"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Göz Altı Torbası Ameliyatları Hangi Aşamalar Doğrultusunda Yapılır?

Göz torbası ameliyatı kapağın iç kısmından ya da kirpiklerin alt kısmından kesiler ile girilir. Yağ dokusuna, kasların yıpranmalarına lazer desteği ile müdahale edilerek daha genç ve estetik bir görünüm kazanılır.

Göz Altı Torbaları Ameliyatı

Gözaltı torba aldırma ameliyatı ülkemizde en sık İzmir ve Ankara da yapılmaktadır. Gözaltı ve üstü torbaları olmak üzere iki şekilde cerrahi uygulama yapılmaktadır. Göz kapağı iki bölgeden meydana gelmektedir. Bu bölgeler kat oluşumu, sarkma, gevşeme, yağlanma ve çizgi oluşumu gibi sorunlar ile kişiyi rahatsız etmesi sonucunda gözaltı torbası ameliyatı ihtiyacı doğmaktadır. Estetik açıdan da son derece etkili çözüm sunan bu cerrahi operasyon diğer ameliyat risklerine nazaran daha az risk teşkil eder. Ailesel olarak gözaltı torbası riski olmayan insanlarda 40 yaş sonrasında meydana çıkmaya ve yüz çehresini olumsuz yönde etki altına almaktadır. Aile fertleri arasında genetik açıdan gözaltı torba problemi olan hasta adaylarında risk daha erken meydan gelmektedir. Ve kişiyi normal yaşından daha yaşlı görünmesine neden olmaktadır. Bu anlamda göz kapağını görsel anlamda bozan gözaltı torbaları insanların sosyal yaşantılarını kalitesiz hale getirir. Yaş ilerledikçe alın derisi aşağı yönde sarkmaya başlar. Bu sarkma neticesinde oluşan baskıyı kaldıramayan göz kapağı aşağı yönde kaymaya başlar. Bir başka açıdan göz küresi ile çevresinde bulunan yağ torbacıklarını birbirinden ayıran zar bulunmaktadır. Elastik özelliğe sahip olan bu zar sarkmalara karşı engel veya bariyer görevi üstlenirler. Yaş ilerlemeye devam ettikçe zar elastik özelliğini yitirmeye ve gevşemeye başlar. Gevşeme neticesinde yağ torbalarının ağırlığını kaldıramaz hale gelir. Bu sebeple yağ torbaları zamanla zardan dışarı doğru taşmaya başlar. Bu olgu neticesinde göz torbaları meydana çıkar. Sarkan bu torbalar birkaç saatlik basit bir operasyon neticesinde alınabilmektedir. Bu operasyonun içeriğinde göz torbalarına kesi açılarak içerisinde bulunan fazla yağ katmanı temizlenerek derinin tekrar dikilmesi ile sonuçlandırılmaktadır. Yapılan operasyon sonucunda deri üzerinde hiçbir şekilde operasyon izi bulunmamakla beraber açılan kesiler birkaç hafta içerisinde tamamen iyileşmektedir.   

Göz Altı Torba Ameliyatı Öncesi Ameliyatı

Ameliyat öncesi estetik cerrah ile hasta arasında yapılan görüşmede gözaltı bölgesinde oluşan şekil bozuklukları ile ilgili değerlendirme yapılır. Torbalanmaya neden olan yağ miktarı, sarkma, kas gevşekliği ve fazla deri tespit edilerek ameliyat operasyonu ile ilgili planlama yapılır. Daha önce teşhis konulmuş göz hastalığı bulunan hastalar ameliyat kararı öncesinde göz doktoruna danışarak onay almalı ve bu durum estetik cerrah tarafından da dikkate alınmalıdır.  İşlem günü birlik bir uygulamadır. Lokal anestezi altında yapılacak olan işlemler toplamına göre 1 ila 3 saat içinde tamamlanır. Göz kapağının iç kısmından ya da kirpiklerin alt kısmından kesiler ile girilir. Yağ dokusuna, kasların yıpranmalarına lazer desteği ile müdahale edilir. Bu işlem esnasında gevşemiş olan ve kalitesiz hale gelen deri dokusu da alınarak gözaltlarında gerdirme yapılır. Ardından izler belli olmayacak şekilde dikişler ile kapatılır. Yaklaşık olarak 1 hafta sonra ameliyatın başarısı ile alakalı sonuçlar gözlemlenmeye başlar. Bu ameliyat sayesinde senelerce kalıcılığı süren estetik ve güzel bir görünüm kazanılır.

Göz Altı Torbaları Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

 • Ameliyatın bitmesinden sonra dikişlerin üst kısmına pansuman yapılır. Gözlerin kesinlikle kapanması söz konusu değildir. Pansumanlar uzman hekimden habersiz çıkarılmaz. 4 ila 5 gün sonra uzman hekim tarafından çıkartılır.
 • Anesteziden sonra hafif düzeyde ağrı meydana gelir. Bu ağrılar için uzman hekim ağrı kesici verir.
 • İşlem sonrasında ilk sabah uyanıldığında gözler ovuşturulmaz.
 • Cerrahi işlem sonrasında morluk ve şişliklerin daha kolay geçmesi adına baş bölgesi 1 hafta boyunca yukarıda kalacak şekilde uyunmalıdır.
 • İyileşme dönemi bitene kadar kişilerin fazla eğilmemesi, ağır yükler kaldırmaması gerekir. Bunları yapmak kanamalara sebep olur. Ayrıca şişlik ve morluğu da çoğaltır.
 • İşlemin bitmesinden 5 gün geçtikten sonra araç kullanılabilir.
 • Güneş gözlerde hassasiyet meydana getirir. Bu sorunu yaşamamak adına birkaç gün boyunca güneş ışınlarına maruz kalınmamalıdır.
 • Saçlar ameliyatın bitmesi ile arkaya doğru itilerek yıkanır.
 • 1 hafta sonra dikişler alınır.
 • 10 gün sonra şişliklerin hepsi kaybolur.
 • İlk bir hafta gözü yoracak olan gazete ve kitap okuma gibi eylemlerden uzak kalınması gerekir.

 

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle