"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Göz Altı Torbası Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Gözaltı torbası ameliyatı,göz çevresindeki estetiğin sağlanabilmesi ve gözaltında oluşan kırışıklık ya da yağlanma etkilerinin ortadan kaldırılabilmesi açısından uygulanan önemli bir estetik ameliyat çeşididir.

Gözaltı Torbası Ameliyatı

Gözaltı torbası ameliyatı, gözün alt ve üst kapaklarında meydana gelen estetik kaygılardan dolayı tercih edilmektedir. Göz kapağı estetiği olarak da bilinen bu ameliyat ülkemizde sıklıkla uygulanır ve göz çevresindeki deri fazlalıklarının başarılı bir şekilde alınması süreciyle devam eder. Genetik ya da yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilen bu durum en fazla 30’lu yaşlarda kendini gösterir. Bunun yanı sıra uykusuzluk, yer çekimi, sık sık ağlama ve sigara ile alkol kullanımından kaynaklı olabilir. Göz altı torbası ameliyatı sonrası iyileşme süreci de oldukça önemlidir. Ortalama 1 saatlik bir operasyondan sonra cerrah tarafından gerekli bilgiler hastaya sunulur ve dikkat edilmesi gereken kurallara uyulması durumunda iyileşme süreci çok daha kısa bir sürede gerçekleşebilir.

Gözaltı Torbası Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Gözaltı torbası ameliyatı sonrası iyileşme süreci çok önemlidir. İlk olarak işlemden sonra dikiş yerlerinin kapatılması için ince pansuman teknikleri kullanılır. Bu süreçte gözlerinizin kapanması söz konusu olmaz. Ayrıca uygulanan pansumanları doktorunuz onaylamadan çıkarmamanız gerekiyor. Ameliyattan sonraki ilk 5 gün içerisinde kalması gereken bu pansumanlar, yaşanabilecek farklı sorunlardan dolayı doktorunuz tarafından yeniden yapılabilir.

Gözaltı torbası ameliyatından sonra anestezinin etkisinin sona ermesiyle beraber hafif bir ağrı duyulabilir. Uzman cerrah, ağrı kesicilerle bu durumun önüne geçmektedir. Bunun yanı sıra ameliyat sonrasındaki ilk sabah, gözlerinizi ovuşturmamanız gerekmektedir.

Göz çevresinde meydana gelebilecek morluk ya da şişliklerin artmaması için ameliyattan sonraki ilk gece, başınızı biraz yüksekte tutmanız gerekmektedir. Daha çok üçüncü günün ardından bu süreç sona erer ve yeniden dilediğiniz şekilde uyuyabilirsiniz. Göz bölgesinde kanlanma yoğunluğunu engellemek için bu duruma dikkat etmeniz gerekiyor.

Gözaltı torbası ameliyatları sonrasında tam iyileşme süreci tamamlanana kadar ağır yük kaldırmamanız da önemlidir. Aynı şekilde ani eğilmeler yapmamalı ve bu hareketlerin vücudu kasarak göz bölgesinde kanamaya neden olabileceğini unutmamalısınız.

Ameliyatın ardından ilk 2 gün, gözlere soğuk uygulama yapılabilir. Bu durum morluk ve şişliklerin önüne geçilmesi açısından çok önemlidir. Estetik cerrah bu konuda sizlere tavsiyelerde bulunacak ve önerdiği buz torbalarının kullanılmasını talep edecektir.

Gözaltı torbası ameliyatı sonrası iyileşme süreci yaklaşık olarak 15 günü bulacaktır. İlk 7 gün boyunca araç kullanılmaması da tavsiye ediliyor. Ayrıca suni ışık ve güneşe karşı da ilk 15 gün içerisinde tedbirli davranılması önemlidir. Bu süreçte güneş gözlüğü kullanabilirsiniz.

Saçlarınızı yıkamak için ameliyattan sonraki 3.günü beklemeniz gerekmektedir. Ayrıca saç yıkarken başınızı arkaya doğru yatırarak bu işlemi gerçekleştirmeniz önemlidir. Banyo yapmak için ise 5. Günü beklemeniz gerekiyor. Ayrıca bu süreçte gözlerinizin direkt suyla teması engellenmelidir.

Eğer lens kullanıyorsanız ameliyattan sonraki 8.günde yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz. Gözleri yorucu faaliyetlerden olan televizyon izlemek ya da gazete okumak gibi aktivitelerden 1-2 gün uzak durmalısınız.

Ameliyatın olumlu etkileri 7.günden itibaren başlayacağı için sizlerle paylaştığımız bu bilgilere dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca ilk hafta sonunda dikişler alınır ve göz kapaklarındaki şişlik de kaybolmaya başlar. 15.günün sonunda ise ameliyat uygulanan hastanın göz kapakları tamamen iyileşmiş olur. Bu ameliyat sayesinde daha canlı, enerjik ve genç gözlere sahip olunabilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle