"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Fue Saç Ekimi Öncesi Hazırlık ve Ameliyat Aşamaları

Fue saç ekimi diye bilinen yani foliküler ünite ekstraksiyonu dediğimiz durum kafa kısmının arka tarafından saç köklerinin tek tek alınıp sorunlu bölgeye uygulanması işlemidir. Genellikle erkeklerde büyük sorun haline gelen bu durum Fue tekniği ile kolayca halledilebilmekte ve sonuçları son yıllarda gelişen teknoloji ile olumlu olmaktadır. Peki Fue tekniği nasıl uygulanır? Uygulama öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Fue Saç Ekimi Nedir?

Fue saç ekimi olarak bilinen teknik foliküler ünite ekstraksiyonu olarak tanımlanır. Bu işlem canlı hücre nakli işlemidir. Fue saç ekimi ilk 2003 yılında yapılarak son yıllarda en çok ilgi duyulan ve tercih edilen tekniklerin en başında gelmektedir. İlk yıllarda bazı teknolojik sebeplerden dolayı işlemi uzun süren fue saç ekimi son yıllarda kullanılan son teknoloji ürünler sayesinde gittikçe kolay ve eskiye göre daha kısa süren bir işlem haline gelmiştir. Prp destekli ve prp ye bağlı olarak da yapılan fue ekim işlemi prp nin katmış olduğu fayda ile daha da güçlenerek prp nin fue tekniğine kattığı önemi de ön plana çıkarmaktadır. Prp daha önce tek kullanılmakta olsa da fue teknikleri artık prp ile çok rahat yapılmaktadır. İşlem süreci boyunca bir refakatçi destekli işlem devam etmesi daha iyi olacaktır

Fue tekniği ile Saç Ekimi Hazırlıkları

Fue saç ekimi öncesi süreçte öncelikle hekim seçiminize dikkat etmelisiniz. Hekiminiz ile ön görüşme esnasında beklentileriniz sorulur, saç ekim planlaması yapılır saçın ne kadar ekileceği, işlemin kaç seans süreceği, hangi tahlillerin yapılacağı belirlenir. Daha sonra görsel planlamaya geçilerek ekilecek kısım ile alınacak kısmın birçok cepheden fotoğrafları çekilerek arşivlenir. Daha sonra kalem çalışması ile görsel işlem tamamlanır ve birde öyle fotoğrafları çekilir. Böylesi hem hastayı hem de hekimi işlem öncesi rahatlatır ve pskilojik özgürlük sağlar. Doktorunuzun size vereceği bazı tavsiyelere de uymanız gerekmektedir. İşlem merkezi öncesi belirli bir zaman önce daha önce ki hastalardan yorumları alarak rahatlayabilirsiniz.

  • İşlem öncesi 3 gün kesinlikle alkol alınmaması gerekmektedir
  • 1 hafta önceden kullanmış olduğunuz saç kremleri ve şampuanlara ara vermeniz gerekmektedir
  • 10 gün öncesinden ağrı kesici ve aspirin gibi ilaçların kullanılmaması
  • İşlem gelmeden 8 saat düzenli uyulması gerekmektedir
  • İşlemden önce uzmanlara danışmadan saç tıraşı yaptırmayınız
  • İşlem önce güzel bir şekilde kahvaltı yaparak hazır olmalısınız
  • iyileşme süreci öncesi ve sonrası bazı ilaçların hekime danışmadan kullanılması sakıncalıdır.

Fue Saç Ekim Tekniği ve Fiyatları?

Fue tekniği ameliyat gerektirmeden kafanın arka kısmında ki canlı hücrelerin tek tek koparılması ile gerçekleşen bir işlemdir. Fue tekniği 2003 yılından beri uygulanan ve git gide yaygınlaşan bir tekniktir. Saçın hücre derinliğine bağlı olarak 0,6 mm aletlerle yapılması uygundur. Bazı yerlerde 0,3 ile yapılabilir, bu sakıncalı ve sağlıksız bir durumdur. Bu gibi yerlerden uzak durulması tavsiye edilmelidir. İşlem süresi ortalama 5-6 saat süren bu operasyon 1 mm ve daha altı olan 0,6 mm uçlarla yapıldığı takdirde işlem sonrası herhangi gözle görülen iz ya da ciddi kanamalar meydana gelmemektedir. İşlemin yapılacağı bölgeye uyuşturucu kremler ile müdahale edilerek lokal anestezi uygulanır. Ardından işlem başlar ve bittiğinde ortalama olarak 10.000-12.000 arası yeni saç elde edilir. İşlem yapılan ortamın nem almaması ve orta sıcaklıkta olması çok önemlidir. İşlem esnasında kafanın çok fazla hava almaması ve sıcak olmaması gerekmektedir. Kafa bölgesi terlediği takdirde işlem hekim tarafından zor olacaktır. Aynı zamanda prp destekli fue saç ekimi de bu işlemle birlikte yapılabilmektedir. Bu işlemlerin fiyatları eğer uzman kişi tarafından yapılıyor ise 1500 tl ile 5000 tl arasında yapılmaktadır.. Ancak yardımcı hekim tarafından yapılıyor ise 1000 tl ile 3000 tl arasında kafa yapınıza ve saç köklerine bağlı olarak seans sayısı belirlenerek yapılmaktadır. Mikro fue saç ekimi fiyatları biraz daha farklı ve bu fiyatlardan 1000-2000 tl daha fazladır. Fiyat araştırması yaparken kesinlikle pahalı ise neden pahalı olduğunu ucuz ise neden ucuz olduğunu araştırarak bilgi almalısınız. Hekimin kullanacağı teknikleri ve aletleri, daha önceki çalışmalarını mutlaka görmek isteyiniz. İyileşme süreci için hem daha rahatlatıcı hemde daha güvenilir bir durum sağlayacaktır. Saç ekimi fue tekniği ile yapıyoruz dediklerinde güvenerek kararınızı verebilirsiniz.

İşlem Sonrası Bakım ve İyileşme Süreci

Fue saç ekimi sonrası yapılması gerekenler doktorunuzun kafa yapınıza göre iyileşme ve işlemin süresine bağlı olarak vereceği talimatlara bağlıdır. Saç hücrelerinin işleve başlaması 1 ayı bulabilir. Sonuç elde edilebilmesi için vakaların %60`ında 9. ayın sonu beklenmelidir. 1 yılın sonunda ise tamamen çıkmaya ve canlılık göstermeye başlar. İlk 1 aylık süreç çok önemlidir ve kafada ki sargıların çıkarılmamasına dikkat edilmesi önemlidir. Duş ihtiyacınızı bu süreçten sonra gidermenizde fayda vardır. Kafanızın hekiminiz ve ekibi tarafından bakımı güzel bir şekilde yapılmalı ve 3 günde bir ve haftada bir olmak üzere eksiksiz kontroller yapılmalıdır. Zaman zaman iyileşme sürecine bağlı olarak kafa yüzeyinde ağrı sızılar meydana gelmemesi için uyku pozisyonuna çok dikkat etmelisiniz. Bu işlem genelde Ankara ve İstanbul gibi merkezi yerler de daha iyi şartlarda yapılmaktadır. En çok tercih edilenler arasında mikro ve fue mikro ekim tekniği yer almaktadır. İşlem merkezi size yıkama ve sabunlama konusunda bazı önerilerde bulunacaktır mutlaka uymalısınız. Yıkama ne kadar gereksinim olsa da hekiminiz size yıkama konusunda talimatlarda bulunacaktır. İyileşme sürecini kolay atlatabilmek için bu talimatlara uymalısınız. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle