"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Kemiği Eğriliği Düzelmek İçin Yapılan Ameliyat Hangi Aşamalardan Oluşur?

Burun kemiği eğriliği ameliyatı konusunda hastanın ve uzman hekimin öncesinde tüm detayları konuşması gerekir. Sonrasında ameliyat ile alakalı planlamalar yapılır ve süreç başlar.

Burun Kemiği Eğriliği Düzeltme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karar Süreci

Burun yumuşak doku, kıkırdak ve kemiklerden meydana gelen bir yapıdır. Burunun iç ve dış kısmı bir bütün olduğu için her daim uzman hekim tarafından bütün olarak ele alınır. Deviasyon yani burun kemiği eğriliğine sahip olan kişilerin ameliyat edilmeden önce mutlaka burnunun dış ve iç kısmının iyice muayene edilmesi, burun içi eğriliğinin kozmetik anlamda deformasyonlara yol açıp açmadığının belirlenmesi gerekir. Bu belirlemelerden sonra estetik ve burun içi kemiği eğirliği ameliyatının beraber yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Burunun yeniden yapılandırılması için revizyon ameliyatında olduğu gibi kaburgadan ya da kulaktan kıkırdak alımı yapılır. Kıkırdak alımı işlemi burun eğriliği ameliyatı kapsamında kullanılacaksa fiyatın artmasına sebep olur. Ayrıca kıkırdak alımından kaynaklı olarak ameliyatın süresi ve zorluğu da artar. Deviasyon ameliyatı yapılmadan önce muhakkak burunun dışı, içi detaylı şekilde değerlendirilir. Bu değerlendirilmenin ardından hastanın aynı ameliyat kapsamında estetik olup olmayacağı ile alakalı olarak konuşulmalıdır. Uzman hekim hasta kişinin bu konudaki fikirlerini dikkate alır. Ameliyatın asıl amacı her zaman eğriliğin zararları konusunda düzeltme yapmak ve nefes alamama konusunu düzeltmektir.

 Cerrahi işlemden sonra nefes alma düzenlenir, burun yol ve darlığı düzeltilir ve eğirliğin riskleri tamamen ortadan kaldırılır.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun kemiği eğriliği ameliyatı genel ve lokal anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemdir. Hasta kişilerin bu tarz ameliyatlardan psikolojik anlamda etkilenmemeleri ve konforu yakalamaları adına birçok uzman genel anestezi uygulamasını tercih eder. Genel anestezi ya da lokal anestezi verilen hastanın burunu üstünden kesiler açılır. Bu kesilerden girilerek kıkırdak ve kemik alanlarında çıkarılma işlemi yapılır. Burunun güçlü durmasına olanak sağlayan ve burunun desteğini sağlayan kıkırdak ameliyat esnasında korunarak işlem yapılır. Ayrıca burunun bağlantı noktalarına zarar vermemek de ameliyatın en önemli noktaları arasında yer alır. deviasyon ameliyatı genelde 1,5 ila 2 saat arasında süren işlemlerden meydana gelir. Burun kemiği eğriliği ameliyatı rinoplasti ameliyatı ile birlikte yapılacaksa bu süre 5 saate kadar çıkabilir. Burun kemiği eğriliği ameliyatı kapsamında önemli olan ameliyatın ne kadar sürdüğü değil hastanın doğru nefes almasını sağlayarak sağlıklı bir buruna sahip olasıdır.

Yapılan ameliyatta nefes yol ve kıkırdak dokularında en doğru işlemlerin yapılması çok önemlidir. Aksi takdirde ilerleyen dönemlerde tekrardan nefes alma için düzeltme ameliyatı gerekebilir.

Burun Eğriliği Ameliyatı Sonrası

Nefes alma konusunda yapılan ameliyat bittikten sonra burunun iç kısmına yerleştirilen silikon plaklar, iç öde, birikmiş kan ve pıhtılar yüzünden belli bir dönem nefes alma zor olabilir. Hasta kişiler ameliyattan sonraki ilk günlerde sulu ve yumuşak gıdalar ile beslenmelidir. Bu süreçte ılık su tüketimi yapmak ve dudakların ara sıra nemlendirilmesi fayda sağlar. Hasta kişiler iyileşme sürecinde mutlaka uzman hekimin verdiği ilaçları düzenli ve aksatmadan kullanmalıdır. Ameliyatın öncesinde olduğu gibi sonrasında da hastanın kan sulandıran ilaçlardan uzak kalması gerekir. Yaklaşık olarak 15 gün boyunca baş bölgesinin yukarı kalarak yatılası gerekir. Bu sayede kan basıncı da dengelenir. İlk birkaç gün burundan hafif kan ile karışık sızıntılar meydana gelir. Bu durun oldukça normaldir. Aşırı düzeyde kanama meydana gelirse mutlaka uzman hekim ile irtibata geçilmelidir. Silikon tampon takılmışsa ameliyattan bir hafta sonra uzman hekim tarafından çıkartılır. İyileşme sürecinde burunun mutlaka dışarıdan gelecek olan her türlü darbeye karşı korunması gerekmektedir. Diş fırçalama işlemleri için yumuşak uçlu fırça kullanımı yapılmalıdır. 1 ay boyunca burun içinde meydana gelen kabuklanma ve kurumalara karşı nemlendirme işlemi yapılır. Burun direkt olarak güneş ışınlarından korunmalıdır. Bunun için mutlaka güneş koruyucu kremler tercih edilir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle