"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Ucu Düşüklüğü Ameliyatı ve İyileşme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ucu düşüklüğü operasyonu son yıllara oldukça yaygın olarak yapılmaktadır. Peki bu operasyonun yapım aşamaları nelerdir? Tehlikesi var mıdır? İyileşme sürecinde nelere dikkat edilmelidir? İyileşme süreci ne kadar sürer?

Burun Ucu Düşüklüğü

Burun ucu düşüklüğü kadınlarda da erkeklerde de görülebilen estetik bir sorundur. Günümüz teknolojisinde yapılacak basit bir estetik operasyon ile bu sorundan kurtulmak mümkündür. Son yıllarda gelişen teknoloji ile bu işlem oldukça tercih edilmektedir. Estetik opersyonlar arasında en çok tercih edilen operasyonlar arasında olan burun ucu düşüklüğü operasyonu lazer ile veya normal cerrahi ile yapılabilir. 

Burun ucundaki şekil bozukluklarının sebebi genellikle kıkırdak dokudaki aşırı eğim veya kalkıklık sorunundan kaynaklanır. Bu nedenle operasyondan önce tetkikler yapılmalı ve sorunun kaynağı belirlenmelidir. Bu tip şekil bozukluğu ameliyatında sorun kıkırdak dokuda olduğundan herhangi bir kemik kırma veya törpüleme işlemine gerek duyulmaz.

Bunun dışında doğuştan doku zayıflığı bu sorunun nedenleri arasındadır ve bu durumu önlemek mümkün değildir. Yaş ilerledikçe burun ucu düşüklüğü daha da artacaktır. 

Burun ucu düşüklüğü neden olur?

Burun ucundaki eğimin açısının burnun dudakla birleştiği yerden kadınlarda 100 derece erkeklerde ise 90 dereceden az olduğu durumlardır. Bu açıların düzeltilmesi işlemi için ameliyatlı veya ameliyatsız bazı yöntemler uygulanır. Bu açı nazolabial açı olarak tanımlanır. Bu açının düzeltilmesi işlemi günümüzde sıklıkla uygulanmaktadır. Burun ucundaki bazı dokuların zayıflamasıyla bu açıda eğim söz konusu olabilir.Bazen de genetik faktörler bu soruna yol açabilir. burun kıkırdağının zedelenmesi veya kırılması sonucu meydana gelen doku kayıplarında da bu sıkıntı meydana gelebilir.

Hasar gören dokular sebebiyle yer çekimininde etkisiyle düşme yaşanabilir. Düşmenin bir diğer nedeni de geçirilen estetik ameliyatı sırasında fazlaca kıkırdak dokusu alınmasıdır.

Uç kısımdaki destek dokuların ameliyatı sonrasında düşüş çok sık görülmektedir. Bu düşüklük özellikle burun estetiği sonrasında görüldüğünde nefes almayı zorlaştırabilir. Bu durumda mutlaka müdahale edilmelidir. Çünkü zayıflayan dokular zamanla daha da düşüşe sebep olacaktır. ayrıca bu bölgeyi etkileyen bazı enfeksiyonlar ve doku hastalıkları da buna sebep olabilir. En sık rastlanan nedenler arasında da genetik yapı bozuklukları gelir.

Doğuştan gelen yapı bozuklukları ve doku azlığı yaşlandıkça kendini daha fazla göstermektedir. Yani bu sorunu taşıyan kişilerde ileri yaşta şikayetler artacaktır. Fazla alınan kıkırdak doku bu soruna yol açar. Burun estetiği yanlış ellerce yapıldığında hem daha kötü estetik problemlere hem de nefes problemlerine sebep olur. Kıkırdak eksikliği sonucu bu sorunu yaşayan hastalara yapılan operasyonlarda bazen kulak kıkırdağı veya kaburga kıkırdağı kullanılarak sorun giderilir.

Nefes almayı etkiler mi?

Bu sorun ilerler ise nefes almayı olumsuz etkiler. Bu nedenle yapılacak küçü bir operasyon ile bu sorun ortadan kaldırılabilmektedir. Bu hastalarda nefes almaya yarayan bölge yani nazal valv bölgesi daralır ve bu durum nefes almayı etkiler. 

Nasıl tedavi Edilir?

Estetik operasyon ile düzeltilebileceği gibi dolgu, botoks veya askı gibi yöntemlerle de geçici çözümler üretilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki bu yöntemler geçici yöntemlerdir kalıcı etkileri bulunmaz. Bu yöntemlerin yanında en sağlıklı olanı kalıcı kıkırdak şekillendirme operasyonudur. En sağlıklı yöntem kalıcı olarak kıkırdak dokusunu onarmaya ve desteklemeye yönelik cerrahi müdahalelerdir. Bu işlem lokal anestezi altında da yapılabileceği gibi genellikle genel anestezi altında yapılır. Hastanın kendini iyi hissetmesi ve cerrahın rahat çalışabilmesi için genel anestezi daha çok tercih edilir. 

İyileşme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Bu operasyonu olan kişilerde iyileşme süreci çok önemlidir. Onarılan kıkırdak dokunun tamamen oturması 6 aylık bir süreçtir. Bu süreçte dokunun zedelenmemesi çok önemlidir. İyileşme sürecinde ilk birkaç hafta ameliyat bölgesinin çok sıcağa veya çok soğuğa maruz kalmaması önemlidir. Operasyon sonrasında doktor kontrolleri asla aksatılmamalıdır. 1-2 gün sonra duş alabilirsiniz. Operasyon sonrası genelde ödem oluşur. Bu ödemi engellemek için yatış pozisyonu bir süre sırt üstü olmalıdır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle