"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Ucu Düşmesinin Nedenleri ve Estetik Ameliyat Yöntemleri

Burun ucu farklı nedenlere bağlı olarak düşmekle birlikte uygulanacak estetik ameliyatları sayesinde kısa sürede kalıcı çözümler getirebilmektedir.

Burun Ucu Düşmesi ve Nedenleri

Burun ucu düşmesi çeşitli nedenler sonucunda burun yapısının aşağıya doğru yönelmesine denilmektedir. Kişilerin burun bölgesi yukarıdan aşağıya doğru dorsum, supratip ve tip bölgesi adı verilen üç ayrı kısımdan oluşmaktadır. Burun ucunda düşme olan kişilerde bu durum genellikle gülümseme sırasında belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu da sempatik olmayan bir gülümsemenin oluşmasına neden olabilmektedir. Burun ucu düşmesi, burnun ucundaki destek dokuların zayıflamasına sebep olan tüm faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Burun ucuna travma olması sebebi ile uç kısımdaki bağ dokuların ve kıkırdakların zedelenmesi neticesinde düşme olabilir. Bu en sık görülen nedenlerden biridir. Ayrıca daha önce burun ameliyatı olduysanız, operasyon sırasında burun desteğinin bozulmasına yol açabilecek kadar aşırı kıkırdak çıkarılması da burun ucu düşmesine sebep olabilir. Bağ dokusu hastalığı veya enfeksiyon da bir sebep olabilir. Son olarak burun ucu düşmesinin nedeni kişinin genetik yapısı da olabilir. Çünkü burun ucundaki destek dokuların aşırı zayıf olması, burnun aşağıya doğru sarkmasına yol açabiliyor.

Burun Ucu Düşmesi Nasıl Geçer?

Geçici çözüm yolu arayanlar için burun dolgusu, burun askısı ve botoks uygulamaları burun ucu düşmesinin düzelmesini sağlamaktadır. Kalıcı bir yöntem isteyenler ise burun ucu ve kıkırdak şekillendirme ameliyatlarını içeren uygulamaları tercih etmelidirler. Bu konuda burun ucu yapısına ve destek durumuna göre farklılık gösteren destek dokuların arttırılması ve burun ucunun yeniden şekillendirilmesini sağlayan uygulamalar mevcuttur. Genellikle burun ucu düşmesi tedavilerinde uzmanların tavsiyesi kalıcı yöntemlerin uygulanmasıdır. Çünkü çoğunlukla bireylerde burun ucu düşmesi görülmesinin nedeni destek dokunun zayıf olmasıdır. Ayrıca geçici uygulamalarda endüstriyel ürünler kullanılmakta olduğu için uzmanların önerisi kalıcı yöntemlerdir.

Burun Ucu Düşmesi Ameliyatı

Açık teknik burun ucu estetiğine benzeyen bir şekilde uygulanan operasyondur. Hastanın burun ucu düşmesi sınırlı ise ve uç kısımdaki destek dokular çok zayıf değilse burun ucu düşmesi ameliyatı olarak farklı uygulamalarda yapılabilmektedir. Örneğin hastanın burun ucu desteği çok zayıf olmadığında eksternal strut greft yöntemi olarak adlandırılan basit bir cerrahi uygulama yapılabilir. Klasik burun ameliyatının parçası olarak burun ucu estetiği de kullanılabilir. Bu işlem için oluşturulan merkezlerde gerçekleştirilen burun ucu estetiği, burun ucu düşmesi ameliyatının en zor parçasıdır.

Burun Ucu Estetiği

Burun ucu düşmesi, kişide sempatik olmayan bir gülümsemenin oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca burun ucu düşmesi estetik haricinde sağlık açısından da bireye çeşitli sorunlar yaşatabilir. Örneğin burun içerisindeki hava giriş bölgesinde daralmaya sebep olabilir. Bunlara benzer sebeplerle rahatsız olan kişi tedavi için burun ucu estetiğini tercih edebilir. Estetik ameliyatlarının amacı burun ucunun iyileştirilmesi ya da fonksiyonel ve estetik olarak değiştirilmesidir. Lokal anestezi veya genel anestezi olarak da planlanabilen burun ucu estetiği, çok basit ve minimal travmatik teknikler kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle gülerken burun ucunda aşağıya yönelme olan hastalar ile nefes problemleri yaşayan kişilere önerilmektedir.

Burun Ucu Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burun ucu estetiği olan kişiler aynı gün taburcu edilmekte ve ortalama 1-2 gün sonra normal yaşantısına dönebilmektedir. Operasyondan 1,2 gün sonra burun üzerindeki özel bantlar ıslatılmadan ılık duş alınabilir. Ortalama 5 ile 7 gün sonra da söz konusu bantlar çıkarılır. Uzman hekiminiz burun yapınıza göre nasıl bir masaj tekniği uygulamanız gerektiğini ifade eder ya da gösterir. Bu masaj tekniğini kullanarak belirli aralıkla burun ucunuzu rahatlatabilirsiniz. Üçüncü haftanın sonunda ise burun ucu estetiğinin, burun bölgenize kazandırdığı yeni şekli fark etmeye başlarsınız. Operasyon sonrası son şeklini ise yaklaşık 6 ay içerisinde almaktadır.

Burun Estetiğinin Avantajları

Güzel bir buruna sahip olmak kişinin özgüveninde artış oluşmasına yardımcı olmaktadır. Burun ucu estetiği sayesinde hasta, hem daha genç görünür hem de özgüven artışı yaşar. Operasyon öncesi selfie fotoğraf çekmekten bile çekinen hastalar, burun ucu estetiği sonrasında objektif açısını önemsememeye başlıyor. Bir nevi hastalar operasyon sonrası sosyal ilişkilerinde daha aktif bir hale geliyor diyebiliriz. Ayrıca burun estetiği kişinin sağlık açısından yaşadığı nefes alma gibi zorluklarında ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Özellikle hasta ilerleyen yaşlarla yaşlılığa bağlı olarak bu tarz sorunlar yaşıyorsa, burun estetiği sonrasında daha rahat nefes alabiliyor.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle