"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Emzirme Sonrası Memede Sarkmayı Önleme ve Estetik Çözümleri

Emzirme döneminde süt bezlerinin çok çalışmasından dolayı gögüslerde sarkma gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Ancak doğal yöntemlerle bu durum önlenebilir. Bu yöntemler işe yaramadıysa estetik operasyon gerçekleştirilebilir.

Emzirme Sonrası Memede Sarkma

Kadınların doğal süreçlerinden olan doğum sonrası emzirme evresinde metabolizmada çeşitli değişimler olur. İnsan vücudu kendini içinde bulunduğu duruma kolayca adepte edebilecek bir yapıya sahiptir. Emzirme döneminde süt bezleri çok fazla çalışır. Bu durum göğüslerde bazı değişimlere sebep olacaktır. Anne olmak isteyen kadınların kendini bu değişime hazırlaması gerekmektedir. 

Süt verme döneminde süt bezlerinin dolmasıyla göğüsler büyür ve gerilir. Bunun yanı sıra doğum sebebiyle alınan kilolar da göğüsleri genişletecektir. Ancak emzirme dönemi sonlandığında süt bezleri boşalır ve göğüsler söner. 

Emzirme sonrası memede üç farklı değişim gözlenebilir. Bu değişimler şu şekilde sıralanabilir; 

  • Büyüme (Hipertrofi)
  • Küçülerek sönme (Atrofi, involüsyon)
  • Sarkma (pitoz)

Tüm bu değişimler doğal sürecin bir parçasıdır. Doğal yöntemlerle bu değişimler önlenebilir veya tedavi edilebilir. Ancak bu yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarla da karşılaşılabilir. Bu durumda estetik cerrahi imdadınıza yetişecektir. Ancak bu yönteme başvurmadan önce doğal yöntemleri denemenizde fayda vardır. 

Göğüslerin Eski Halini Alması İçin Doğal Yöntemler

Doğum sonrası memelerin sarkması her kadının korkulu rüyasıdır. Ancak bitkisel yöntemlerle bu süreç tamamen tedavi edilebilir. Bu sürecin tedavisinin en sağlıklı yolu egzersizdir. Uzman bir fitness hocasının gözetiminde yapacağınız pres, push-up ve dumbbell flyes gibi egzersizler göğüs kaslarını sıkılaştıracak ve sarkma sürecini tedavi edecektir. Ancak dokuda meydana gelen sarkmalar için egzersiz yeterli olmayabilir. Bu durumda bitkisel tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. 

Göğüslerdeki doku sarkmalarının bir diğer etkili tedavisi ise masajlardır. Buz masajı bu yöntemler arasında en etkili olanıdır. Bu işlem için iki buz küpünü dairesel hareketlerle masaj yaparak göğüslerinize uygulamanız yeterli olacaktır. Ardından yumuşak bir havluyla göğüslerinizi kurulayıp toparlayıcı bir sütyen takın. 30 dakika boyunca sırt üstü yatarak dinlenin.

Kan hareketini arttıran masajların etkili olduğu kadar bu masajları uygularken kullanabileceğiniz bitkisel yağlarda sarkmayı yok edecektir.  Bu yağlardan en etkili olanı zeytinyağıdır. Avucunuza bir miktar zeytinyağı alıp en az 15 dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yapın. Haftada 4-5 kez bu yöntemi uyguladığınızda gözle görünür farkı gözlemleyeceksiniz. Bu işlem için kullanabileceğiniz bir diğer doğal yağ ise shea yağıdır. Yumurta sarısı ve salatalık kürüyle bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bir küçük salatalığı blender yardımıyla püre haline getirdikten sonra bir miktar oda sıcaklığında erimiş tereyağı, 1 yumurta sarısı ve bir çay kaşığı krema ekleyin. Hazırladığınız kürü göğüslerinize uygulayın ve 30 dakika bekletin. Ardından ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu kürü haftada 1 kez uygulamanız yeterli olacaktır. Çeyrek fincan çemen tozuyla suyu macun kıvamına getirerek uygulamanızda etkili bir yöntem olacaktır. 

Estetik Çözümleri ve Çeşitleri 

Doğal yöntemleri uyguladığınız halde tam anlamıyla sonuç alamadıysanız bir estetik cerrahın kapısını çalmanız gerekebilir. Ameliyat ile bu sorunu kolaylıkla giderebilirsiniz. Doğum sonrasında bu ameliyata başvuracaksanız 6 ay beklemeniz gerekecektir. Ancak daha fazla çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız bu işlemi ilerleyen dönemlere bırakmanız daha iyi olacaktır. 

Bu sorunu yok etmek için uygulanacak en sağlıklı yöntem silikon meme protez uygulamasıdır. Bu silikonlar bünyeyle uyumlu doğal malzemelerden üretilmektedir. Kimyasal içerikli olanlarını tercih etmemelisiniz. Aksi takdirle vücutla uyum sağlamayacak ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olacaktır. 

Doğum sonrasında iri göğüslü bayanlarda çok daha fazla sarkma meydana gelecektir. Ancak el ile toplandığında doku miktarı yeterli geliyorsa yalnızca meme toplaması işleminin yapılması yeterli olacaktır. Meme küçültme ve toplama işlemi aynı operasyon içerisinde gerçekleştirilebilir. Ameliyatı yapan hekimin seçeceği tekniğe bağlı olarak operasyon 2 veya 3 saat sürecektir. Bu operasyon seçilen teknik ne olursa olsun genel anestezi altında yapılacaktır. Operasyon sonrası antibiyotik ve ağrı kesici kullanmanız gerekeceğinden bu işlemi emzirme dönemi bittikten sonra yaptırmanızda fayda vardır. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle