"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Eti Küçültme Ameliyatı ve Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Solunum yapmada büyük sıkıntılara neden olabilecek burun etlerinin, bir takım müdahalelerle alınması gerekir. Bu yüzden burun eti küçültme ameliyatlarını tercih ederek burundan soluk alıp verme güçlüğünü ortadan kaldırabilirsiniz.

Burun Eti Küçültme Ameliyatı

Daha çok alt burun etinin büyümesi sonucu uygulanması gereken burun eti küçültme ameliyatı, günümüzde başarılı bir şekilde gerçekleştirilen uygulamalardan biridir. Gece vakitlerinde şikâyete neden olan burun tıkanmaları, uygulanacak farklı yöntemlerle yok edilebilir. Burun etleri bilindiği üzere birçok fonksiyona sahiptir. Bu yüzden başarılı bir şekilde ameliyat işlemi gerçekleştirilerek kişilerin solunum alıp verme güçlüğü ortadan kaldırılabilir. Burun etinin büyümesini yanı sıra burun alt etinde de aynı sorun gözlemlenebilir. Uygun müdahaleler gerçekleştirilerek mutlaka küçültülmesi gereken bu etler, zamanla daralarak ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu işlem için en çok uygulanan yöntem radyofrekans uygulamasıdır ve yumuşak dokularla birlikte kemik dokuları tıraşlanarak küçültülebilir.

Büyük Burun Etinin Belirtileri Nelerdir?

Bu sorunun ortaya çıkmasının en önemli belirtisi burun tıkanıklığıdır. Bazen burundan alınan hava yetersiz kalır ve daha çok ağızdan soluk alıp verme eğilimi başlar. Ayrıca gece saatlerinde bu durum şiddetini artırabilir. Burun solunumu bu süreçte yetersiz olacağı için akciğerler de havasız kalır. Tüm bu durumlar vücudun oksijensiz kalmasına neden olur. Sabah uyanırken yorgunluğa neden olan bu durum karşısında gerekli tedbirler alınmalı  ve burun eti küçültme ameliyatına başvurulmalıdır.

Burun Eti Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Önceki zamanlarda bu ameliyat, burun etlerinin kesilerek çıkarılması süreciyle gerçekleştiriliyordu. Ancak gelişen teknolojiler sayesinde lazerle ya da radyofrekans yöntemiyle yapıldığını söyleyebiliriz. Bu uygulamalar dışında tercih edilen eski yöntemler, burunda kabuklanma ve kanamanın yanı sıra alınan havayı hissedememe gibi zararlı durumlara neden olabilmektedir. Eğer hastanın burun eti çok büyük ise tek seferde tedavi edilemeyebilir ve 2 ya da 3 seans sonunda işlem başarıyla sağlanmış olur.

Burun eti küçültme ameliyatında ilk olarak soğuk cerrahi uygulanır. Şişen etler kesilerek çıkarılır ancak bu yöntem günümüzde tercih edilmemektedir. Radyofrekans yönteminde büyüyen etin içerisine bir elektrot yerleştirilir ve radyo dalgaları ile bu bölgeye ısı gönderilir. 80 dereceye kadar ulaşan ısılarla birlikte dokularda ciddi anlamda küçülme yaşanır. Lazer uygulamasıyla da burun eti küçültme yapılabilmektedir. Burun etinin iç kısmına ışın gönderilerek yine olumlu ve başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Burun Eti Küçültme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Burun eti küçültme ameliyatı, ilaç tedavilerinin sonuç vermediği ve tıkanıklığın devam ettiği durumlarda tercih edilir. Vücut için gerekli olan burun etlerinin anormal olarak büyümesi durumunda mutlaka ameliyat süreci başlatılmalıdır.

Burun Eti Küçültme Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan sonraki ilk 2 ay içerisinde iyileşme tamamlanabilmektedir. Bu süre boyunca hastaların şiddetli olarak sümkürmemesi gerekiyor. Ciddi kanamalara neden olabilecek bu duruma karşı dikkatli olmalısınız. Ayrıca burunda kabuklanma ve kuruma olabileceği için daha çok nemlendirici spreyler kullanmaya özen gösterebilirsiniz. Ameliyat sonrasındaki sürecin başarılı bir şekilde devam edebilmesi için doktorunuzun tavsiyelerine uymalı ve olası bir yan etki de mutlaka doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle