"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Göz Altı Yağ Bezesi Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Gözaltı yağ bezesi ameliyatı, gözaltı ya da göz üstü kapaklarda yağlanma ile oluşan kabarcıkların ortadan kaldırılması amacıyla tercih edilir. Estetik açıdan çok daha rahat bir görünüme kavuşmak için lazer tedavisiyle müdahale edilir.

Gözaltı Yağ Bezesi Ameliyatı

Gözaltı yağ bezesi ameliyatı, gözün iç bölgesinde meydana gelen yağlanmaların ortadan kaldırılması için uygulanmaktadır. Bu yağlanma genetik faktörlere bağlı olabileceği gibi kandaki kolesterol seviyesinin yükselmesinden de meydana gelebilir. Göz çevresinde ya da göz kapaklarında oluşan birikim, estetik açıdan da hastaları rahatsız ettiği için cerrahi uygulamalarla birlikte müdahale edilmesi gerekmektedir. Ayrıca günümüzde bazı hastaların bu durumun kendiliğinden geçmesini beklemesi de oldukça yanlıştır. Başlangıçta bitkisel tedavi tercih edilebilir ancak en güvenilir yöntem cerrahi müdahalelerdir. Gözaltında oluşan yağ bezelerinin olumsuz etkileri de bulunuyor. Yazımızın devamında hem bu etkileri hem de etkilerin ortadan kaldırılması için uygulanan ameliyatın nasıl gerçekleştiğini öğrenebilirsiniz.

Gözaltı Yağ Bezesinin Etkileri

Gözaltı yağ bezesinin ortaya çıkardığı etkilerden en önemlisi, görme yetisine olan zararıdır. Daha çok göz çevresindeki yağ bezelerinin görme yeteneğindeki etkiyi artırdığı bilinmektedir. Aynı durumda bezelerin büyüklüğü de bu faktörü etkileyen durumlar arasındadır. Hastaları direkt olarak etkilemeyen bu durum bazı zamanlarda sadece görme alanını da etkileyebilmektedir. Hassas bir bölgeye yerleşen yağ bezeleri, gerçekleştirilecek olan cerrahi müdahaleyi zor hale getirebilir. Bunun yanı sıra hassas bir cilt yapısına sahip olan hastalarda bu yağ bezeleri fazlasıyla rahatsızlık verebilir. Özellikle de bayanların sıklıkla kullandığı kozmetik ürünlerinin içeriğinde yağ olmasından dolayı, göz ve göz çevresinde yağ bezesi oluşumu ciddi anlamda kendini hissettirebilmektedir.

Göz ve göz çevresinin daha güzel görünmesi için kullanılan kozmetik ürünlerin yağ içeriğinin kontrol edildikten sonra kullanılması gerekmektedir. Yağ içeriği fazla olan ürünler, yağ bezelerini tetikleyebilmektedir.

Gözaltı Yağ Bezesi Ameliyatı ve İyileşme Süreci

Cerrahi işlemle gözaltı yağ bezesinin alınması oldukça zor bir uygulamadır. Kalıcı bir tedavinin yapılması tercih edildiğinde en önemli yöntem şüphesiz cerrahi yöntemlerdir. Gözaltında oluşan yağ bezesi küçük miktarda ise tedavisi daha kolay olacaktır. Yani bezelerin büyüklüğüne göre ameliyat sürecinde değişiklik yaşanabilir. Günümüzde en çok tercih edilen uygulama lazer tedavileridir. Çünkü hem dikiş atılması hem de pansuman sürecinde farklı komplikasyonlar yaşanmaması adına lazer tedavisi tercih edilebilir. En iyi sonuçların alınabildiği bu uygulamada gözaltı yağ bezelerinin tekrar görülmesi de engellenebilmektedir. Bunun yanı sıra cerrahi çıkarma uygulaması da tercih edilen diğer yöntemler arasındadır.

Hasta ilk olarak müdahaleni yapılacağı odaya alınır. Daha sonra yağ bezelerinin meydana geldiği bölgelere lazer ile müdahale edilir. İşlem kısa sürede tamamlanır ve hastaya sunulacak önerilerin ardından gündelik yaşantısına devam edebilir.

Gözaltı Yağ Bezeleri Çeşitleri

Ter bezlerinden meydana gelen gözaltı yağ bezeleri arasında en çok siringoma ve ksantelezma yağ bezeleri oluşumu gözlemlenmektedir. Siringoma adı verilen yağ bezesi en çok koltukaltı, göbek, genital bölge ve göğüs bölgesidne görülebilir. Kadınlarda daha sık görülmekle birlikte nedeni henüz tespit edilememiştir. Sarı renkli ya da ten renginde olabilir. Daha çok gözaltı ve göz kapaklarında ortaya çıkar ve sayıları fazladır. Yani her iki gözde de görünebilirler.

Siringoma tedavisi yapılırken elektro cerrahi ya da lazer kullanılır. Tedavi sonrasında hemen hemen iz kalmaz.

Ksantelezma adlı yağ bezesi ise daha çok alt göz ve üst göz kapağında görülebilmektedir. Yarı sert ya da yumuşak olabilir. Erkeklerden çok kadınlarda görüldüğü gözlemlenmiştir ve 40 ile 50 yaş arasında fazlasıyla ortaya çıkabilir. Tedavi sürecinde yağlı yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle