olması insanların gündelik yaşamlarını oldukça olumsuz şekilde etkiler. Özellikle uyuma ile alakalı sorunların yaşanmasına sebebiyet verir. Bundan dolayı da burunda bulunan ve büyüme yapan etlerin alınması gerekmektedir. Ameliyatın bitmesinden sonra iyileşme döneminde hızlı ve kolay bir süreç atlatmak adına uzman hekimin söyledikleri yapılır. Özellikle de beslenme konusunda ve burunun iç temizliği konusundan dikkatli olunmalıdır. Beslenme için C vitamini içeren yiyecekler ve içeceklerin tüketilmesi fayda sağlar.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle