"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Ucu Küçültme Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun ucu küçültme ameliyatları, estetik açıdan kendini rahatsız hisseden kişilere başarıyla yapılmaktadır. Günümüz teknolojilerinin ilerlemesiyle birlikte kısa sürede tamamlanabilen bu işlem, yüksek memnuniyet yaratmaktadır.

Burun Ucu Küçültme Estetik Ameliyatı

Günümüzde kişilerin dış görünüşüyle ilgilenenlerin sayısı giderek arttığı için özellikle yüz bölgesi önem arz etmektedir. Yüzde ise en dikkat çekici bölge burun yapısı olmakta ve burnu büyük olan kişiler psikolojik olarak sorun yaşamaktadır. Bu nedenle kısa sürede uzun vadeli sonuç almak isteyen hastalık tercihi burun ucu küçültme estetiğinden yanadır. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada burun ucu küçültme ameliyatı, en popüler uygulamalardan biri olarak kabul görmektedir. Öncelikle burun ucu küçültme ameliyatı yaptırmak isteyen bireyin anatomik açıdan gelişimini tamamlamış olması çok önemlidir. Kişiden kişiye değişkenlik gösteren kemik gelişiminin tamamlanması ortalama olarak 16 ile 18 yaş arasında sonlanmaktadır. Burun ucu küçültme ameliyatı için hastada aranan diğer bir kriter ise kişinin psikolojik ve mental açıdan sağlıklı olmasıdır. Kemik gelişimi için gerekli olan yaş sınırı bazı acil durumlarda daha erken zamanlara alınabilir. Örneğin travma sonrası anomalilerde veya doğumsal durumlarda.

Burun Ucu Küçültme Estetik Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Operasyon öncesi bir takım bitki çayları ile kan sulandırma etkisi olan ilaçlar kesilmelidir. Özellikle operasyondan bir hafta önce bu tür ilaç ve çayların kullanımı sonlandırılmalıdır. Kullanıma devam edilmesi gerekliliği olduğunu düşündüğünüz bir ilaç varsa bu konuda cerrahınızı bilgilendirmelisiniz. Sigara kullanan bireylerde ise ameliyattan yaklaşık bir hafta-10 gün öncesi sigara içmeyi bırakması istenmektedir. Operasyon sonrasında da yine birkaç hafta sigara kullanımı söz konusu olmamalıdır. Yeme içme faaliyetlerini ise ameliyattan yaklaşık 6 saat önce sonlandırmalısınız.

Burun Ucu Küçültme Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun küçültme ameliyatlarında kullanılacak olan uygulamanın belirlenmesi için öncelikle hastanın burun bölgesi fotoğrafları çekilir ve bilgisayarlı ortamda inceleme yapılır. Genellikle cerrahların burun ucu küçültme estetik ameliyatında tercih ettiği uygulama ise kapalı rinoplasti tekniğidir. Operasyon sonrası dışarıdan herhangi bir dikiş izinin görünmemesi için kapalı teknikle kesiler, burun deliklerinin iç kısmından açılmaktadır. Bu teknikte kemiğe herhangi bir müdahale olmaz ve bant ya da atel uygulamasına gerek duyulmaz. Yalnızca burun üzerine destekleyici olabilmesi için bantlar ve slikon atel kullanılır. Ameliyatla uygulanacak olan şekillendirme ise burun ucundaki şekil bozukluğuna göre değişkenlik gösterir. Çünkü şekil bozukluğuna bağlı olarak gerekli görülürse burun ucu ile üst dudak arasındaki açı yeniden ayarlanarak operasyon gerçekleştirilir.

Burun Ucu Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Sanılanın aksine burun ameliyatları acılı bir operasyon değildir ve saatlerce sürmez. Hastanın durumuna bağlı olarak ortalama 1 ile 2 saat arasında ameliyat sona ermektedir. Genellikle hastalar burun ameliyatı sonrası aynı güç içerisinde taburcu edilmektedir. Bu nedenle burnun büyük olduğunu düşünen pek çok kişi estetik ameliyatını korkmadan tercih edebilir. Ancak burun estetiği ameliyatını salt küçültme cerrahisi olarak görmemek lazım. Bu nedenle burnun yapısına göre küçültme yapılması gerekliliği iyi hesaplanmalıdır. Çünkü aşırı çok küçültülmüş burunlarda sonradan burun tıkanıklığı gelişebilir. Buna bağlı olarak da fonksiyonel sonuçlar için dengelemenin iyi ayarlanması gereklidir.

Burun Ucu Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Oldukça kısa bir süre içerisinde iyileşme görülebilmektedir. Morluk ve şişlik riski ise kapalı teknikle gerçekleştiği için oldukça düşüktür. Çünkü bu teknikte sadece yumuşak dokuya ve kıkırdak bölgesine müdahale edilmektedir. Burun ucu estetiği sonrasında ilk gün baş dik bir konumda tutulur ve soğuk kompres uygulanır. İyileşme sürecinin zahmetsiz ve daha hızlı olabilmesi için bu uygulamaların yapılması gereklidir. Slikon ateller ise ilk 7 gün içerisinde alınmakta ve 7.günde burun üstüne uygulanan bantlar çıkarılmaktadır. Ameliyat sonrasında burun içinin nemlendirilmesinde ve temizlenmesinde burun spreyi kullanılmaktadır. Hasta iş hayatına operasyondan bir hafta sonra rahatlıkla devam edebilir. Ameliyat bölgesindeki hissizlik ise yaklaşık 1-2 ay devam edebilir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle