"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatının Yapılış Aşamaları ve Süresi

Burun kemiği eğrili ameliyatı nasıl yapılır? Sorusu halkımız arasında sıkça sorulan ve endişe edilen sorulardan birisidir.

Burun Kemiği Eğriliği Nedir?

Burun kemiği eğriliği diye bilinen yani deviasyon operasyonu burnun iç kısmında ki kıkırdak kemiğin olduğu kemik duvarının eğri olmasıdır. Erken yaşta veya genetik olarak da meydana gelen bu durum farklı nedenlere sebebiyet vermektedir. Burun deliklerinin tıkanıklığı, nefes darlığı, sinüzit, farenjite gibi hastalıklara yol açmaktadır. Kadın ve erkeklerde 18 yaşın üzerinde ki her bireyin yaptırabileceği bir estetik operasyondur. Çok özel ve acil durumlarda bu yaş grubunun altında ki kişi ve kişilerde yaptırabilmeleri uygundur. Daha önceden yüz bölgesine alınan ciddi darbeler veya burnun kırılması ile kemik duvarı zarar görür ve eğrilik meydana gelir. Kim insanlarda ise genetik olup doğuştan aile bağları ile alakalı bir durumdur. Bu durum daha bölge insanlarımızdan karadeniz bölgesinde daha çok görülmektedir ve tercih edilmektedir. Eski sistemleri geride bırakan bu estetik operasyon her bireyin korkularını yenerek son teknoloji ürünleri ile birlikte ameliyathane ortamlarına veya polikliniklerde yapılmaktadır. zor teknik olan kapalı teknik açık tekniğe göre daha zor ve dikkat gerektiren bir estetiktir. zor olan ise genç yaşında bu estetiğe maruz kalan kişilerin dokularının çok hassas olması ile alakalı bir durumdur. Gençlerin kıkırdak kemikleri yetişkinlere göre daha esnektir. kıkırdak kemikleri burnun en hassas ve en sert kemikleridir. Genç yaşında kıkırdak kemiği eğriliğine maruz kalan kişilerin erken yaşta müdahale ettirmeleri gerekmektedir. burun eğriliği ameliyatı nasıl yapılır? adlı alt konumuzun geniş yer aldığı başlık altında tüm sorularınızın cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Ameliyatın Yapılış ve Ameliyat Süresi

Öncelikle estetiği hangi yöntemle yapılacak ona karar verilir. Burnun uç ve sırt kısmına zarar verilmeden düzeletme yapılır. 18 yaşından küçüklerde genellikle kapalı teknik tercih edilir. Bu ameliyat 2 teknik ile yapılmaktadır. Kapalı teknik ve açık teknik olarak ikiye ayrılır. Kapalı teknikte sınırı iyi korumak için lazer yöntemi kullanılır. Kıkırdak kemik zor durumlarda kaldığı zaman kanamalara yol açar. 15 yaşında bir genç bireye yapılan teknik ile 30 yaşında ki bireye yapılan teknik aynı değildir. Kapalı teknik ile yapılan işlemde iç kısımdan kıkırdak yapıya ulaşılır ve fazlalık kısımlar lazer yardımı ile eritilir veya burnun uç kısmından hafif kesi işlemi ile yüksekliği düşürülür. Kapalı teknikte kıkırdak kemik operasyonu saat farkı ile uzun sürebilir ve saat beklenin üzerinde olabilir. Normal olarak bu işlem 1 saat veya yarım saat olarak kemiğin iç durumlarda gösterdiği doku yumuşaklığı ve sertliği ile alakalı bir durumdur. Açık teknikte ise yine lokal anestezi eşliğinde fazlalık alana müdahale edilerek doku kemikten ayrılarak askıda olan bölgenin yüksekliği düşülür ve düşülen bölge tekrar doku ile birleştirilir. Birleştirilen kemik yapısı ve dokular zarar görmeden suni tamponlar ile desteklenir ve hiçbir dikiş atılmadan 6 aylık bir süreçten sonra sabitle işlemi gerçekleşir. Zor bir estetik olan bu kemik eğriliği operasyonu hekim ve hastane seçimine göre zor da olsa 30 dk`lik bir süreçten sonra hastayı taburcu edebilen bir operasyondur. Bu estetiği zor diye bilinç altına yerleştiren hastaların doktorlarından ve çevrelerinden tavsiye almaları gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle