"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Geniş Burun Estetiğinde Küçültme ve Daraltma Operasyonları Nasıl Yapılır?

Geniş burun bir çok kişi için istenmeyen bir durumdur. Bu istenmeyen durumun çözümü aslında var. Birçok kişinin tercih ettiği burun kanatlarını daraltma operasyonu ile hayallerinizdeki burna kavuşmanız mümkün. Peki bu operasyon nasıl yapılır? İşte detaylar…

Geniş Burun Estetiği

Herkes doğuştan farklı burun tipleriyle dünyaya gelmiştir. Bazen bu tipler doğuştan veya sonradan oluşan sebeplerle hoşlanmadığımız ve estetik olmayan büyük veya yamuk bir görünüme sahip olabilir. Geniş olan vakıalarda bunlardan biridir. Geniş ve büyük olması hem bayanların hem erkeklerin oldukça dikkat ettiği hassas bir konudur. Bu vakıalar palyaço burun olarak adlandırılmakta ve birçok kişinin psikolojisini olumsuz etkileyen bir faktör olabilmektedir. Deliklerin genişliği ve kanatların büyüklüğü ilk bakışta göze çarpan özellikleridir. Büyük ve kanatları geniş bir burnu kimse istemez elbette ki. Bu büyük burun yapısını düzeltmek basit birkaç yöntemle mümkündür. Kıkırdak yapıdaki bozukluklar ve fazlalıklar bu soruna sebebiyet verir. Geniş burun estetiği son yıllarda gelişen estetik cerrahi ile birçok hastaya uygulanmakta ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

En çok görülen sorunlar kemerli burun, düşük ucu olan veya geniş ucu olan burunlardır. Geniş burun ameliyatı birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de başarıyla uygulanmaktadır.

Ancak her operasyonda olduğu gibi bu operasyonunda iyi sonuçlar vermeme ihtimali vardır. Bu olumsuz ihtimalleri en aza indirmek için hekim tercihinizi çok iyi yapmalısınız. İşinin ehli olmayan hekimler tarafından yapılan operasyonlar hasta memnuniyetini düşürmektedir.

 

Geniş burun küçültme ve daraltma ameliyatı

Geniş olması özellikle minyon yüzlü insanlarda hoş durmamaktadır. Bu sebeple hastalar daha küçük ve dar bir burna sahip olma arzusuyla hekime başvururlar. Kolayca uygulanan estetik sayesinde de hayallerindeki burna sahip olabilirler. Geniş olanlar özellikle gülümseme anında yayvanlaşarak yüze hoş olmayan bir ifade katar. Bu sorundan operasyonla kurtulan hastalar adeta yeni bir yüze kavuşurlar. Burun kökü geniş hastalara yapılan burun ucu daraltma ve küçültme operasyonu ile hastalar estetik bir yüz yapısına kavuşurlar. Hastalar operasyon öncesi tatbikata tabi tutulur. Yapılan muayene sırasında detaylı fotoğrafları çekilir. Çekilen fotoğraflar ışığında burnun operasyon sonrasındaki muhtemel görüntüsü bilgisayar ortamında çizilir. 

Kapalı rinoplasti tekniği ile yapılan operasyonlarda herhangi bir kesi atılmadığı için operasyon sonrası iz kalmaz. Burun ucu genişliği bu yöntem ile tedavi edilebilir ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilir.

Kemik yapısında sorun olmayan hastalara uygulanan bu yöntem ile ucu geniş olan hastalar istediği burna kavuşabilir. Bu yöntem ile fazla yağ ve kıkırdak dokusu alınır burnun ucu daraltılır. Ucu daraltılan burnun genişliği ve büyüklüğü de ortadan kaybolacaktır. Bu işlem sırasında burna yeni estetik bir şekil verilir ve dışına özel bantlar takılarak işleme son verilir. Bu işlem sonrasında tampon ve atel kullanımına gerek kalmaz. Operasyonun süresi hastanın durumuna ve cerrahın uzmanlığına bağlı olarak 30 dakika ile 60 dakika arasında değişir. 

Küçültme ve daraltma ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Bu operasyon hastanın yaşam kalitesini etkilemez. Lokal anesteziyle yapılırsa işlemden yarım saat sonra sıvı besinlerle ağızdan beslenmeye geçilebilir.  Hasta aynı gün taburcu edilebilir. Operasyondan 1 – 2 gün sonra özel bantları ıslatmamak şartıyla duş alabilirsiniz. Operasyon sonrası 1 hafta içerisinde özel bantlar doktor gözetiminde çıkarılır. Bundan sonra iyileşme sürecinin olumlu ilerlemesi için küçük masaj teknikleri vardır. Bunlar hekiminiz tarafından size anlatılacaktır. Büyük bir operasyon olmayan bu işlemin tehlikesi de yoktur. İyileşme süreci genelde kolay atlatılır. Operasyonun 3. haftasında şekli daha da belirginleşmiş olacaktır.

Bu ameliyatı yaptıran hastaların 6 ay kadar bu bölgeye herhangi bir darbe yememeye özen göstermeleri gerekir. Hastalar operasyon sonrası süreci kolay atlatabilmeleri için iyi bilgilendirilmelidirler. Bu operasyon sonrasında 2 haftalık süreçte ağrı ve sızı görülmesi normaldir. Burnun tam olarak şeklini alması yaklaşık 3 ayı bulacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da öksürme veya hapşırma gibi eylemlerin bu süre içerisinde olabildiğince yapılmamasıdır. Bu nedenle bu süreçte grip nezle gibi hastalıklara yakalanmamaya dikkat etmelisiniz. Özellikle operasyonun yapıldığı bölge güneş ışınlarından ve dış etkenlerden korunmalıdır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle