"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Geniş Alın Daraltma Yöntemleri ve Estetik Bir Görünümün Yolları

Bazı kişilerde saç köklerinin geriden başlaması yada alın bölgesindeki kellikler sebebiyle geniş alınlı olma durumu gözlenebilir. Peki bu sorunun estetik çözümü nedir? Hangi uygulamalar bu sorunu ortadan kaldırmaya yarar?

Geniş bir alna sahip olmak

Alın bölgesindeki anormal genişlikler ister bayan olsun ister erkek olsun herkes için istenmeyen bir durumdur. Bu duruma özellikle bayanlar kendince çözümler üretirler. Kahküllü saç modelini tercih etmek en kolay çözümüdür. Ancak uzun süre aynı saç modelini kullanmak zorunda kalmak hoş bir durum değildir. Bu soruna kalıcı bir çözüm üretmek de estetik cerrahiye düşüyor elbetteki. Günümüz şartlarında saç modelinizle geçici çözümler üretmek yerine estetik cerrahi sayesinde kalıcı çözümler üretmek mümkün. Peki bu yöntemler nelerdir?

Geniş alın nasıl kapatılır?

Bu sorunun sebebi ön saç çizgisinin olması gerekenden geride olması veya zamanla gelişen kellikler olabilir. Saç çizgisini saç ekim operasyonuyla kolayca ileriye almak mümkün. Saç ekim yöntemiyle alın daraltma uzun yıllardır kullanılan ve oldukça başarılı sonuçlanan bir çözüm yolu.

Dökülme nedeniyle veya doğuştan gelen kalıtımsal özellikler nedeniyle geride olan bu çizgi iki cerrahi yöntem ile ideal yerine yerleştirilebilir. Bu yöntemlerden biri saç ekimi ile bu çizgiyi olması gereken yere getirmektir. Bu yöntem en çok tercih edilen yöntemdir. Bir diğer yöntemi ise Surgical Hairline Advancement adı verilen yöntemdir. Burada alnın elastik yapısından faydalanılarak hastanın istediği alna kavuşması sağlanır.

Saç ekimi ile geniş alın estetiği

Bu yöntem en çok tercih edilen yöntemdir. Hastanın konforu açısından ve iyi sonuç elde edilebilmesi açısından oldukça etkilidir. Genelde doğuştan gelişen sebeplerle ilerleyen yaşlarda artarak kendini gösteren bu sorunun en ideal çözümü bu metoddur.

Genelde sorunlu alanı kapatmak için 1000 ya da 2000 kök yeterlidir. Bu işlem ile yaklaşık 1 – 1,5 cm çizgi ileri alınır ve hastaya doğal bir görünüm sunar.

Çizginin ne kadar öne alınacağı hekim ve hastanın ortak kararı olacaktır. Bazı hastalar daha fazla öne aldırmak isteyebilir. Bu durumda kullanılacak kök sayısı da değişiklik gösterecektir. Yine de ideal çizgi yerini belirlemede doktor tavsiyesine uymak iyi olacaktır.

Bu çizginin yeri nasıl belirlenir?

Bu çizginin doğru yerde olması çok önemlidir. Uygulanacak yanlış bir operasyon sonrası hastanın istemeyeceği bir manzarayla karşılaşılabilir. Bunu önlemekte doktorun estetiksel becerileri rol oynamaktadır. Her ne kadar doktorun becerileri önemli olsa da bu çizginin yeri hasta ve doktorun ortak kararıyla belirlenir. Hasta bilinçsizce olması gerekenden fazlaca öne kaydırılmasını isterse doktor bunu uygular ve sonuç istenmeyen bir şekilde olabilir. Sonradan durumundan memnun olmayan hasta çok pişman olabilir. Bu nedenle hekimin önerilerine kulak asılmalıdır.

Genel olarak bu çizginin yerinin belirlenmesinde 3 faktör göz önünde bulundurulmaktadır. Bunlardan biri altın orandır. Yüzümüzde altın oran mevcuttur ve bu oranın bozulması pek de hoş olmayan bir görüntüye sebep olmaktadır. Bu oranın bozulmaması için 3/1 oranını korumakta fayda vardır. Bir diğer faktör de hastanın yaşıdır. İleri yaştaki hastaların ön çizgileri bir miktar daha geride olmalıdır. Bu daha doğal bir görünüm sağlayacaktır. Üçüncü faktör ise kellik durumunda çizginin yerinin doğru belirlenmesidir. Kellik boyutundaki alın açıklıklarında yüzde 100 kapatma mümkün olmayabilir. Yapılacak işlemde bu mutlaka göz önüne bulundurulmalıdır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle