"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Dudak Dolgusu İşlemlerinden Sonra Hastaların Nelere Dikkat Etmesi Gerekir?

Dudak dolgusu uygulaması yapılan hastalarda şişlik, morarma ve ağrı meydana gelir. Bunlar birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Hatta kişiyi sıkıntıya sokmadan kendiliğinden düzelir.

Dudak Dolgusu Sonrası Şişlik Ne Zaman İner?

Dudak dolgunlaştırma işlemlerinin sonrası morarma ve şişlik meydana gelmeye başlar. İşlemlerden sonra meydana gelecek olan morarma ve şişlik oluşması oldukça normaldir. Bundan kaynaklı olarak geçmeyecek tarzında sıkıntılı düşüncelere kapılmak oldukça yanlıştır. Dudak dolgusu sonrası uzman hekimin söylediği detaylara dikkat ederek kısa zaman için aşırı düzeyde olan şişliklerden bile kurtulabilirsiniz. Özellikle iğne girişlerinin olduğu bölgelerde şişlik ve morarmalar meydana gelir. Uygulama sonrası dudak şişliği sıkıntısı kaç günde geçer, 2 ila 3 gün içinde tamamen yok olur.

Dudak dolgusu işlemlerinden sonraki dönem için uzman hekimler oldukça sağlıklı ve doğal ürünlerin kullanımlarını tavsiye ederler. Bunların kullanımının yapılması için genel sağlık sorunlarının olmaması ve alerjinizin bulunmaması gerekir. Bu sayede dudak dolgusu malzemesi de etkilenmez.

Dudak dolgusu işlemlerinin bitmesinden sonra dudakların nem dengesinin sağlanması ve iğne yapılan yerlerdeki izlerin kaybolması için uzman hekimin verdiği kremlerin düzenli şekilde kullanılması gerekir.  Bu kremlerin kullanılması ile birlikte var olan şişlikler için ekstra bir işle yapmaya gerek bulunmaz. Sadece yapılan işlemler sonrasında aşırı düzeyde sıcak ve aşırı düzeyde soğuk olan sudan ve içeceklerden uzak kalınması gerekir. Bunlar dışında 2 veya 3 gün içinde şişliğin indiği ve dudakların olması gereken düzeye geldiğini gözlemleyebilirsiniz.

Dudak dolgusu işlemleri sonrası şişliklerin artması ile karşı karşıya kalındığında mutlaka uzman hekim ile detaylı şekilde görüşmek gerekir.

Uygulama esnasında kullanılmış olan malzemenin kalitesinin düşük düzeyde olması veya yapılan işlemler sonrasında vücudun bu malzemeleri kabul etmemesi şişliği arttıran en önemli detaylar arasında yer alır. Dudak dolgusu sonrası yaşanabilecek olan en büyük sorunlardan biri dolgunun ardında bıraktığı etkilerdir. Bu etkilerin ne zaman meydana geleceği, kaç günde yok olacağı tarzında detaylar uzman hekim tarafından hastasına anlatılır.

Dudak Dolgusu İşlemleri Sonrası Dikkat Edilecek Detaylar

 • Dudak dolgusu yapıldıktan sonra ilk 24 saat içinde kesinlikle makyaj yapılmaz.
 • Uzman hekimin önerdiği her krem detaylı şekilde kullanılır.
 • Dudak dolgusu uçukların uyarımlarına sebep olabilir. Bu duruda mutlaka uzman hekime başvurulması gerekir.
 • İlk 2 gün terlemeye sebep olabilecek olan her türlü etkilerden uzak kalınası gerekir.
 • Yapılan uygulamadan 7 ya da 14 günlük zaman geçtikten sonra uzman hekim hastasını kontrole çağırır. Kontrolde gerekirse uzan hekim düzeltmeler yapabilir.
 • Uygulamadan sonra mutlaka evde rahat şekilde yaslanıp yatılabilecek olan bir alan seçilmelidir. Bunun için yastık ya da minder kullanımı yapılabilir.
 • Uygulamadan sonra belli bir zaman beslenme konusunda dikkat edilmelidir. Ağzı çok yormayacak ve çiğneme gerektirmeyecek puding ya da yoğurt tarzında ürünler tercih edilmelidir. Bu sayede çene, dudak ve ağız bölgesi zorlanmaz.

Dolgu işlemlerinin etkin olma zamanı dudak yapısı, yaşı, elastik durumu, miktarı, enjekte edilen maddenin özelliği ve kalitesi gibi etkenlere bağlı olarak değişir. Dudakların iç kısmına uygulanmış olan hyalüronik asit bazlı dolgular kaç ay kalıcılık sağlar, 4 ila 6 ay boyunca kalıcılık sağlamaktadır. Hyalüronik asit bazlı dudak dolgusu oldukça güvenli olan uygulamalardır. İşlemlerden sonra hafif düzeyde kızarıklık, şişlik ve morarma meydana gelir. Dudakların şişti diyenler aslında bunların birkaç gün içinde geçtiğini gözlemleyebilir. Hyalüronik asit bazlı dudak dolgu malzemelerin herhangi bir yan etkisi bulunmaz.

Dudak Dolgusu Sonrasında Oluşabilecek Olan Riskler Nelerdir?

Yapılan tüm estetik işlemlerinde olduğu gibi bu uygulamada da meydana gelebilecek olan riskler bulunur. Bu yan etkiler arasında en yaygın olarak gözlenenler;

 • Şişlikler
 • Morluklar
 • Enjeksiyon yapılmış olan bölgede aşırı kızarıklık oluşması
 • Enjeksiyon yapılmış olan bölgede aşırı düzeyde hassasiyet
 • Enjeksiyon yapılmış olan bölgede meydana gelen kanamalar

Bu riskler uygulamayı yaptıran her kişide meydana gelebilir.  Bunların yanı sıra ciddi düzeyde yan etki taşıyan risklerde bulunur. Bunlar;

 • Dudaklarda asimetri sorunu, dudakların bölge bölge farklı boyutlara sahip olması
 • 7 günden 10 güne kadar meydana gelen şişlikler ve morluklar
 • Dudakların içinde meydana gelen düzensizlikler ve topaklı yapılar
 • Enfeksiyon meydana gelmesi
 • Enjeksiyon işlemlerinin yanlış şekilde kan damarına yapılması ve sonrasında doku kaybı yaşanması
 • Kızarıklık ve kaşıntıya neden olan alerjik sorunlar
 • Yara izi ve ülser tarzında cildi bölgesinde sertleşmeler

Bu tarz riskler uzun süre devam ettiğinde ya da farklı bir durum meydana geldiğinde mutlaka vakit kaybetmeden uzman hekime başvurmak gerekir. Uzman hekim bu sorunlar doğrultusunda gerekli olan tedaviler konusunda yardımcı olur.

Estetik Dolgu Nasıl Uygulanır?

Bu uygulama konusunda tecrübeli olan estetik cerrahlar veya dermatologlar tarafından uygulanmalıdır. Bu uygulamalar klinik ortamda yapılacak olan estetik bir işlemdir. Estetik uzmanı olmayan deneyimsiz olan kişiler bu uygulamaları yaptığı zaman sorun yaşamak kaçınılmaz bir hale gelir. Yapılacak işlemlerden önce hasta kişiler mutlaka ayrıntılı şekilde muayene edilir, kullanılacak olan ilaçların özellikleri ve ne kadar kullanılacağının tespiti yapılır. Uygulamanın yapılacağı alan öncesinde mutlaka dezenfekte edilir. Sonrasında ağrıların azalası için anestezi içeren kremlerin uygulaması yapılır. Uygulama alanına birçok iğne yapılır ve bunun uygulaması çok ağrılı değildir. İşlemlerin tamamı hemen hemen 10 ila 30 dakika boyunca sürer kişiler sosyal yaşamlarına hemen dönebilir ve ilk birkaç saat içinde kızarıklık gözlemlenir. İşlemler profesyonel kişiler tarafından yapıldığı zaman ve kullanılan madde kaliteli ise uzun dönem sağlıklı şekilde kullanılır. Hyaluronik asit içeriğine sahip olan dolgu uygulamaları 6 ila 9 ay arasında kalıcılık sağlar. Kalıcılık süresinin bitmesinden sonra cilt daha önceki haline dönüş yapar.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle