"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Ameliyatlarında Sonra Takılan Tamponlar Ne Zaman Çıkartılmalıdır?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında takılan tamponların çıkarılma işlemleri düşünüldüğü kadar zorlayıcı bir durum meydana getirmez. Tamponların çıkarılması oldukça ağrısız şekilde gerçekleşir.

Burun Estetiği Sonrası Tamponu Nasıl Çıkarılır?

Burun estetiği ameliyatı sonrası tampon bireysel olan etkenler dikkate alınmazsa 7 gün içinde çıkartılır. Farklı bir durum oluşmazsa ameliyattan 7 gün sonra ilk kontrol yapılır. 7. günde burun üzerinde bulunan alçı ve tampon çıkartılır. Burunun üst kısmına suya dayanıklı olan bantların takılma işlemi yapılır. burunun üst kısmına koyulan suya dayanıklı bantlar ile en az 2 hafta en fazla 1 ay boyunca beklenir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında tamponları çıkarma işlemlerinde ağrı ve acı eski dönemlerdeki gibi duyulmaz. Silikon tampon kullanımı yapıldığı için daha rahat ve kolay şekilde işlem yapılır.

Burun ameliyatında esas olan memnun kalınmayana burunun şeklinin düzeltmektir. Ayrıca burunun nefes alıp verme fonksiyonlarını korumayı amaçlamak ve olabildiğince iyi hale getirmek de esas olan amaçlarının içinde yer alır.

Yapılacak olan ameliyat esnasında burunun içinde bulunan kıkırdak ve kemik yapılarında birçok oynama ve düzeltme yapılır. düzeltme yapılan parçaların birbirleri ile olan ilişkileri yeniden düzenlendiğinden, dokuların birbirleri ile kaynama süresi doluncaya kadar dışarıdan destek sağlamak gerekir. bu desteğin en doğru şekilde sağlanması adına burunun iç kısmına tampon ve dış kısmına atel olarak isimlendirilen malzemeler koyulur. Kemik ile kıkırdakların hareketlerine engel olan sorunlar ortadan kaldırılarak gerekli kaynamalar da sağlanır. Son dönemlerde gelişen teknoloji sayesinde silikon tapon üretimi yapılmaya başlanmıştır. Bunların takılması oldukça kolaydır. Hasta kişiler burun tamponunu taşıdığı sürece fazla rahatsızlık duymaz. Burundaki tamponun çıkarılması esnasında silikon tamponun tereyağından kıl çeker gibi işlem yapılır. burun estetiğinde kullanılan silikon tampon kullanımı nefes olmaya engel olmaz. Nefes alıp verme konusunda silikon tamponun oluklu yapısı fayda sağlayacaktır. oluklu yapısı sayesinde tamponun temizliği kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir.  Estetik ameliyatı sonrasında çok fazla akıntı meydana gelir. bu akıntılardan kaynaklı olarak tamponların içleri tıkanabilir ve temizlenmesi gerekir. ayrıca artık eski dönemdeki bez tamponlarda artık kullanılmamaktadır. Bez tamponların çıkarılması ağrılı ve sızılı durumlara sebep olmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Tampon Ne İşe Yaramaktadır?

Burun ameliyatı sonrasında koyulan silikon tamponlar ameliyatın temel taşını oluşturmaktadır. Burun iyileşene kadar tamponların kullanılması sayesinde dokuların birbirleri ile olan ilişkileri istenilen şekilde kaynamaktadır. Yapılacak olan bu işlem sayesinde düzgün şekilde iyileşme sağlanmışta olunur. Ayrıca tamponların kullanılması sayesinde duvarların arasında meydana gelebilecek olan yapışmalarında önüne geçişmiş olunur. Bu sayede dokular da en iyi şekilde oturur. Burun estetiği ameliyatları esnasında takılmış olan bu malzeme hava kanlarlının en düzgün şekilde açık kalmasına, burunun kolay şekilde temizlenmesi ve rahat şekilde nefes alıp vermeye olanak sağlar. Bu malzemeler özellikle bu ameliyatlar için özel olarak üretilir. Yapı olarak yumuşaktır ve sadece estetik ameliyatları için kullanılır. Uygulama esnasında tamponlar dikiş ile tutturulur ve çıkarma işlemlerine boğazda sorun ya da hapşırma tarzında sorunlar meydana gelmez. Burundan tamponlarında çıkarılması sırasında dikişler kesilir ve tamponlar serbestleşir. Ardından çıkartma işlemlerinde kesinlikle ağrı ve sızı duyulmaz. Bu aşamadan sonra pembe akıntılar meydana gelebilmektedir. Bunlar oldukça normaldir. Akıntılar çoğalır ve kırmızı bir hale gelirse kesinlikle uzman hekime başvurulmalıdır. Tamponların çıkarılması ile alakalı olan ve abartılan acı ile ağrı duyguları kesinlikle yanlıştır. Yani abartılacak bir duru kesinlikle bulunmaz. bu tarz işlemlerde kulaktan duyma sözlere inanmamak gerekir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle