"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonraki Süreç Nasıl İşler Ve Neler Yaşanır?

Burun estetiği ameliyatından sonra insanlar iyileşme döneminde sabırlı ve neler yapacağını bilerek hareket etmelidir. Bu dönem oldukça uzun bir süreci kapsar.

Burun Kemiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Burun kemiği ameliyatı kaç günde iyileşir, operasyondan sonra iyileşme süreci oldukça uzundur. Bu süreçte dışarıdan yapılacak olan müdahaleler ve kullanılacak olan ilaçlar iyileşme dönemini hızlandırmaz. Burun kemiği eğriliği estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci 6 ay ile 2 seneye kadar değişen bir zaman dilimini kapsar. Operasyonun öncesi hasta için heyecanlı ve zorlu bir geçse de, sonrası daha kolay geçecektir. Operasyonun bitmesi heyecanın dizginlenmesine olanak sağlar.

Burun kemiği eğriliği ameliyatı sonrası hastanın 4 ila 6 saat boyunca yiyecek ve içecek tüketmemesi gerekir. Bu süreçte ağızda meydana gelen kuruluk sorunu için dudaklar ıslatılabilir ve beslenmeye sulu gıdalar ile başlanmalıdır.

Ameliyat sonrası ağrı aşırı düzeyde meydana gelmez. Hafif düzeyde bulantı, ağrı, kusma tarzında şikâyetler meydana gelir ve bu şikâyetler ilaç desteği ile kontrol altına alınır. Özellikle ilk hafta baş kısmının yüksekte tutulması da bu şikâyetlerin azalmasına yardımcı olacaktır. İşlemin bitmesinden sonraki ilk 2 gün burundan hafif şekilde pembemsi bir sıvı gelmesi çok normaldir. Bu sıvı kırmızı renkte ve yoğun bir biçimde gelirse hastanın mutlaka uzmana başvurması gerekir. Ameliyatın bitmesi ile iyileşme dönemini rahat geçirmek için burunun mutlaka dışarıdan gelen darbelerden korunması gerekmektedir. İlk iki aylık dönemde sümkürme, elleme, çekme ve mıncıklama tarzındaki reflekslerden uzak durulması gerekir. Refleks şeklinde meydana gelen hapşırma esnasında da ağızın açık olmasına dikkat edilmelidir.

İyileşme Süreci Nasıl İşler?

Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci zaman alan ve sabır isteyen aşmalardan meydana gelir. İlk kontrol operasyondan 10 gün sonra yapılır. Zaten 10 gün süre içinde hasta kendini büyük oranda iyi hissetmeye başlar. Yapılacak olan bu kontrolde burun içindeki tampon ve burun üzerindeki atel alınacaktır. Tampon ve atelin çıkmasından sonra burunun görüntüsündeki şişliklerden kaynaklı görüntü farklı gelebilir. Morluklar meydana gelmişse 2 hafta içinde kendiliğinden geçer. Burunun son şeklini alması kişiden kişiye değiştiği için 2 seneyi de bulabilmektedir.

Burun kemiği eğriliği ameliyatı sonrası iyileşme dönemini hızlandırmak isteyen kişilerin sabır ve zaman göstermesi gerekir. Yani insanların yüz bölgesine alışması için mutlaka kendilerine zaman tanıması gerekir.

Her insanın vücudu iyileşme ve yaralanma ile alakalı tepkileri farklı şekilde gösterir. İnsanlarda bulunan hücreler farklı, özel ve özgün yapılara sahiptir. Bundan kaynaklı olarak da insanların vücutları benzer ve aynı tepkileri vermez. Ayrıca her insanın yüz güzelliği de farklıdır. Yani bir başkasına yapılan burun ile diğer kişiye yapılan burunda birbirine benzemez.

Bunun için hastaların çevresinde burun ameliyatı olan ve iyileşme süreci kısmını kendinden daha hızlı tamamlayan kişiler ile kıyaslama yapmaması gerekir. Burun ameliyatı sonrası kaç günde iyileşme olacağı konusunda uzman ile karşılıklı konuşarak yol alınması gerekir. Burun ameliyatı sonrası operasyonun başarılı olup olmadığı konusunda belli başlı kriterler bulunur. Aşağıda bulunan detaylar bu başarıyı hastaya ve uzmana kanıtlar;

  • Ameliyat öncesinde hastayı tanıyan kişiler burun bölgesinde var olan değişiklikleri fark etmiyorsa
  • Hastayı yıllar önce gören bir kişi ile karşılaştığında bir fark olduğunu söylüyor ama ne olduğunu kestiremiyorsa
  • Ayna karşısında hasta kendini daha mutlu ve huzurlu hisseder hale gelmişse
  • Operasyon öncesi nefes alıp verme ile operasyon sonrası nefes alıp verme arasında fark bulunuyorsa
  • Operasyon sonrasında koku alma konusunda fark bulunuyorsa başarı sağlanmıştır.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle