"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Eti Büyümesi Sorunu Neden Meydana Gelir, Bitkisel Tedavi Yapılır mı?

Burun eti büyümesi ameliyatı yapılacak olan tedavi dışında bitkisel tedavi yapılarak da burun eti büyümesi sorunu işlemleri de yapılabilir. Bitkisel tedavi işlemlerinde de dikkatli olunmalıdır.

Burun Eti Büyümesi Neden Olur,  Nedenleri Nelerdir?

Burun eti büyümesi sorunu burunda yaşanan tıkanıklıklarda en sık şekilde meydan gelen nedenler arasında yer alır. Burun eti üst, orta ve alt burun etleri olmak üzere 3 parçadan meydana gelir. Altta bulunan burun etlerinin büyümesinden kaynaklı, nefes alıp vermede güçlükler ve burunda tıkanıklıklar meydana gelir. Orta kısımdaki etin büyümesinden kaynaklı olarak kronik sinüzit ve tekrarlayan sinüzit sorunları meydana gelir. Burunun koku almanın yanı sıra birçok görevi de yerine getirir. Bu görevlerin içinde solunum yapma, solunum yapılan havayı tozdan filtre yapma, mikroplardan arındırma, vücut sıcaklığını yerine getirme, nemlendirme ve akciğerleri temizleme işlemleri yapar. Burun etleri yaşanan ortamın sıcaklığına göre küçülür ya da büyür. Soğuk havalarda kan damarlarının içi kan ile dolar ve şişer. Sıcak olan havalarda kan damarlarda çekilmeler meydan gelir ve etlerde küçülmeler meydana gelir. Burunda en çok fonksiyonel olarak çalışan bölge alt burun eti yani alt konka denilen bölgedir. Alerji sorunu olan kişilerde mantar, küf, polen ve toz gibi maddeler nefes yolu ile solunduğunda en çok alt konka şişme yapar. Bunun yanı sıra sinüzit, burun iltihapları, hava kirliliği, sigara ve sinüzit burun eti büyümesi sorununa neden olur. Burun eti büyümesi alınacak olan nefes yetmediğinden dolayı ağız istemsiz şekilde açılır. Budan dolayı ağızdan alınan nefes üst solunum yollarını kurutur. Bu sorun özellikle uyku halinde iken belirginleşir. Nefes alıp verme işlemleri yeterli düzeyde olmadığı için vücutta yeterli düzeyde oksijen sağlayamaz. Oksijenin yeterli düzeyde sağlanmamasından dolayı vücut yeterince dinlenmez, baş ağrısı olur, yorgun uyanma meydana gelir.

Burun Eti Büyümesi İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Burun eti büyümesi olarak bilinen bu rahatsızlık, burun etinin normalden daha çok büyüyerek nefes alımının zorlanması durumudur. Burun eti büyümesi ameliyatı yapılacak olan tedavi dışında bitkisel tedavi yapılarak da burun eti büyümesi sorunu işlemleri de yapılabilir. Burun eti büyümesi için bitkisel tedavi uygulamaları içinde;

  • Menekşe yaprağı bir kabın içinde demlenip süzülerek bir kenara koyulur. Bu suyun soğultulması gerekmektedir. Soğuyan demlenen su burunun içine birkaç damla damlatılır. Bu şekilde burun eti tedavisi yapılır. Bu suyun günde 2 kez uygulanması gerekmektedir.
  • Kuru meşe kabuğu suyun içine bir tutam atılır. Demleme yapılır ve süzülme işlemi de yapıldıktan sonra bir kenara soğuması adına koyulur. Sonrasında elde edilmiş olan bu su buruna gün içinde ara ara çekilir ve tedavi yapılması sağlanır.
  • Ebegümecinin yaprakları temizlenir ve iyice ezilir. Ezilen yapraklar sirke ile karıştırılır ve krem şekline bir kıvam verilir. Sabah ve akşamları burunun iç kısmına sürülür.
  • Kurutulmuş olan zeravent kökü ile çilek kökleri bir havanın içinde dövülerek toz haline getirilir. Sonrasında bu toz içine sirke ilave edilir ve kremsi bir karışım elde edilir. Elde edilecek olan krem 3 saatte bir burunun iç kısmına sürülür. Bu sayede gerekli tedavi yapılır.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle