"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Olur ve İyileşme Süreci Nelerdir

Göz kapağı ameliyatı bazı durumlar ve o durumlarında dışında alnın yaşlanması sonucu göz torbacıkları ile göz yastıklarının genişlemesi sonucu yapılan cerrahi bir operasyondur. İyileşme sürecinde dikkat edilmesi gereken belirli başlı noktalar vardır

Göz Kapağı Ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı öncesi ve sonrası olmak üzere üst kapak ve alt kapak diye iki çeşit olmaktadır. Üst kapak ameliyatı genellikle yaş ve kişinin alın bölgesine bağlı olarak gerçekleşen ameliyatlardır. Diğeri ise alt kapağa bağlı olarak kişinin yanak dokusu ve boşluğu ile alakalı bir durum olarak ikisi de farklı aşamalarda gelişen ameliyatlardır. Bu ameliyatların yapılmasında ki amaç hastanın ileri ki dönemlerde göze zarar vermemesi ve gözü kapatmamasıdır. Ödem ve göz estetiği ödem sonucu göze verilen rahatsızlık göz estetiği sonucu düzelir.

Bazı durumlarda göz kapağı ameliyatlarına geç kalındığı takdirde hastaların gözlerinde bozukluk ve bir daha görememe meydana gelebilmektedir. Bunun için göz ve göz çevresi tedavilerinizi zaman geçmeden ihmal etmeyiniz.

Kapak ameliyatı sonrası söylediğimiz üzere 2 şekilde olmaktadır bu ameliyatlarında belirli başlı özellikleri ve kontrolleri yapıldıktan sonra hekim tarafından uygun görüldüğü takdirde sizlere bir liste verilerek ameliyat tarihine kadar o listeye uymanız ve ameliyat öncesi hastaneye gelerek 2 gün gözetim altına alınarak son kontroller ile birlikte ameliyata hazır hale gelmeniz daha sonrada ameliyat için son tetkikleri sorun çıkmaması halinde ameliyata alınmanızı beklemeniz gerekmektedir.

Ameliyat Çeşitleri ve Yapılışı?

Ameliyat iki aşamadan gerçekleşmektedir. Birincisi üst kapak ameliyatı ikincisi ise alt kapak ameliyatıdır.

Üst göz kapağı ameliyatı:

Üst göz kapak ameliyatı sonrası da genellikle kişilerde kaşların ölçüleri alınarak standartların dışında olması sonucu ve alın yıpranmalarının meydana getirdiği kaş genişlemeleri sonucu yapılan ameliyatlardır. Bu ameliyatlarda ki işlemlerin nedenleri, kaş sarkmaları ve torbaları ile yastıklarının genişlemesi sonucu göz kapaklarının gözün üstüne gelerek kapatması sarkması sonucu yapılan ameliyatlardır. Bu ameliyatların yapılış şekilleri ise alın bölgesinde gerdirmeler ve üst kısımda gerdirmeler yapılarak derilere katlama veya dolgu işlemi yapılarak bu operasyonlar gerçekleştirilir. Bu işlem süresi boyunca şişlik veya morluklar var ise gerekenler ameliyat esnasında yapıldığı takdirde hasta ameliyat sonrası daha da rahat edecektir. üst kapağı bazen ödem ve ödem sonucu gelişen rahatsızlıkların da neden olduğu bir durumdur. Üst kapak ameliyatı esnasın da belirli kanamalar meydana gelebilmektedir.

Alt göz kapağı ameliyatı:

Alt kapak ameliyatı hastanın yüz bölgesinde ki zayıflık ve eksiklikle beraber dikkat edilmesi gereken bazı hastalıklarına da bağlı olan bir durumdur. Hastaya operasyon çevresinden ve dolgun olan yerlerden ek olarak dolgu yapılır ve kırışıklık olan yerler gerdirilip katlanarak toparlanır ve estetik görünüm sağlar. Bu estetik görünüm sonrası hasta da herhangi bir iz veya kalıcı eser bırakmaz.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler ve İyileşme Süreci

Bu tür ameliyatlardan sonra banyo bakım önemli olmakla birlikte. Hastanın cilt ve çevresinde şişlik,morluklar ve ara ara çok nadir kanamalar meydana gelecektir. Bu kanamalar estetiği güzel geçtiği konusunda belirtmektedir. Bunu yanın sıra izler ve iz kalıntıları gibi görünümler olmamakla birlikte hasta tamamen yeni görünümü ile sanki hiç operasyon görmemiş gibi olacaktır. Hastanın duş isteği ve banyo ihtiyacı bir müddet bekletilmelidir. Morluklar ve şişlik olan bölgeler günlük pansumanlar sonucu 2 hafta içerisinde gidecektir. Bazı ödem sonucu oluşan şişlikler ise tamamen geçicidir ve hastada hiç bir iz veya şişlik bırakmamaktadır. Hasta estetik öncesi ve estetik sonrası halini karşılaştırma yaptığı zaman durumun ne kadar farklı olduğunu anlayacak ve gençleştiğini fark edecektir. Hastanın iyileşme süresinde dikkat etmesi gereken belirli hususlar şunlardır.

  • Ameliyattan sonra 4 hafta duş alınmaması
  • Cilt ve çevresine soğuk ve mikrop bulaşmaması
  • Sargıların 1 hafta çıkarılmaması
  • İlaçların düzenli ve zamanında kullanılması
  • Cilt sulandırıcı gıdalar tüketilmemesi
  • Asitli içeceklerin tüketilmemesi
  • Bol bol E vitamini alınması
  • Ameliyat öncesi ve sonrası ağrı kesici ilaçları içilmemesi
  • Alkol alınmaması

Bu yukarıda belirtilen durumlardan uzak durulması iyileşme hızınızı artıracaktır ve size daha iyi bir sonuç verecektir. Ağrıların ve baş dönmelerinin cilt ve çevresine zararları olabileceği için hekimiz de  sizlere ilaç konusunda dikkatli tavsiyelerde bulunmaktadırlar. Bu cilt çevreniz için iyi sonuçlar vermemektedir. Kaş altlarında ki torbaları ve altlarını belirli ilaçlara bağlı olarak tekrardan kayma  veya sarkmalara sebebiyet vermektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle