"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Göbek Estetiği Yapım Aşamaları, Çeşitleri ve Sonuçları

Genellikle ani kilo kayıplarında ve doğum sonrası süreçte meydana gelen karın dokusunun gevşemesi bir çok kişinin sorunudur. Ancak günümüzde ilerleyen tıp teknikleri sayesinde bu sorun giderilebilmektedir.

Göbek Estetiği

Göbek bölgesindeki deri oldukça esnek bir yapıdadır. Hızlı alınan kilolar sebebiyle veya hamilelik sürecinde esnekliği daha çok artar. Ancak hızlı kilo kayıplarında ve doğum sebebiyle yaşanan ani boşlukta bu doku sarkık bir hal alacaktır. Bu durum göze hitap etmeyen bir görüntünün oluşmasına sebep olacaktır. Bazen egzersizlerle düzeltilebilse de bazen bu yöntemler işe yaramaz. Hasarın büyük olduğu durumlarda en etkili yöntem göbek estetiği olacaktır.

Diğer adı abdominoplasti olan göbek estetiği ameliyatı 18 yaşını doldurmuş ve genel anesteziye dayanıklı her bireye uygulanabilmektedir. Hastanın operasyona uyumlu olup olmadığı estetik cerrahın muayenesi sonucu belirlenebilmektedir.

Göbek estetiği karın germe işlemi ve göbek deliği estetiğini kapsar. Karın germe operasyonu orta ve alt karın bölgesindeki dokuların alınması işlemidir. Deliği küçültme operasyonu da bu operasyonla birlikte uygulanabilir. Bu yöntem kesinlikle bir zayıflama yöntemi değildir. Bu işlem fazla yağ dokusunu aldırma ve deriyi sıkılaştırma operasyonlarını kapsar. Hasta fazla kilolarından şikayetçiyse öncelikle ideal kilosuna ulaşması beklenmelidir. Yeniden doğum yapmayı düşünen kadınların ise bu operasyonu ertelemeleri daha doğru olacaktır.

Yapım Aşamaları ve Sonuçları

Abdominoplasti ameliyatı karın yağlarının hızlı erimesi veya doğum sonrası meydana gelen doku sarkmalarını tedavi amacıyla yapılan işlemdir. Bu işlemi yaptırmak için tam teşekküllü hastaneleri tercih etmelisiniz. Ameliyatı gerçekleştirecek olan hekimin alanında uzman olması ve uygulayacağı teknik ameliyatı ve iyileşme sürecini etkileyecektir. Bu ameliyatı yaptırmaya karar vermeden önce iyi düşünmelisiniz.

Abdominoplasti operasyonuna uygun bir aday olabilmeniz için karın kaslarınızda ve deride gevşeme veya sarkma gibi durumlar olması gerekmektedir. Bu durumlarla karşılaşma sebebiniz hızlı kilo alıp verme, doğum yapma veya düzenli egzersiz yapmama olabilir.

Bu operasyon sırasında orta ve alt karın bölgesindeki fazla yağ dokusu ve deri alınır. Aynı işlem sırasında hasarlı ve işlevini yerine getirmeyen kaslarda onarılır. Bu operasyon sonucunda hayallerinizdeki düz ve sıkı karna sahip olabilirsiniz. Genel anestezi altında yapılacak olan bu ameliyat 2 veya 3 saat sürecektir. Göbeğin 8-10 santimetre altından 15 cm civarında bir kesi atılarak operasyon başlar. Ardından deliği olması gereken yere getirebilmek için etrafından bir kesi daha atılır. Fazla yağ ve deri dokusu alındıktan sonra toparlanma işlemi yapılıp deliği olması gereken yere yerleştirdikten sonra hasta kapatılır. Operasyonun ardından hemen hastaya uygun bir korse takılır. Ameliyatı sonlandırdıktan sonra iyileşme süreci 1-3 ay arası değişmektedir.

Ameliyat Sonrası ve Fiyat Aralığı

Bu ameliyatı yaptırmaya karar vermeden önce çok dikkatli olmanız gereken bir iyileşme sürecinin sizi beklediğini bilmelisiniz. İyileşme süreci hastanın yaşına, kilosuna, metabolizmasına ve sigara kullanımına bağlı olarak hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir. Bu süreçte sigara kullanımı kasların ve dokuların iyileşmesini geciktirecektir.

Ameliyat sırasında su toplamasına karşı drenaj yaparak oluşumu önleyecek dren adı verilen materyaller yerleştirilecektir. Bu materyaller 24-48 saat kadar vücudunuzda kalacaktır. Ayrıca uyandığınızda vücudunuzu sıkı sıkı saran bir sargı olduğunu göreceksiniz. Bu da şişliği ve kanamayı önlemek içindir.

Operasyon sonrası bir kaç gün boyunca eğilerek yürümeniz gerekecektir. Zamanla dokular esneklik kazandıkça yürüyüşünüz dikleşecektir. Drenlerin çıkarılmasıyla birlikte daha rahat hareket edebileceksiniz. Ameliyat sonrası doku altında kan toplanması veya iltihap çok nadir görülen komplikasyonlardır. Bunun önlenmesi için hekiminiz antibiyotik tedavisine başlayabilir. Ameliyat sonrası 2-3 gün yatışınız yapılacaktır. Hasta 5-6 gün içerisinde temel hareketlerini yapabilir, 15-18 gün içinde ise normal yaşantısına dönebilir. Operasyon ücretleri hastanın durumuna ve operasyonun yapılacağı hastanenin şartlarına göre değişkenlik gösterse de ortalama 3.500 ile 9.000 TL arasındadır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle